PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY

Preventivní prohlídky jsou nedílnou součástí péče o naše zdraví a rozhodně bychom je neměli zanedbávat. Mohou odhalit zdravotní potíže či závažná onemocnění v počátečním stadiu. Dospělí by je měli absolvovat každé 2 roky. Preventivní lékařská prohlídka je hrazena ze zdravotního pojištění. Absolvovat byste měli všeobecnou preventivní prohlídku u praktického lékaře 1x za 2 roky, ženy od 15 let gynekologickou preventivní prohlídku každý rok a stomatologickou prohlídku 2x ročně.

 

Jednotlivá vyšetření v rámci preventivní prohlídky se liší podle pohlaví a věku pacientů. Všeobecně však lékaři provádí kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti a orientačního vyšetření zraku a sluchu. Součástí preventivní prohlídky jsou i laboratorní vyšetření krve a moči. Podle věku je dále preventivní prohlídka doplněna například o vyšetření hladiny cukru v krvi, cholesterolu a tukových látek v krvi, vyšetření EKG, atd.

 

Na preventivní prohlídky navazují tzv. screeningové programy. Tyto programy mají odhalit výskyt onkologických onemocnění v raném stadiu, kdy lidé nemají žádné příznaky či potíže. Jedná se o tyto programy:

 

screening nádorů prsu prostřednictvím mamografie na akreditovaných pracovištích od 45 let 1x za dva roky

 

screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice od 50 do 55 let 1x ročně

 

od 55 let 1x za dva roky tento test nebo screeningová kolonoskopie na akreditovaných pracovištích 1x za 10 let

 

screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního hrdla na akreditovaných pracovištích - od 15 let 1x ročně.

 

Preventivní prohlídky se řídí harmonogramy podle pohlaví a věkových kategorií, své harmonogramy mají i preventivní prohlídky pro děti. Podle stáří dítěte existují harmonogramy péče, které obsahují schéma preventivních prohlídek a informace o prováděných očkováních.

 

Význam preventivních prohlídek je podpořen i aktivitami některých pojišťoven, které v průběhu roku 2014 budou rozesílat adresné dopisy s pozváním na vyšetření ohledně rakoviny prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku. Dopisy budou rozesílány pojištěncům, kteří prevenci zanedbali, těm kteří nechodí na preventivní prohlídky a neabsolvují příslušná screeningová vyšetření.

 

Preventivní prohlídky bychom neměli opomíjet, všichni bychom si měli chránit své zdraví a předcházet eventuelním zdravotním problémům.

Poslední preventivní prohlídka u dětského praktického lékaře

 

Kdy je dobré změnit dětského praktického lékaře na toho pro dospělé? Mnoho lidí je přesvědčeno, že dokud jim nebylo 26 let, dokud jsou ještě studenti, dokud nejsou samostatní, dokud sami chtějí...tak mohou chodit k dětskému lékaři. Ovšem tak to není. Jak víme, člověk se stává dospělým v 18 letech, a proto už by měl změnit i praktického lékaře z dětského na „dospěláckého". Ovšem nemusí to být přesně v den 18. narozenin, je tam určitá rezerva. Poslední preventivní prohlídka u dětského praktického lékaře by měla být provedena nejpozději v den dovršení 19. narozenin, ideálně den předtím. Jelikož je to poslední prohlídka u tohoto lékaře, měla by být o něco důkladnější, než ty předchozí. Lékař změří vaši výšku, váhu, tlak, provede preventivní vyšetření krve a moči, může vás také poslat na preventivní vyšetření k dalším odborníkům (často se jedná především o oční a ORL), dále také zhodnotí vaše případná zdravotní rizika do dalšího života vyplývající z rodinné i osobní anamnézy, měl by „dospěláckému" doktorovi poslat své vyjádření k vašemu studijnímu i pracovnímu zaměření a případným zdravotním omezením, která buď nejsou zcela popsaná v kartě anebo která považuje za důležitá natolik, aby je sdělil novému praktickému lékaři. Lékař ve své zprávě celkově zhodnotí váš zdravotní stav a případně, pokud léčil nějakou závažnou chorobu, doporučí lékaři pro dospělé, jak by mohl pokračovat. Samozřejmostí je, že se vaše karta pacienta přesune k novému lékaři, který si tak může o vašem zdravotním stavu zjistit všechno potřebné a není proto důvod se bát, že by mu případně dětský lékař zapomněl něco říct.

Stomatologické preventivní prohlídky u těhotných žen

 

Když je žena těhotná, je samozřejmě velice pečlivě sledována lékaři, především svým gynekologem, a to hlavně proto, aby se něco nezanedbalo, případné problémy se podchytily včas a mohly se začít řešit. Ženy chodí pravidelně na ultrazvuk, mohou podstupovat také testy na všemožné dědičné choroby, zkoumá se, zda je dítě zdravé, zda se správně vyvíjí, zda je i matka během tohoto období ve správné formě a také naladění atp. Mnoho lidí však neví, že existuje také celková stomatologická preventivní prohlídka těhotných žen, která se provádí většinou dvakrát nebo třikrát v průběhu těhotenství. Během této prohlídky se lékař zaměřuje na vyšetření chrupu, sliznice a měkkých tkání celé dutiny ústní. Zkoumá také pohledem a pohmatem krk a obličej těhotné ženy. Tato preventivní prohlídka je zaměřená především na pátrání po případných (před)nádorových změnách a projevech v dutině ústní, na obličeji a v krku. Prevence stomatologických onemocnění v těhotenství je velice důležitá, některé nemoci či záněty v dutině ústní mohou mít neblahé následky na dítě, některé mohou vést dokonce až k samovolnému potratu. Během této prohlídky také lékař (či popřípadě sestřička) vysvětluje matce, že první vyšetření chrupu jejího dítěte by mělo proběhnout v průběhu 6. a 12. měsíce jeho věku, popisuje matce také správnou starostlivost o dětské zoubky, co dělat pokud začnou růst nakřivo anebo budou dítě až příliš bolet atp. Je tedy dobré nezanedbat ani stomatologickou preventivní prohlídku v těhotenství, ač se to na první pohled může zdát třeba i zbytečné.

Preventivní vyšetření ledvin

 

13. březen je každoročně světovým dnem (zdravých) ledvin. V tento den jsou otevřena skoro všechna nefrologická pracoviště v České republice, aby nám poskytla možnost přijít zdarma na preventivní prohlídku ledvin a předejít tak jejich onemocněním. Kromě těchto specializovaných pracovišť se můžete obrátit také na svého obvodního lékaře, který vám buď vyšetření provede sám anebo vás pošle k příslušnému odborníkovi ve vašem okolí. Samotné vyšetření zabere jenom pár minut a může vám zachránit život. Selhávání ledvin totiž v prvních stádiích nemusíte vůbec poznat. Na vyšetření nemusíte chodit na lačno, ani se nijak jinak speciálně připravovat, bude vám pouze odebráno malé množství krve, ze kterého se provedou speciální testy, jež určí, zda jsou vaše ledviny v pořádku.

 

Kdy byste se měli nechat vyšetřit?

 

Pokud vám již bylo 50 let, kouříte, máte diabetes, vysoký krevní tlak anebo se ve vaší rodině vyskytují nemoci ledvin, měli byste jít na preventivní prohlídku ledvin, aby se předešlo případným nemocem anebo se alespoň odhalily včas a mohlo se co nejdříve začít s léčbou.

HARMONOGRAM

 
 
 
 

PREVENTIVNÍCH PROHLÍDEK

Please reload

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

Jak se naučit pracovat se špatnou náladou

1/3
Please reload

Please reload

© 2016 Zdravota.cz