Zvířata a lidské léky proti bolesti


Lidské léky proti bolesti nejsou pro zvířata! Mnoho léků, které pomáhají lidem, je zcela nevhodných pro zvířata. Takovéto laické domácí ošetření může skončit i tragicky. Klasickou situací je podání lidských léků proti bolesti. S otravami a zdravotními potížemi, které způsobují tyto přípravky psům a kočkám, se veterináři setkávají poměrně často. Jde totiž o léky dostupné, které má snad každý ve své lékárničce. Velkým problémem je plošná neznalost toho, jak moc zvířatům škodí.


Paralen a další přípravky s paracetamolem


Jde o nejpoužívanější analgetika (tedy látky tlumící bolest) a antipyretika (léky snižující horečku) u lidí. Jejich účinnou látkou je paracetamol. Kočky jsou k působení paracetamolu ještě citlivější než psi, a takové případy často končí smrtí. Popsat přesně, jak toxické působení vzniká, by bylo složité. Škodlivý je metabolit paracetamolu, který se tvoří v játrech. Toxicky působí už na jaterní buňky. Rychle dochází k vstřebávání a otravě. Kromě jater jsou poškozeny i červené krvinky. To vede k anémii a nedostatečnému okysličování. Místo krevního barviva hemoglobinu se tvoří se methemoglobin, který nedokáže přenášet kyslík.


Příznaky otravy jsou fialové sliznice, obtížné dýchání, zvýšení dechové a tepové frekvence, zvracení, apatie, snížení tělesné teploty. U koček se často objevují otoky dolních částí končetin a v oblasti hlavy. Jelikož jsou poškozovány červené krvinky, zvíře je anemické a má krev v moči. Po několika dnech se může rozvinout žloutenka. Nakonec se objeví křeče a zvíře upadá do komatu, protože mu selžou játra. Smrt tedy nastane v souvislosti se selháním jater a oběhového systému.


Jaké množství Paralenu je toxické?


Už 100 mg paracetamolu na kilogram hmotnosti způsobí vážné problémy. Jedna tableta Paralen 500 tedy způsobí u psa vážícího 5 kg zvracení a poruchu červených krvinek. K náhlému selhání jater dochází při pozření většího množství, většinou 900 mg na kilogram hmotnosti. Vše záleží ale i na zdravotním stavu zvířete.

U koček je toxicita mnohem vyšší. Toxické množství je 10 až 60 mg na kilogram hmotnosti, to znamená, že selhání jater a smrt může způsobit 1/16 až 1/3 tablety Paralenu!


Ibalgin a další nesteroidní antiflogistika


Ibalgin a Diklofenac (Voltaren, Monoflam a další) nejsou schváleny pro použití u zvířat.

Ibuprofen se velmi rychle vstřebává. Poškozuje trávicí trakt a ledviny. Tvoří se větší množství žaludečních šťáv a snižuje obranný mechanismus stěny žaludku, to vede k tvorbě vředů. Rovněž se poškozují a odumírají ledvinné buňky.

U zvířat dochází k zvracení, kálení krve, bolestem břicha, zvíře je anemické a letargické. V žaludku se tvoří vředy. To vede ke křečím, bolesti a po prasknutí se rychle vyvíjí šok. Zvyšuje se tep, snižuje tělesná teplota. Můžeme pozorovat i poruchy močení.


Jaké množství Ibalginu je toxické?


1/6 tablety Ibalgin 500 u psa vážícího 10 kg vyvolá zánětlivé změny v trávicím traktu, bez zjevných příznaků. 1 až 2,5 tablety vyvolá zjevné potíže trávicího traktu. 3,5 až 5 tablet vyvolá akutní selhání ledvin.

U koček způsobí 1/3 tablety Ibalgin 500 poškození trávicího traktu, ½ tablety způsobí akutní selhání ledvin a 3 tablety způsobí smrt.


Podobně je to i s Aspirinem. Toxická dávka je u kočky nad 25 mg/ kg. Tedy u kočky vážící 3 kg bude toxická ¾ tablety Aspirin 100. Dochází k anémii, poškození trávicího traktu a jater.


Jak vidíte, už velmi malé dávky mohou vašemu zvířeti způsobit obrovské zdravotní problémy nebo dokonce smrt. Proto se vždy, než zvířeti něco sami podáte, poraďte s veterinářem. Pokud to nejde zrovna jinak, využijte alespoň telefonickou konzultaci.


zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz