Příprava na miminko


Stále více párů má problémy s početím dítěte, existuje celá řada faktorů, jež mají vliv na plodnost partnerů. Jak se správně připravit na početí, aby vaše snaha nebyla zbytečná a nebyli jste zklamaní? Je opravdu nutné, aby se zapojili oba partneři? Nestačí skoncovat s kouřením, alkoholem a chvilku jíst zdravě; mají tyto zlozvyky vůbec takový vliv, že je nutné je omezit? A kdy vlastně začít s takovou přípravou?


Kdy začít

Ideálním věkem ženy pro otěhotnění je 20-25 let, většina lékařů doporučuje ženám pořídit si první dítě nejpozději do 35 let. S každým dalším rokem ženy roste riziko vrozených vývojových vad, potratů a komplikací jak v těhotenství tak při porodu. Věk muže, zdá se, nemá při početí tak zásadní vliv, jako věk ženy.


První otázkou při plánování rodičovství je, jak dlouho předem by se partneři měli začít připravovat na početí. Odpověď samozřejmě není jednoduchá ani všeobecně platná, pokud se ale jedná o zdravé partnery, většina lékařů považuje 2-3 měsíce před otěhotněním za ideální dobu pro přípravu. Některý z partnerů ale může být chronicky nemocný, mít problémy s nadváhou, podvýživou, může kouřit nebo příliš pít alkohol. Především u diabetiků, hypertoniků, pacientů s autoimunitními či psychiatrickými nemocemi je nezbytné, aby byla nemoc před otěhotněním v klidovém stavu a užívané léky neměly škodlivé účinky na plod. V takových případech je nutné spolupracovat s lékaři.


Co dělat

Každého asi napadne, že pokud se pár chce snažit o dítě, je vhodné, aby oba partneři dbali na zdravý životní styl. Rozhodně nestačí, když žena začne brát ve zvýšené míře nějaké multivitaminy či jiné doplňky stravy. Hlavní je celkový životní styl, zdravá a pestrá strava, dostatek ovoce a zeleniny, masa a mléčných výrobků. Pokud se oba partneři stravují tímto způsobem, může žena přispět ještě tím, že bude zmíněné 2-3 měsíce před početím užívat kyselinu listovou, která má prokazatelně pozitivní vliv na zdárný vývoj plodu. O jejích dávkách je dobré se poradit se svým gynekologem anebo obvodním lékařem. Ti také poradí, zda je nutné užívat například přípravky obsahující inositol, který podporuje správnou funkci vaječníků. Důležité není pouze zdraví ženy, ale také muže – stále více mužů má nekvalitní spermie anebo jich má málo a proto se multivitaminová příprava může týkat také jich. Není nutné hned chodit na vyšetření plodnosti, jež může mužům akorát způsobit více stresu, stačí, když muž začne žít zdravě a jeho spermie budou také jistě zdravé. Je dobré se poradit s lékařem nebo lékárníkem o různých vitamínech, které dokážou pomoct při zlepšení kvality spermií.


Také nadváha a podváha jsou často spojeny s hormonálními poruchami, proto je nutné se zaměřit na správnou zdravou hmotnost ještě předtím, než se začnete snažit o dítě.


Samozřejmostí v touze po otěhotnění je skoncování se zlozvyky, a to se týká obou partnerů. Omezení alkoholu, kofeinu, konec kouření... kdy jindy je na to ta nejvhodnější doba než když se chce pár pokusit o miminko? Kouření bývá spojené se sníženou schopností početí, zhoršenou kvalitou spermií, vyšším rizikem samovolných potratů a také nižší porodní vahou dítěte. U žen kouření navíc zhoršuje funkce placenty, plod je špatně vyživován, neprospívá a může dojít k potratu. Zvýšená konzumace alkoholu je nebezpečná hlavně v období těhotenství a je spojená s takzvaným alkoholovým fetálním syndromem. Jedná se o soubor tělesných i duševních výkyvů a abnormalit u dětí matek alkoholiček – patří mezi ně zpomalený růst, mentální retardace, deformity hlavy a obličeje, poruchy učení a chování a další.


Předchozí antikoncepce

Asi není nutné zdůrazňovat, že pro otěhotnění je nutné vysadit veškeré formy antikoncepce. Některé ženy potřebují určitý čas po jejím vysazení, aby mohly otěhotnět, je to ale velice individuální záležitost. Není nutné se toho vůbec bát.


Když to nejde podle plánu

Pokud se vám už dlouhé měsíce, řekněme déle než rok, nedaří otěhotnět, je čas navštívit lékaře.

A pokud jste otěhotněla, ale nebylo to plánované a s partnerem jste se na to nijak nepřipravovali, rozhodně to není důvod k panice. To, že jste se tomu nevěnovali předem, neznamená, že vaše miminko nebude zcela zdravé a v pořádku. Na lékařských prohlídkách v průběhu těhotenství budou pozorně sledovat zdraví vaše i miminka a vždy vám doporučí, co ještě můžete udělat proto, aby vše probíhalo tak jak má...


zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz