Zvířata a lidské léky proti bolesti

 

Lidské léky proti bolesti nejsou pro zvířata! Mnoho léků, které pomáhají lidem, je zcela nevhodných pro zvířata. Takovéto laické domácí ošetření může skončit i tragicky. Klasickou situací je podání lidských léků proti bolesti. S otravami a zdravotními potížemi, které způsobují tyto přípravky psům a kočkám, se veterináři setkávají poměrně často. Jde totiž o léky dostupné, které má snad každý ve své lékárničce. Velkým problémem je plošná neznalost toho, jak moc zvířatům škodí.

 

Paralen a další přípravky s paracetamolem

 

Jde o nejpoužívanější analgetika (tedy látky tlumící bolest) a antipyretika (léky snižující horečku) u lidí. Jejich účinnou látkou je paracetamol. Kočky jsou k působení paracetamolu ještě citlivější než psi, a takové případy často končí smrtí. Popsat přesně, jak toxické působení vzniká, by bylo složité. Škodlivý je metabolit paracetamolu, který se tvoří v játrech. Toxicky působí už na jaterní buňky. Rychle dochází k vstřebávání a otravě. Kromě jater jsou poškozeny i červené krvinky. To vede k anémii a nedostatečnému okysličování. Místo krevního barviva hemoglobinu se tvoří se methemoglobin, který nedokáže přenášet kyslík.

 

Příznaky otravy jsou fialové sliznice, obtížné dýchání, zvýšení dechové a tepové frekvence, zvracení, apatie, snížení tělesné teploty. U koček se často objevují otoky dolních částí končetin a v oblasti hlavy. Jelikož jsou poškozovány červené krvinky, zvíře je anemické a má krev v moči. Po několika dnech se může rozvinout žloutenka. Nakonec se objeví křeče a zvíře upadá do komatu, protože mu selžou játra. Smrt tedy nastane v souvislosti se selháním jater a oběhového systému.

 

Jaké množství Paralenu je toxické?

 

Už 100 mg paracetamolu na kilogram hmotnosti způsobí vážné problémy. Jedna tableta Paralen 500 tedy způsobí u psa vážícího 5 kg zvracení a poruchu červených krvinek. K náhlému selhání jater dochází při pozření většího množství, většinou 900 mg na kilogram hmotnosti. Vše záleží ale i na zdravotním stavu zvířete.
 

U koček je toxicita mnohem vyšší. Toxické množství je 10 až 60 mg na kilogram hmotnosti, to znamená, že selhání jater a smrt může způsobit 1/16 až 1/3 tablety Paralenu!

 

Ibalgin a další nesteroidní antiflogistika

 

Ibalgin a Diklofenac (Voltaren, Monoflam a další) nejsou schváleny pro použití u zvířat.
 

Ibuprofen se velmi rychle vstřebává. Poškozuje trávicí trakt a ledviny. Tvoří se větší množství žaludečních šťáv a snižuje obranný mechanismus stěny žaludku, to vede k tvorbě vředů. Rovněž se poškozují a odumírají ledvinné buňky.
 

U zvířat dochází k zvracení, kálení krve, bolestem břicha, zvíře je anemické a letargické. V žaludku se tvoří vředy. To vede ke křečím, bolesti a po prasknutí se rychle vyvíjí šok. Zvyšuje se tep, snižuje tělesná teplota. Můžeme pozorovat i poruchy močení.

 

Jaké množství Ibalginu je toxické?

 

1/6 tablety Ibalgin 500 u psa vážícího 10 kg vyvolá zánětlivé změny v trávicím traktu, bez zjevných příznaků. 1 až 2,5 tablety vyvolá zjevné potíže trávicího traktu. 3,5 až 5 tablet vyvolá akutní selhání ledvin.
 

U koček způsobí 1/3 tablety Ibalgin 500 poškození trávicího traktu, ½ tablety způsobí akutní selhání ledvin a 3 tablety způsobí smrt.

 

Podobně je to i s Aspirinem. Toxická dávka je u kočky nad 25 mg/ kg. Tedy u kočky vážící 3 kg bude toxická ¾ tablety Aspirin 100. Dochází k anémii, poškození trávicího traktu a jater.

 

Jak vidíte, už velmi malé dávky mohou vašemu zvířeti způsobit obrovské zdravotní problémy nebo dokonce smrt. Proto se vždy, než zvířeti něco sami podáte, poraďte s veterinářem. Pokud to nejde zrovna jinak, využijte alespoň telefonickou konzultaci.

 

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

Please reload

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci