• redmv

Jak bojovat proti psím a kočičím parazitům

Naši mazlíčci jsou, ať se nám to líbí nebo ne, hostitelé různých cizopasníků. Pokud máme doma psa nebo kočku, měli bychom se snažit udržet je pokud možno bez vnitřních nebo vnějších parazitů – bojujeme proti obojím. Je to dobré jak pro ně, tak i pro nás nebo pro další zvířata, se kterými přijdou do styku. Nakazit se totiž mohou i lidé, zvláštní riziko je u malých dětí. Obzvláště pokud naše zvíře chodí pravidelně ven, je obezřetnost nutná; i když ale máme kočku, která bydlí výhradně v bytě a ven nechodí, je potřeba alespoň odčervení.


Vnitřní parazité


Výskyt parazitů je u psů i koček velmi častý. I většina na první pohled zdravých jedinců má v sobě určité množství cizopasníků. Největším rizikem jsou místa, kde je vysoká koncentrace psů nebo koček, jako parky, sídliště, cvičiště, útulky nebo chovatelské stanice. Prostředí se snadno parazity zamoří, jejich vajíčka jsou navíc velmi odolná. Zvíře se nakazí perorálně, tedy příjmem potravy, nebo olizováním různých předmětů. Někteří jedinci dokonce požírají trus jiných zvířat. Nakažení je ale možné i dalšími cestami, třeba přes placentu nebo mateřské mléko. Dá se říct, že snad každé mládě má v sobě parazity, které získalo od matky, takže to, jak je na tom matka, je poměrně zásadní.

Nejspolehlivější je dodržovat odčervovací schéma doporučené veterinářem. Odčervuje se matka většinou ještě před zabřeznutím, dále matka i s mláďaty 2 týdny po porodu. Následuje pravidelné odčervování. U štěňat je to například co 14 dní do 3 měsíců věku, následně co 1 měsíc do půl roku a co 3 nebo 6 měsíců po celý zbytek života. U koček je schéma podobné. Častější odčervení mláďat je z toho důvodu, že paraziti migrují v těle a nikdy se nepodaří vymýtit všechny, kteří se v danou chvíli ve zvířeti vyskytují. Záleží i na tom, jak moc je zvíře parazitům vystaveno, podle toho se může interval upravit. Pokud krmíte syrovým masem, mělo by být vždy řádně přemraženo a z ověřeného zdroje. Nekrmte masem bez tepelné úpravy nebo přemražení. Důležité je také venku uklízet výkaly po svém psovi.

Je třeba upozornit, že jakmile zvíře odčervíte, nezbavíte ho parazitů všech. Většinou pouze velmi zredukujete jejich populaci. Je to ale potřeba. Ihned po odčervení se zvíře může zase parazity nakazit. Odčervovací přípravky nechrání před dalším napadením! Proto je třeba dodržovat pravidelnost. Používejte pouze produkty, které vám prodá veterinář nebo které případně zakoupíte v lékárně. Jsou určeny pro určitou váhovou kategorii zvířete. Pokud se poddávkují, je odčervení neúčinné a navíc může vznikat u parazitů na přípravek rezistence. Dobré je občas odčervovadla prostřídat.


Vnější parazité


Mezi nejčastější vnější parazity psů a koček patří blechy, klíšťata, zákožka svrabová, demodex, cheyletiella a sametka. Je jich ale mnohem více. Existují různé přípravky, které proti těmto parazitům zvíře po určitou dobu chrání. Žádný nepůsobí úplně na všechny, navíc se už vyskytuje na některé účinné látky rezistence. Než po nějakém výrobku sáhnete, raději se poraďte s veterinářem. Koupit můžete speciální obojky, pipety, spreje nebo dokonce tablety. Další skupinou jsou přípravky, které zvíře zbaví parazitů jen pro danou chvíli, ale nechrání je dále. Existují také výrobky pro ošetření prostředí a domácnosti. Především si dejte pozor, abyste neaplikovali přípravek jedovatý pro kočky. Některé jsou totiž určeny jen pro psy, a pokud máte doma kočku, můžete jí ublížit. Dobře si přečtěte informace na etiketě. Pokud máte podezření na vnější parazity, raději navštivte veterináře, který určí, o které se jedná a doporučí vám přípravek. Diagnostika někdy nebývá úplně snadná, v jiných případech je zase poměrně jasná. Existují parazité, kteří se vyskytují pouze na zvířeti, ale i takoví, kteří přežívají zejména v jeho prostředí. I o tom vás váš veterinář informuje a doporučí vhodné kroky. Ošetření proti parazitům je velmi důležité při cestách do zahraničí. Zde může pes nebo kočka chytnout i exotické druhy, proti kterým se velmi obtížně bojuje, a některé jsou život ohrožující. Navíc hrozí jejich zavlečení do naší země. Pokud nemusíte, se zvířetem do zahraničí raději necestujte.

1 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Alobal

1/2