Na pleť, ranky, do jídla i proti hmyzu – zázračná levandule


Levandule je rostlinou, která krásně voní i vypadá, má příznivé účinky na zdraví i psychiku a dokonce se dá využít v domácnosti. Ve Francii se levandule sklízí ve velkém, u nás si ji můžete vypěstovat třeba na zahrádce nebo v květináči za oknem.


Nejčastěji jde o levanduli lékařskou, nízký keřík dorůstající výšky okolo půl metru. Tato rostlina patří do čeledi hluchavkovitých. Jde o nenáročnou rostlinu typickou svými fialovými květy, které nevadí ani různé klimatické výkyvy. Sbírají se květy nebo celá nať, následně se suší. Použít ale můžete i čerstvé lístky jako koření.

Levandule je účinná ve formě čajů nebo vonných polštářků pro zklidnění nervového systému. Vhodná je při křečích, bušení srdce, migréně, podrážděnosti, nespavosti nebo závratích. Používá se i při dýchacích potížích, infekcích a virózách. Dobrá je také na mírnění trávicích problémů. Uleví tedy nejen při nachlazení, angíně nebo chřipce, ale také při žaludečních nevolnostech, kolikách nebo plynatosti. Těhotné ženy by se ale užívání levandule měly raději vyhnout.

Levandule bývá součástí kosmetických přípravků. Známe ji také ve formě mýdel či vonných pytlíčků, které nejen potěší svůj vůní, ale také pomohou při usínání a zklidnění organismu.

Deodorační účinky levandule se využívají pro odpuzování hmyzu. Tradičně se umísťuje do šatníků proti molům. Levandule je oblíbeným kořením ve středomořské kuchyni. Ochutíte s ní maso, ryby nebo dušené pokrmy. Ovšem aroma je velmi silné, proto s tímto kořením opatrně, aby pokrm nebyl hořký.

Pokud ji chcete pěstovat, pak vězte, že miluje sušší půdu a sluníčko. Nevadí jí ale ani mrazy. Vypěstovat si ji můžete ze semínek, řízků nebo koupených sazenic. Aby byl keřík co nejhustší, na jaře mu seřízněte výhonky a krásně se rozkošatí

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz