• redej

Léčivá síla cedru a santalu


Léčivé účinky cedru i santalu jsou známé od starověku. Cedrový olej používali k léčebným účelům již staří Sumeřané. V současné době patří mezi tradiční léky nejen ruské lidové medicíny. Aromaterapie pomocí santalového oleje je jedním z léčebných metod ajurvédy, tradiční indické medicíny.


Léčivá síla cedru Cedr je považovaný za symbol zdraví i moci. Jedná se o mohutný, neopadající, dlouhověký jehličnatý strom patřící do čeledě borovicovitých. Existuje mnoho druhů cedru, mezi nejznámější druhy patří cedr atlaský, cedr himalájský, cedr libanonský a cedr sibiřský.

Vliv cedrového oleje na naše zdraví Pro výrobu cedrového oleje se používají pouze plody, které samy spadnou na zem. Při výrobě a užívání cedrového oleje se nesmějí používat kovové nástroje. Kov ničí cenné živiny, obsažené v cedrovém oleji. Cedrový olej je bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů A, E, D, H, vitamínů skupiny B, draslíku, vápníku, hořčíku, železa, manganu, křemíku, zinku. Cedrový olej disponuje antiseptickými, adstringentními i močopudnými účinky. Mezi jeho další účinky patří usnadňování vykašlávání. Díky těmto účinkům se používá proti chřipce, nachlazení, kožním problémům, vředům bérce, kataru, nemocem močového a pohlavního systému, žaludečním vředům, kožním chorobám, alergii a dokonce i proti chronickému únavovému syndromu. Cedrový olej dokáže posílit náš imunitní systém a zvýšit naši výkonnost. Cedrový olej pomáhá i při hubnutí. Zvyšuje účinky lymfodrenáže, podporuje štěpení nahromaděných tuků v těle a zabraňuje jejich ukládání. Díky mírnému močopudnému účinku se používá také při léčbě celulitidy, otoků a městnání lymfy. Cedrový olej posiluje imunitní systém podporováním funkcí T-a B- části imunitního systému. Pomáhá nejen proti nachlazení a kašli, je osvědčeným pomocníkem i při léčbě chronické bronchitidy. U nemocných chronickou bronchitidou normalizuje všechny funkce dýchání. Cedrový olej udržuje v dobré kondici naše srdce, zejména během fyzické námahy. Používá se také jako podpůrný prostředek při léčbě revmatismu i artritidy. Cedrový olej dokáže hojit rány, poradí si také s ekzémy a kožními vyrážkami. Cedrový olej má blahodárný vliv také na naši psychiku. Dodává energii, zvyšuje schopnost koncentrace a dokáže navodit vnitřní klid a jistotu.

Cedrový olej v kosmetice Cedrový olej má své místo i v kosmetice. Snižuje pigmentaci, omlazuje pokožku a dodává jí pevnost a pružnost. Díky schopnosti snižovat tvorbu kožního mazu je vhodný pro mastnou pleť i mastné vlasy. Cedrový olej dokáže zatočit i s akné a lupy.

Jak užívat cedrový olej? Než se rozhodnete používat cedrový olej, udělejte si detoxikační kúru. Detoxikace zbaví vaše tělo odpadních látek a umožní vašemu tělu lépe vstřebat zdraví prospěšné látky, obsažené v cedrovém oleji. Při únavě, nachlazení i pro posílení imunitního systému je doporučováno užívat dvakrát denně jednu až dvě čajové lžičky cedrového oleje půl hodiny před jídlem. Nepoužívejte kovovou lžičku, ale dřevěnou lžičku nebo lžičku z umělé hmoty. Tato kúra by měla trvat minimálně jeden měsíc. Cedrový olej je možné použít také při masáži, do aromalampy, do léčivých koupelí.

Léčivá síla santalu Santalový olej je vyráběn ze dřeva nebo z kořenů santalů, stálezelených stromů, parazitujících na kořenových systémech jiných stromů a keřů. Stromy se nepodtínají v kmeni, nýbrž se vyvracejí tak, aby bylo možné využít nejen dřevo, ale i kořeny. Santalový olej se získává čtyřstupňovou destilací dřevěné hmoty, jeho hlavními složkami jsou alfa- a beta-santalol.

Vliv santalového oleje na naše zdraví Santal má protizánětlivé, antibakteriální antidepresivní, antiseptické, antimykotické a relaxační účinky. Díky těmto účinkům nás dokáže zbavit nervozity, stresu, zklidnit mysl, dodat energii. Santalový olej hubí bakterie, viry, dokáže si poradit také s kvasinkami a plísněmi. Je dobrým pomocníkem při léčbě bolestí hlavy, kašle, zánětu močových cest, zažívacích potížích, revmatismu. Pomáhá také zpevnit svaly. Díky své sladké opojné vůni a uklidňujícím účinkům je používán i při léčbě nespavosti, úzkostí a depresí. Santalový olej má své využití také v aromaterapii zejména ve formě vonných tyčinek i do aromalamp. Tímto způsobem používá santalový olej tradiční indická medicína ajurvéda pro relaxaci i jako přírodní lék proti úzkosti, depresi. Do aromalamp je možné použít i santalovou silici. Santalová silice má své využití také při léčebných koupelích. Léčebnou koupel připravíme přidáním několika kapek santalové silice do napuštěné vany.

Santalový olej v kosmetice Santalový olej uklidní podrážděnou pleť, zmírní tvorbu vlasových lupů, potlačuje nepříjemné viditelní projevy akné. Santalový olej se přidává i do pleťových krémů. Silice obsažené v santalovém oleji jsou vhodné pro všechny typy pleti, pro citlivou, sucho a dehydratovanou pleť i pro mastnou pleť. Díky schopnosti santalového oleje mísit se velmi dobře s jinými oleji je využíván při výrobě parfémů, krémů, vonných mastí a dalších kosmetických přípravků.

2 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1/2