Když chce dítě kapesné

 

Kdy začít dávat dítěti kapesné a v jaké výši?

 

Spousta rodičů dětem kapesné nedává a místo toho čeká, až dítě přijde s požadavkem týkajícím se nějaké konkrétní věci, kterou by chtělo. Na tu pak dostane peníze, nebo mu ji rodiče přímo koupí. Tento přístup ale nemusí být vždy správný. Dítě se nenaučí chápat hodnotu peněz. Nepochopí, že má omezené množství financí, ze které nelze koupit všechno.

 

Nejlepší je dávat kapesné dítěti od nástupu na základní školu. Na prvním stupni je dobré vyplácet kapesné týdně, v maximální výši 50 Kč. Dítě má tak menší období, v kterém musí hospodařit s přiděleným obnosem. Měsíc je pro něj v tomto věku dlouhá doba a pravidelně by docházelo k tomu, že by peníze byly utraceny prakticky ihned.

 

Na druhém stupni je už možné přikročit k měsíčnímu vyplácení. Dítě je starší, navíc je zvyklé z dřívější doby, že kapesné se vyplácí pravidelně, a už se něco naučilo o hodnotě peněz. S věkem je také dobré kapesné navýšit, na druhém stupni například až na 400 Kč měsíčně. Vždy by se to ale mělo odvíjet od finanční situace rodiny a zázemí, na jaké je dítě zvyklé.

 

Na základní škole si navíc dítě kapesné může i zasloužit. Pokud například chce větší kapesné, nebo si přeje koupit něco, na co mu kapesné nedostačuje, můžete mu navrhnout, že mu doma přidělíte určité povinnosti, které když splní, dostane peníze navíc.

 

Na střední škole se situace také zásadně mění. Je možné například založit středoškolákovi studentský účet, aby se naučil hospodařit s penězi na účtu. Můžete mu je tam pravidelně odesílat. Navíc je možné jej pomalu vést k tomu, že by mohl zkusit i nějakou brigádu, pokud mu vámi dávané peníze nestačí a přál by si například našetřit na něco většího.

 

Díky systému kapesného se dítě každopádně naučí hospodařit s penězi již ve velmi malém věku, což mu dá základ do budoucího života a podpoří jej v samostatnosti a finanční nezávislosti.

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

Please reload

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci