Pravidelný odpočinek je nezbytným faktorem ovlivňující psychickou a fyzickou kondici. Pokud ho nemáme dostatek, cítíme se unavení, podráždění a v depresi. Dlouhodobé zanedbávání může dokonce vyvolat cukrovku, zvýšený cholesterol či alergie. Zapomnětlivost, stres v práci a zhoršené vztahy s blízkými jsou výstražným signálem toho, že děláme něco špatně. Správné relaxování však není žádným uměním, na které potřebujeme spoustu času. Stačí pouze dodržovat několik zásad.

 

Naučte se říkat „ne"

 

Naučit se říkat „ne" vašim přátelům, kolegům i činnostem, které na vás doma čekají (uklízení, vaření), je podstatný krok k tomu, jak se „naučit" odpočívat. Vyhraďte si na sebe čas. Doporučuje se alespoň 30 minut až hodina denně. Dělejte, co chcete. Jděte si zdřímnout, číst knížku, malovat, poslouchat oblíbenou muziku. Pro uvolnění celého organismu je nejlepší horká koupel v mořské soli nebo v esenciálním oleji.

 

Vypněte

 

Zná to asi každý. Unavení po práci přijdeme domů a lehneme si u televize s hrnkem kávy. Existují však mnohem efektivnější metody pro odpočinek, po nichž se budete cítit lépe a psychicky v pohodě.  Psychologové dokonce doporučují omezit sledování televize, emailu, facebooku. Navraťte se k přírodě. Zkuste si vypěstovat něco k jídlu nebo bylinky. Úspěch z výsledku vás potěší a budete na čerstvém vzduchu. Jestli nemáte rádi zahradničení, vyjděte si na procházku do parku nebo se jen posaďte na trávu a pozorujte mraky.

 

Spánek

 

Nejdůležitějším aspektem pro regeneraci je kvalitní spánek. V současné zrychlené době si to bohužel málokdo uvědomuje a zanedbává ho. Nekvalitní spánek však vede k řadě problémů – tloustnutí, depresi, špatné koncentraci, podrážděnosti. V ideálním případě bychom měli spát 7-8 hodin ve vyvětrané, tiché a zatemnělé místnosti. Před spánkem se vyhněte kofeinovým či alkoholickým nápojům a těžkému jídlu. Lepší je uvařit si meduňkový čaj, vypnout televizi či notebook a zvolit klidnější činnost (např. čtení). Organismus se tak psychicky uvolní a naladí na spaní.

 

Jíst a sportovat

 

K relaxaci také patří zdravější jídlo, které nezatěžuje organismus a vybízí k aktivitě. Omezte tučné pokrmy, maso, sůl a alkohol. Místo sušenky si dejte ovoce, cukry nahraďte medem. Vyhledávejte čerstvé potraviny, zeleninu a ryby. Stejně jako přemíra nezdravého jídla škodí drastické diety, po nichž se tělo cítí oslabeně a bez energie.

 

Vedle správného stravování je nesporně prospěšné cvičení. Sportování či posilování bychom měli věnovat alespoň půl hodiny 3x týdně. Mezi nejzdravější způsoby pohybu patří rychlá chůze, běhání, squash či jóga. Hlavní ale je, aby vás aktivita, kterou děláte, bavila.

 

Meditace

 

Trpíte nervozitou, buší vám srdce, sevře se vám žaludek, když pomyslíte na práci? Určete si na každý den 20 minut pro meditaci. Sedněte si na zem, zavřete oči a zopakujte si několik hlubokých výdechů a nádechů. Po tomto rituálů bude vaše psychika daleko více v klidu. Podobná metoda se praktikuje v józe nebo tai chi.

ODPOČINEK

Jak se rychle zrelaxovat během náročného dne? Zkuste dechová cvičení. Pohodlně se usaďte a věnujte několik minut pravidelným nádechům a výdechům. Nádech provádějte pomalu a jemně, ale zhluboka. Zadržte vzduch v plicích na dvě tři vteřiny a pak zase pomalu, ale důkladně vydechněte. Mezi výdechem a dalším nádechem také počkejte zmíněné dvě nebo tři sekundy.

Koupel v mořské soli je zdraví prospěšná a můžeme si jí dopřát i doma. Stačí si zakoupit mořskou sůl v drogerii a tu pak rozpustit ve vaně. Na jednu lázeň je potřeba 0,5 kg soli. Látky obsažené ve slané vodě pronikají pokožkou, dokáží stimulovat látkovou výměnu organismu a zrychlit krevní oběh. Mořská sůl působí antibakteriálně, urychluje tak hojení ran a kůži celkově regeneruje. Zároveň má blahodárný vliv na dýchací cesty.​

Otužování je metodou přecházení nemocem, neslouží k jejich léčbě. Zvyšuje totiž imunitu, v případě oslabení organismu však může spíše uškodit. Jinak je dobré pro prevenci angíny, chřipky, nachlazení, problémům s cévami a proti bolestem zad. Rozproudí krev a lymfu, čímž přispívá k hladší, pevnější a prozářenější pokožce.

 

Jak se otužovat?

 

Způsobů je opravdu mnoho. Začít se doporučuje pozvolna, třeba jen ranním natíráním se žínkou namočenou ve studené vodě (ovšem řádně vyždímanou), nebo otužováním vzduchem, které vypadá například jako spaní nebo rozvička při otevřeném okně. Pokročilí a odvážnější mohou svou každodenní sprchu zakončovat proudem studené vody. Jiná možnost je při sprchování teplotu proudu střídat. Začít teplejší, prohřát se a poté od nohou začít ochlazovat vlažnou až studenou vodou. Pod tou však zůstáváme kratší dobu, než pod teplou.

 

Další možnost je plavání ve studené vodě, to se však doporučuje jen těm, kteří už za sebou určité zkušenosti s otužováním mají. Rozhodně není vhodné pro začátečníky.

 

Příjemnou a oblíbenou variantou je saunování, kdy se rozehřátý organismus prudce zchladí ve studené vodě či sněhu.

 

Jak to funguje?

 

Lidský organismus disponuje účinnými mechanismy, jak se přizpůsobovat změnám okolní teploty. Když je horko, začínáme se nejen potit, ale zvýší se také průtok krve pokožkou, abychom mohli nadbytečné teplo odstraňovat sáláním do okolí. V chladu se naopak cévy v kůži stahují, aby na povrch proudilo minimum ohřáté krve, a tím se tepelné ztráty omezují na minimum.

 

Civilizace z nás ovšem udělala zhýčkané bytosti – v chladných měsících trávíme většinu dne ve vytopených prostorách a ven se oblékáme se tepleji, než je nutné, takže jsme tyto adaptační mechanismy dávno ztratili.

 

Působení chladu a zejména pak časté přechody z tepla do zimy potom nadměrně zatěžují naši imunitu a zvyšuje se riziko nachlazení a viróz. Otužování přitom v zásadě není ničím jiným, než právě obnovou přirozených adaptačních mechanismu na chlad.

 

Kdy začít s otužováním?

 

Ideálně na jaře a při dobrém zdravotním stavu. Určitě ne hned po nemoci, nebo v půlce zimy.

 

Pro koho není vhodné?

 

Otužování se nedoporučuje v případě srdečních chorob, během onemocnění (nachlazení apod.) a nějakou dobu po něm. Mírnější režim otužování bývá doporučován dětem a starším lidem, ve všech případech (zvlášť pokud jde o zimní plavání) je vhodné konzultovat praktického lékaře.

OTUŽOVÁNÍ

Slunění má pro člověka nesporné výhody. Nedostatek slunečního svitu zvyšuje pocity únavy, bolesti hlavy a deprese.  Opatrnost je však na místě.  Nadměrné opalování urychluje stárnutí pokožky a tvorbu vrásek. Bohužel, jak se lidově říká, kůže má paměť. Stačí jedno větší spálení a na těle se vytváří stopy, které mohou zapříčinit kožní problémy, v extrémních případech rakovinu. Připravili jsme proto několik rad, jak si užít léto bez obav se zdravým vzhledem.

 

Připravte se

 

Před samotným opalováním začněte „zevnitř". Dva týdny přes sluněním se doporučuje nasadit tzv. beta-karotenovou kůru. Křoupejte mrkve, jezte meruňky či jahody. Beta-karoten se totiž významně podílí na prevenci rakoviny kůže (existují také opalovací krémy s obsahem této látky).

 

Opalování ano, ale...

 

V zásadě platí, že nejrizikovějším je období mezi devátou a čtvrtou hodinou (speciálně kolem 12 hodiny, kdy je slunce nejsilnější). Nezbytnou součástí je vhodný opalovací krém, aplikovat bychom ho měli v průměru každé dvě hodiny. UV faktor samozřejmě závisí individuálně na typu a stáří pleti, dalo by se ale říct, že při opalování v Česku stačí 20-30, u moře vyšší, tedy 30-50. Před koupí opalovacího krému si pečlivě prostudujte složení, jestli neobsahuje příliš chemických látek či látek, na které jste alergičtí, abyste se místo krásné bronzové kůže nedočkali ucpaných pórů a fleků.

 

Ranní ptáče dál doskáče a v létě to platí obzvlášť. Podle vědců 15 minut na ranním slunci (cca 6:30 – 7:30) posiluje imunitní systém a odolnost vůči chřipce. Tělo totiž v tuto dobu přijímá přes kůži největší podíl vitaminu D.

 

První pomoc

 

Pokud se spálíte a nemáte doma speciální produkty z lékárny, sáhněte po přírodě a přiložte si na postižená místa plátky okurky, které jsou známé pro chladící účinky. Ozdravně působí také přírodní ocet (ne ten průmyslově zpracovaný, určený do pokrmů) či gely z Aloe Vera.

OPALOVÁNÍ

Marocký tip pro pleť vysušenou sluncem: místní lidé ulomí výhonek aloe vera a v místě lomu, kde je dužina, si jej přiloží na obličej a celý ho jí namažou. Svérázné, avšak účinné. Vyzkoušejte.

Pocení v teplotách dosahujících bodu varu střídající se s ochlazováním v mrazivé vodě, to je saunování.

 

Očistná kúra, která má kořeny ve středověku, provází lidstvo dodnes. Saunování má blahodárné účinky na zdraví člověka a působí jako výborná prevence proti nachlazení, chřipce a dalším infekcím horních cest dýchacích. Pravidelné navštěvování sauny podporuje obranyschopnost lidského organismu, během pocení totiž odejde z těla spousta škodlivých látek. Saunování může sloužit jako prostředek k postupnému otužování, ke zvyšování kondice a zároveň na nás působí relaxačně.

 

Slovo sauna, které pochází z finštiny, označuje lázeň, jež je charakteristická střídavým pobytem osob v prostředí horkého, relativně suchého vzduchu, provázeným intenzivním pocením a následným ochlazováním v chladné vodě, na studeném vzduchu, ve sněhu nebo jen pod chladnou sprchou.

 

Zdravotní omezení pro užívání sauny

 

Lékaři nedoporučují absolvovat tuto proceduru lidem s vysokým krevním tlakem, pacientům s nemocným krevním oběhem a srdcem nebo těm, co mají nemocná játra či ledviny. Měli bychom být ohleduplní i vůči ostatním a návštěvu sauny odložit na jindy, pokud máme chřipku, horečku či jakýkoli jiný zánět. To samé platí pro kožní choroby. Zároveň s tím se saunování nedoporučuje těhotným ženám nebo při menstruaci. Člověk by měl podstupovat proces ohřívání a ochlazování pouze v případě, že se cítí ve fyzické pohodě.

 

Ohřívání

 

Před saunováním je nutné se pečlivě osušit, abychom nezvyšovali vlhkost v místnosti. Do sauny vstupujeme nazí, jen s prostěradlem či osuškou, na kterou si sedneme nebo lehneme. Frekvence dýchání by měla být přirozená. Pokud máme pocit pálení při vdechování, lze si zakrýt ústa a nos dlaní. Při pocení si můžete velmi lehce hladit a otírat povrch těla, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže.

 

Ochlazení

 

Ideální je strávit v sauně deset až patnáct minut. Jakmile se však budete cítit nepříjemně, nebo se dostaví pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek, odejděte. Hned jak opustíte saunu, opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénu, pokud je k dispozici. Je důležité, aby ochlazování probíhalo pozvolně. V sauně se totiž roztáhnou jemné cévy – kapiláry – a při ochlazení se prudce stáhnou. Logicky se při tom rapidně zvýší krevní tlak, proto bychom náraz ochlazení měli trochu zmírnit, aby výkyv krevního tlaku nebyl tak dramatický. Pokud se budete ochlazovat v bazénu, projdete si třemi fázemi. Nejprve se dostaví pocit chladu, který vzápětí vystřídá zdání tepla. Ve chvíli, kdy se vrátí pocit chladu, opusťte bazén a vraťte se do sauny. Není však vyloučeno, že si mezi jednotlivými fázemi nemůžete odpočinout.

 

Proceduru teplo – chlad opakujte ideálně třikrát. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, zabalte do osušky či županu a relaxujte. Důležité je doplnit tekutiny. Ideální je chlazený čaj nebo minerální voda. Po saunování byste se měli cítit příjemně uvolnění a lehce unavení. Očistu organismu bychom ten den neměli zkazit konzumací alkoholu nebo kouřením.

SAUNOVÁNÍ

Zvýšené pocení způsobuje rychlý úbytek vody z organismu. V sauně mezi jednotlivými fázemi nikdy nepijte. Až po ní, aby se tělo důkladně pročistilo.

Do sauny nechoďte když...

...jste rozčilení
...jste po těžkém jídle
...při a po nemoci
...jste nenajedení
...jste pili alkohol

Třikrát a dost

Celý proces v sauně opakujte pouze třikrát a nezapomeňte

věnovat dvacet až třicet minut vydýchání a odpočinku, než se opět vydáte do každodenního běhu.

 
 
 
 
Please reload

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

Jak se naučit pracovat se špatnou náladou

1/3
Please reload

Please reload

© 2016 Zdravota.cz