Potraviny bez obalů

 

Všimli jste si někdy, jak se váš koš naplní obaly prakticky ihned, jak dorazíte domů z nákupu? Kolik surovin musíte vybalit z různých sáčků, několika vrstev obalových materiálů, než jej vůbec uložíte do lednice či spíže? A všimli jste si taky, že některé výrobky, například cereálie nebo výrobky z drogerie stojí různě, a to i když si kupujete jeden a ten samý produkt, jen jinak zabalený? Koupíte si cereálie v sáčku nebo v krabici? Dáte přednost jen krému, anebo si k němu koupíte i tu papírovou krabičku, kterou pak doma vyhodíte?

 

Obaly

 

Víme, že to děláme a že je to špatně, ale během nákupů se nekontrolujeme. Prostě nakupujeme zboží podle obalu, značky, nálepky, reklamy, obrázků, nápisů slibující možné i nemožné, kupujeme výhodná balení, zboží v akci a jiné, ale neuvědomujeme si, že samotnou surovinu zpravidla skoro nevidíme.

 
Bez obalu

 

Nějak takto to vidí (a nesouhlasí s tím) trojice lidí, která bojuje za to, aby lidé věděli co kupují, aby kupovali takové množství, jaké potřebují, a vše ukládali do krabiček, dóz, pytlíčků a jiných nádob, které je možné znovu použít. Tato trojice lidí si proto otevřela obchod v ulici Bělehradská (v Praze na Vinohradech), který se touto myšlenkou řídí, a kde se takto nakupuje. V obchodě vás nic neruší, všechny nabízené potraviny jsou zde uloženy přehledně a bez jakéhokoliv lákadla, jsou to prostě potraviny tak, jak jsou, což zákazníkovi umožňuje vybrat si to, co se mu opravdu líbí.

 
Jaké potraviny zde koupíte a kolik vás to bude stát?

 

V Bezobalovém obchodě najdete různé potraviny, některé jsou lokální, některé organické (pojem organický odkazuje nejen na potraviny samotné, ale i na to, jak se zpracovávají; aby potravina mohla být označena jako organická, musí být vypěstována a zpracována pomocí metod ekologického zemědělství, které recykluje zdroje a podporuje biodiverzitu), a většina bio, zaručeno je však, že ať koupíte cokoliv, vždy se vám dostane do ruky potravina kvalitní. Vybrat si můžete různé druhy zrn, vloček, luštěnin, výrobků z obilovin, koupíte zde také různá semena, ořechy, sušené ovoce, sladidla, ale i mouku, olej, či prášek do pečiva. Pokud jste navíc zvyklí nakupovat potraviny v bio kvalitě, ceny vás zde příjemně překvapí. Například quinoa, potravina, za kterou běžně zaplatíte přibližně 88 Kč za 250g (352 Kč za 1 Kg), zde stojí rozhodně méně, 61 Kč za 250g (244 Kč za 1 Kg). Tak velký rozdíl v ceně? Napadlo by Vás někdy, kolik nás stojí obaly, reklamy, nálepky a jiná falešná lákadla? Pojďme podpořit skvělou myšlenku a zkusit žít šetrněji, s menším množstvím obalů.

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

Please reload

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci