Je oblékání psa rozmar nebo nutnost?


To, zda pejsky v chladném počasí oblékat či neoblékat, nejde zobecnit. Je to individuální a každý majitel by se nad tím měl dobře zamyslet. Pro některá plemena je obleček vyloženě vhodný. Takovým případem jsou naháči, kteří nemají srst. Tu je v zimě potřeba nahradit právě svetrem, psí bundou či kombinézou. U naháčů to asi každý pochopí. Ale co ostatní plemena, jak je to u nich?


Krátkosrstí psi po většinu roku oblékat nepotřebují. Když jim zajistíme dostatek pohybu a nikde s nimi nepostáváme či je neuvazujeme, bude jim teplo. Jakmile se ale pes přestane hýbat, může mu být zima, to je stejné jako u lidí. Psi žijící trvale veku jsou jinou kapitolou. Psům žijícím trvale v teplém bytě někdy chybí podsada a mohou na sněhu snadno prochladnout. Vše je na jejich majiteli, aby posoudil, kdy je oblékání nutností a kdy ještě ne. Závisí to na zdravotním stavu pejska a na programu, který mu člověk venku v mrazivém počasí zajistí.


Majitelé dlouhosrstých a výstavních psů někdy chrání oblečkem nebo pláštěnkou právě jejich krásnou srst. Ve špatném počasí je po každé procházce nutno psa osprchovat a vyfénovat. Dobře zvolný model, ve kterém psovi nebude horko a který mu majitel obleče jen v případě nutnosti, je praktická záležitost, která usnadní život jak majiteli, tak i pejskovi. Ušetří se čas, zejména po ranní procházce, kdy člověk spěchá do práce, a sundání oblečku spolu s umytím tlapek zabere pouze pár minut.

Pro psy, kteří mají dlouhé a osrstěné uši, existují dokonce speciální návleky na uši. Ty zabrání tomu, aby se jim na nich v zimě vytvořily sněhové koule, což je pro psa velmi nepříjemné. Mnoha dlouhosrstým psům se tvoří takové sněhové kuličky i na srsti těla, brání v pohybu, a pro tyto situace je obleček opravdu vhodný z praktického hlediska, ne z důvodu, že by zvířeti byla zima.


Psi starší nebo nemocní, kteří se venku tolik nehýbou a tím pádem ani nezahřejí, jsou náchylní k prochlazení. Rovněž už nemají tak dobrou termoregulaci. Ti často obleček opravdu potřebují i na kratší procházku ven.


Speciální oblečky mohou po úraze nebo operaci zabránit psovi v kontaktu s ránou a jsou skvělým řešením, někdy v kombinaci s plastovým krčním límcem. Praktické jsou i oblečky reflexní, které zvýší viditelnost psa ve tmě.


Psi, kteří celoročně pobývají venku, obleček nepotřebují. Naopak je pro ně nevhodný. Naroste jim hustá srst a v kombinaci se zateplenou boudou nic více nepotřebují. Samozřejmě se musí jednat o plemeno vodné pro takovýto způsob chovu.


Jak vybrat vhodný obleček pro psa


Obleček by psovi neměl bránit v pohybu. Vždy vybíráme ten, který je adekvátní situaci a počasí. Existuje mnoho variant, do čeho psa obléci. Jsou to pláštěnky, mikiny, vesty, bundičky, trička, kombinézy, dokonce i botičky, čepice či šátky. Pokud má obleček rukáv, hodí se hlavně pro dlouhosrstá plemena, některé modely chrání celý trup, jiné jen jeho část.

Ty, které jsou tak krátké, že nechrání ledviny, jsou opravdu jen pro parádu. Příliš teplý obleček může zase způsobit přehřátí.


Nošení psích bot by mělo mít vždy jen zdravotní důvod. Tyto speciální botičky pes potřebuje například při zranění na končetině, při chůzi na přesoleném chodníku v zimě, nebo jako prevenci poranění při psím sportu. Měly by být protiskluzové a nepromokavé.


Důležité je vše před koupí dobře vyzkoušet. Vezměte svého psa do prodejny, prodavač by vám měl i dobře poradit. Alternativou je ušití na míru. I v rámci stejného plemene mohou být poměrně velké rozdíly v tělesných proporcích. Příliš velký nebo malý obleček je nepříjemný, padá nebo škrtí a může psa odřít. Materiálů, ze kterých se vyrábějí, je velká spousta. I ceny se značně liší. Zvolte především výrobek kvalitní a praktický, aby se snadno oblékal a udržoval. Mnoho věcí, které jsou na pultech obchodů, slouží spíš pro parádu a potěšení majitele, než že by z nich měl pes užitek. Psovi většinou postačí jeden nebo dva oblečky, které v chladném počasí prostřídá. Pokud má pes samostatný šatník, už je to na pováženou, a majitel by se měl zamyslet, zda to nepřehání. Psi si většinou na oblékání zvyknou, některým to trvá chvíli, jiným déle. Je třeba vytrvat a ujistit se, že psovi vše sedí, jak má a nikde mu nic vyloženě nevadí.


Majitelé psů se dělí na dvě skupiny. Ta jedna nevidí oblékání psů ráda, případně k němu přistoupí v případě nutnosti. Ta druhá se v oblékání vyžívá a dělá to spíše z rozmaru. Psí oblečky bychom neměli úplně zavrhovat, ale oblékat psa pouze pro vlastní potěšení, místo toho, abychom mu dopřáli dostatek pohybu a možnosti zahřát se, je na pováženou. Každopádně sortiment je dnes tak široký, že můžeme spojit pěkné s užitečným, a pořídit krásný model, který bude funkční a zároveň pro psa pohodlný.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz