Biopotraviny – fakta a mýty


Mnoho lidí dnes stále nechápe hlavní smysl a vlastnosti biopotravin. Ne vše, co je bio, musí být zelené, ne všechno bio je finančně neúnosné.


Panuje rozšířená představa, že bio je drahé a že se jedná jen o ovoce a zeleninu. Naopak, biopotraviny mohou být dostupné pro každého a jedná se o široké spektrum potravin.


Bio by především nemělo být chápáno jako značka, ale jako něco zdravého, šetrného k přírodě i lidem, a především co nejvíce regionálního.


Snaha o bio produkty je u nás asi 30 let, a teprve teď se dostávají do povědomí lidí. Nejdříve šlo o značku, posléze se k nám bio potraviny dovážely a teprve nyní je zde ten správný směr, bio potraviny od regionálních výrobců. Lidé, kteří se rozhodli tyto potraviny začít nakupovat, by je měli brát především z oblasti, kde žijí. Pak to teprve bude ekologické a ekonomické.


Co to vlastně ty bio potraviny jsou?

Jde o produkty ekologického zemědělství. Aby mohly nést toto označení, a aby bylo hospodářství prohlášeno za ekologické a bio, je potřeba splnit řadu kritérií a administrativních kroků. Tito zemědělci se obejdou bez chemických a průmyslových pomocníků jako jsou hnojiva, postřiky, pesticidy. Snaží se tradiční postupy zakomponovat do moderní doby, tak, aby neškodili přírodě. Jedná se hlavně o vytvoření co nejstabilnějšího ekosystému a správné střídání plodin. Zvířatům je poskytována dobrá péče a zemědělci se snaží vytvořit jim co nejpřirozenější podmínky k životu. Nejde o žádnou velkovýrobu se snahou o maximální produkci na úkor zvířete. A je to znát na výsledných produktech. Jsou sice dražší, ale o to chutnější a mnohdy zdravější.


Velmi zásadním krokem je zpracování surovin do biopotravin. Nepoužívají se „éčka", tedy umělá barviva, dochucovadla, konzervanty, stabilizátory a další „zlepšováky". Jde o potraviny přirozené chuti, vůně i vzhledu. Někdy je nutno si na ně trochu zvyknout, protože už jsme zapomněli, jak chutnají věci přirozené. Samozřejmě takové jídlo má i kratší dobu trvanlivosti.

Velmi rozšířeným mýtem je, že bio potraviny jsou dietní a zdravé. Bio nemusí být zdravější ani méně kalorické. Neobsahuje zbytečná éčka, má nízké riziko výskytu reziduí pesticidů, antibiotik a dalších škodlivých látek. Bio je označení toho, jak byla potravina vyprodukována a zapracována. Nemusí mít jiné nutriční hodnoty nebo být zdravější. Jíst biopotraviny neznamená snadno zhubnout. Můžete z nich jak hubnout, tak tloustnout, vždy záleží na tom, jaké množství a čeho člověk konzumuje. Vždyť bio může být jak zelenina, tak i čokoláda nebo slanina.


Označení biopotravin u nás

Potraviny, které jsou v České republice kontrolovány a zaslouží si být označeny za bio, poznáte v obchodě díkyspeciálnímu označení v podobě půlkruhu s nápisem Bio a zeleným zebrováním. Taková potravina vyhovuje českým zákonům o ekologickém zemědělství. Nemusí se ale nutně jednat o produkty českého původu. Zároveň v Evropské unii musí všichni výrobci biopotravin používat logo v podobě listu s evropskými hvězdami na zeleném podkladě.


Dnes je velký trend nákupu na farmářských trzích. Farmářské trhy ale neznamenají biokvalitu. Samozřejmě zde mohou být biopotraviny také zastoupeny, ale ne ve velké míře. Díky těmto trhům můžete nakoupit chutnější jídlo a podpořit lokální produkci, ovšem oficiální bio kvalitu zde nehledejte.


Kde biopotraviny nakupovat

Bio potraviny můžete zakoupit přímo od ekologických zemědělců s certifikátem, ve specializovaných prodejnách, na internetu i v některých supermarketech. V České republice je nyní přes 500 výrobců biopotravin a téměř 4 000 ekofarem. Tudíž pokud chcete, vždy si máte z čeho vybírat.


Každý rok je u nás v měsíci září, který je prohlášen na Měsíc biopotravin, snaha veřejnost informovat o tom, co ekologická produkce obnáší a seznámit ji s biopotravinami. Pořádají se akce po celé republice, takže pokud jste to tento rok nestihli, určitě si vyšetřete čas na biodožínky, ochutnávky, exkurze či přednášky zase příští rok. Je to ideální příležitost, jak bio ochutnat, a zároveň podpořit šetrné hospodaření.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz