Jak vybrat veterinárního lékaře?


S příchodem zvířete do rodiny přibydou nejen radosti, ale i starosti a povinnosti. Stejně jako lidé musí mít svého obvodního lékaře, potřebujeme pro svého pejska nebo kočičku najít dobrého veterináře.


Většina lidí zvolí veterinární pracoviště co nejblíže jejich domova. Obzvláště, pokud mají své první zvířátko a ještě se tolik v nabídce služeb neorientují. Vzdálenost by neměla být tím jediným, podle čeho vybírat.


Zdravotní péče je dnes u zvířat samozřejmostí. Minimálně jednou nebo dvakrát ročně vašeho zvěrolékaře navštívíte kvůli pravidelnému očkování a odčervování. Pravděpodobně to ale bude častěji. Vždy se může vyskytnout nějaký zdravotní problém, ať už banálnější nebo vážnější, a je dobré mít se na koho spolehnout.


Nejlepší způsob, jak najít dobrého lékaře, je poptat se známých, sousedů a pejskařů, které potkáváte. Ti vám mohou někoho doporučit. Je lepší veterináře poznat při rutinní péči, než až při urgentním problému. Musí vyhovovat jak vám, tak i zvířeti. Pokud si z nějakého důvodu „nesednete", může to představovat problém.


Zvěrolékařů je dnes poměrně hodně, s různým přístupem k práci, kvalifikací i odlišným vybavením ordinace.


Na co si dát při výběru veterináře pozor?


Vzdálenost od bydliště je důležitá, ovšem nedostatečně odborná pomoc nebo špatná vybavenost při akutní situaci moc nepomohou. Je to sice důležitý prvek při výběru, ovšem ne klíčový.


Doporučení a reference od lidí, kteří danou veterinu navštěvují, jsou zajímavé a stojí za povšimnutí. V úvahu ale musíte brát možné osobní sympatie nebo antipatie a brát vše s jistou rezervou. Názory si můžete vyslechnout do lidí osobně, nebo přečíst na internetu.


Za povšimnutí stojí prezentace ordinace na internetu. Většina veterinářů má své internetové stránky, kde se dočtete informace o ordinaci nebo klinice obecně, o zaměstnancích, specializaci, vybavení, službách, ordinačních hodinách a někdy jsou uvedeny i orientační ceny.


Ordinační hodiny jsou velmi zásadní. Pokud vám ordinační doba nevyhovuje, například ji nestíháte kvůli práci, bude to potíž. Otázkou jsou víkendy, svátky a možnost pohotovosti. Jestliže váš oblíbený veterinář pohotovost nedrží, určitě si najděte pro urgentní případy jiné dobré pracoviště s pohotovostí a zaznamenejte kontakty, abyste pak v případě potřeby nezmatkovali.


Zjistěte si, co všechno ordinace nebo klinika nabízí a jaké má k dispozici vybavení. Něco naznačí už čekárna. Je příjemná, moderní a čistá? Určitě je lepší najít si více vybavené pracoviště, abyste v případě nutnosti nemuseli jezdit jinam například na rentgen nebo ultrazvuk. Na druhou stranu existují i veterináři, kteří nemají nijak zvlášť vybavenou ordinaci, a lidi k nim i tak velmi rádi chodí a i při nutnosti občas navštívit jiné pracoviště se k nim zase vracejí. Je toho hodně o přístupu, vstřícnosti a osobním charisma.


Na větší klinice se věštbou střídá několik lékařů a pro mnohé majitele je důležitá otázka, zda si mohou vybrat svého stabilního ošetřujícího veterináře, nebo zde bude pro ně pokaždé někdo jiný.

Nezanedbatelná je samozřejmě odborná způsobilost lékařů. Zajímejte se o jejich specializaci a odborné vzdělání.


Zvládnou provádět i složitější zákroky? Můžete se na ně vždy spolehnout? Na větších pracovištích to chodí tak, že se lékaři různě specializují a se specifickými záležitostmi se pak můžete obrátit na odborníka. Dobrý veterinář posílá zvíře na odbornější pracoviště, pokud si neví rady nebo má nedostatečné přístrojové vybavení.


Finance jsou pro většinu majitelů zvířat důležitým kritériem. Už i u nás se objevuje možnost pojistit zvířátko a nechat si zdravotní péči hradit. Ovšem většina lidí tuto možnost zatím nevyužívá a platí vše ze své kapsy. Mnohdy jde o nemalé částky. Ne vždy nejdražší péče znamená tu nejlepší, ale platí to i naopak. Cenový rozdíl bývá zapříčiněn rozdílností přístupu, použitím šetrnějších metod, léků, nebo odlišným vybavením pracoviště.


Důležitý je i osobní přístup a jednání lékařů nebo personálu. Osobní kontakt a komunikace s majiteli jsou potřeba stejně jako přístup ke zvířeti. Bez správné komunikace nemůže být léčba úspěšná.


Pro dobrý výsledek a zdraví zvířete je potřeba spolupráce lékaře, ošetřujícího personálu, vás jako majitelů a také vašeho zvířete. Najděte si veterináře, na kterého se můžete spolehnout, a ušetříte si mnoho starostí.


zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz