Krmiva bez obilovin – jsou pro vašeho psa lepší?


Mnoho psů je dnes krmeno granulemi. Pokud i vy patříte mezi jejich zastánce, určitě jste už narazili na druhy bez obsahu pšenice a dalších obilovin. Tato krmiva (grain free) jsou dnes stále více v oblibě a vyrábějí je další a další značky. Jsou zdravější? A pro jaké psy jsou vhodná?


I krmivo bez obilovin musí být nutričně vyvážené a obsahovat zdroj sacharidů (uhlohydrátů), ale z jiného zdroje. Vyvážená strava psa musí totiž obsahovat, podobně jako u lidí, určité složky a také ve správném poměru. A právě zdrojem sacharidů jsou v granulích většinou brambory nebo obiloviny. Neplatí ale, že by grain free krmení bylo s nižším obsahem sacharidů a nebylo plnohodnotné. Obiloviny jsou zde nahrazeny jinými zdroji.


Ovšem pozor. Tím, že v regálu sáhnete po granulích bez obilovin, automaticky nedáváte svému psovi to nejlepší. Je to jako u všeho ostatního, existují kvalitní i nekvalitní výrobky v každé kategorii. Požadavek na kvalitu může splnit jak krmivo grain free, tak i krmivo s obsahem obilovin.


Mnoho psů dnes trpí alergiemi na některé složky krmiva. Podstatné je zjistit, které složky to jsou, nemusí to automaticky být pšenice nebo kukuřice. Často se jedná o intoleranci některého druhu masa nebo obsažených konzervantů. Tudíž bezobilné krmivo nemusí problém vyřešit. Zjistit, na co je pejsek alergický, vám pomůže váš veterinární lékař. Poté vám doporučí i vhodnou dietu.


Některé obiloviny jsou vhodnější, jiné méně. Je lepší vyhnout se granulím s pšenicí nebo kukuřicí. Jde o levné a často používané suroviny, ovšem pro psy špatně stravitelné. Navíc pšenice obsahuje lepek a kukuřice zase bývá geneticky modifikovaná. Pšenice a kukuřice nejsou jedinými možnými obilovinami v granulích. Kvalitní výrobky často obsahují třeba oves, proso, rýži nebo ječmen. I v mnoha holistických osvědčených krmivech je můžete najít. Bezobilné granule nahrazují obiloviny bramborami, sladkými bramborami, hráškem a fazolemi. Často v nich najdeme i ovoce, zeleninu a bylinky.


Když to zestručníme, na prvním místě by mělo být vždy maso, čerstvé nebo sušené. Dále jsou uvedeny zdroje sacharidů. V kvalitních granulích to nebývá pšenice, kukuřice ani sója. Bývají to jiné druhy obilovin jako rýže, ječmen, oves nebo proso, další možností je hrách, fazole nebo brambory. Tuk doplňuje potřebnou energii, zdrojem je třeba kuřecí tuk, lososový olej nebo jiné druhy. Dalšími složkami bývají ovoce, zelenina, prospěšné mikroorganismy, minerály a chondroprotektiva. Dobré je, když nejsou v krmivu syntetické konzervační látky, konzervovat lze třeba pomocí vitamínu E nebo rozmarýnu. Obsaženy by neměly být dochucovadla, syntetická barviva, konzervanty, druhově neurčené složky a další podezřelé komponenty. Bohužel s takovým složením se často setkáme u levných granulí v supermarketech.


Bezobilné krmivo tedy nemusí být špatné, ale taky to není záruka kvality. Navíc ne každému psovi krmivo bez obilnin prospívá. Pokud si nejste jisti, zeptejte se na názor vašeho veterináře, nebo klidně i několika lidí ve vašem okolí, kteří této oblasti rozumí. Obsluha v obchodech pro zvířata často nemusí poradit zrovna kvalifikovaně, i když najdou se i výjimky. Čtěte složení a zajímejte se o něj. Pokud nejsou uvedeny konkrétní suroviny, ale vše je zobecněno, od takového krmení dejte raději ruce pryč.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz