Odložte na chvíli chytrý telefon aneb detox trochu jinak


Je to tak trochu závislost. Máte neustále nutkání kontrolovat aktuální statusy, zprávy, fotky nebo články? Mnoho lidí si prostě neumí pomoct. Bojí se, že jim něco uteče. A přitom jim něco opravdu utíká, ale ne na displeji telefonu.


Možná už jste si říkali, že byste si od svého telefonu rádi někdy odpočinuli. Smartphone odvádí pozornost a vy se mnohdy nevěnujete plně tomu, čemu byste právě měli. Není výjimkou vidět sedět vedle sebe či naproti sobě několik lidí, třeba v čekárně u lékaře, na zastávce, nebo klidně i na večeři v restauraci, plně zabraných do čtení zpráv, sociálních sítí nebo brouzdání na internetu.


Technika vytváří iluzorní pocit začlenění do společnosti. Jakmile se ale odpoutáme od displeje telefonu nebo počítače, zjistíme, že ve skutečném světě se neumíme tak dobře orientovat a že je úplně jiný. Najednou se cítíme mnohem více sami. Sdílení digitální iluze a odtržení lidí od reality vede k osamění. To se nám nelíbí, a proto se k telefonu upínáme více a více.


Zajímavé aplikace, které mohou pomoci

Jak z toho ven? Jak na chvíli udržet pozornost, nevěnovat se telefonu, ale životu okolo sebe a lidem, kteří jsou právě s vámi? Paradoxně vám mohou pomoci některé speciální aplikace na telefon, pokud se vám jej nechce úplně vypínat.


Existuje například aplikace, která váš telefon dokáže na určitou dobu uspat, takže jej nebudete moct používat. Režim pauzy zabrání v používání těch aplikací, které jste nepovolili. Zablokovat si můžete například Instagram nebo Facebook, ale i další záležitosti, které vám brání v produktivitě a zabírají drahocenný čas.


Zajímavé jsou různé statistiky a měření toho, jak jednotlivé aplikace využíváte a kolikrát jste je během dne spustili. Zpětně si můžete prohlédnout grafy, třeba na konci dne nebo po týdnu, které mnoho napoví, a možná si sáhnete lépe do svědomí a rozhodnete se své chování změnit.


Pokud potřebujete nějakou větší motivaci, zkuste aplikaci Forest: Stay focused. Pokud vytrváte ve svém odhodlání a na telefon po určitou dobu nesáhnete, přinese to život jednomu virtuálnímu stromu. Funguje to na principu časovače, a to tak, že kdykoliv se budete chtít soustředit na něco jiného než telefon, v aplikaci zasadíte strom. Ten po dobu 30 minut poroste, ale jakmile z aplikace odejdete někam jinam a začnete se telefonu věnovat, strom „zemře". Jakmile ale vydržíte ve svém odhodlání, můžete vypěstovat třeba celý virtuální les.


Zkuste žít tady a teď, ne přes displej telefonu

Dalším nešvarem je focení čehokoliv a následné okamžité vystavení fotek na Facebooku nebo Instagramu. Mnoho lidí také dnes vše natáčí. Všimli jste si ale, že události, které prožíváte skrz hledáček fotoaparátu, kamery nebo mobilní telefon, si tak zřetelně nepamatujete a intenzivně je neprožijete? Místo vzpomínek vám pak zbydou jen fotky a videa. Vzpomínky se pak i rychleji vytrácejí. Zkuste to tedy nepřehánět, a udělat jen pár fotek nebo krátké video. Větší události nechte natočit nebo nafotit profesionály a užijte si život „naživo". Zkuste se také více bavit s cizími lidmi. Například při cestě vlakem, která vám pak mnohem rychleji uteče. Kontakt s novými lidmi je pro nás důležitý a jiný, než s těmi, které už známe. Rozhodně to zlepší náladu více, než komunikace na Facebooku.


Nenechte telefon, aby byl pánem vašeho času. Neustálé koukání na displej rozhodně o tom, že o svém času sami smysluplně rozhodujete, nesvědčí.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz