Výkyvy nálad – jsou normální?


Pod pojmem výkyvy nálad si možná někteří z nás představí hysterickou ženu nebo psychicky nemocného člověka. To, že se nálady mění, je ale v životě normální. Jde o to, jak moc, a co je příčinou.


Citová stabilita nebo labilita nejsou dány jednou provždy. Mění se v různých obdobích našeho života. Pak jsou zde ale také určité nemoci nebo stavy, které labilitu způsobují.


Co je vlastně nálada? Je to trvalejší emoční reakce, ovlivňuje naše prožívání a chování. Mnohdy není přesně zacílená, někdy ani nevíme, proč máme takovou náladu, jakou zrovna máme. Ovšem někdy to zase víme zcela přesně.


U psychicky zdravého člověka bývá přechod z jedné strany náladového spektra na druhou spíše pozvolný a dlouhodobější. Ovšem občasné výkyvy nálad má každý a většinou je způsobuje nějaká nenadálá událost a silná emocionální reakce. Bývají adekvátní situaci.


Vážné ale je, pokud jsou výkyvy častější nebo neadekvátní situaci. Pokud někdo mění náladu neustále a výrazně, může to značit problém. Stejně tak, pokud ve chvílích veselí je člověk smutný, a v situacích, kdy se předpokládá smutek, je naopak veselý.


Žádný člověk nemá neustále stejnou náladu. Záleží na mnoha faktorech. Dáno je to vnějšími podněty, ale také naší povahou a temperamentem. Emočně labilnější lidé prožívají ve svém životě více vzrušení, intenzivněji vnímají pocity pozitivní, ale i ty negativní. Náladu ovlivňují i hormony nebo strava. Časté výkyvy jsou ale přinejmenším podezřelé a mohou být příznakem duševní choroby. Patologická emoční labilita může vzniknout i následkem tělesné choroby nebo silného psychického otřesu.


Co může být příčinou poruch a výkyvů nálad?

Hormonální nerovnováha


Výkyvy hormonů jsou typické pro těhotenství, premenstruační syndrom, u žen krátce po porodu nebo u dospívajících.


Deprese


Jde o závažné onemocnění, poruchu nálady, která se projevuje až beznadějí. Jde o stav, který nelze podcenit a je třeba jej léčit.


Stres


Lidé ve stresu trpí často i výkyvy nálad. Jsou pod tlakem, bývají bezdůvodně podráždění a reagují na situaci neadekvátně.


Bipolární afektivní porucha


Bipolární porucha je vážné psychické onemocnění. Období deprese a hlubokého smutku se střídá s obdobím euforie, které se nazývá mánie. Zvraty nálad jsou bezdůvodné a náhlé. Jednotlivá období mohou trvat různou dobu.


Způsob stravování


Strava má mimo jiné vliv i na naši náladu. Nejčastější příčinou bývá kolísání hladiny cukru v krvi, nebo množství vitaminů, minerálů a stopových prvků.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz