Nemoci přenosné z domácích zvířat na lidi


Naši mazlíčci s námi žijí ve společných domácnostech a jsme s nimi v těsném kontaktu. Máme se bát o sví zdraví? Které nemoci se mohou přenést ze zvířat na lidi?


Nemoci, které se přenášejí ze zvířat na lidi, se nazývají zoonózy. Je jich známo asi 150. Není ale důvod k panice. U nás jich hrozí pouze několik, určité riziko zde ale je. Méně hrozí nákaza od zvířátka chovaného výhradně v bytě, než od toho, které se pohybuje i venku, je však potřeba dodržovat správnou hygienu a vyvarovat se pokud možno pokousání, poškrábání nebo oděrek na kůži. Pozor by si měly dávat zejména těhotné ženy, lidé se sníženou imunitou, staří lidé a malé děti.


Velmi známou zoonózou je vzteklina. V České republice díky vakcinačnímu programu nyní nákaza téměř nehrozí, ale vždy by měl být člověk obezřetný, zejména v blízkosti hranic, v ostatních zemích je totiž situace poněkud odlišná.


Od doma chovaných zvířat hrozí celkem vysoký přenos parazitů. Zde platí nechat pravidelně vyšetřovat trus zvířat, odčervovat je, tedy ošetřit proti vnitřním parazitům, zabránit ale také napadení zevními parazity a dodržovat hygienu. Neměli bychom se nechat od psa nebo kočky „pusinkovat", i tímto způsobem se paraziti mohou totiž přenést. Zevní parazité jako blechy a klíšťata bývají navíc přenašeči dalších onemocnění, například lymské boreliózy, tasemnic nebo různých bakterií.


Obávanou zoonózou je toxoplasmóza. O té si můžete přečíst zajímavé informace v článku s názvemToxoplasmóza. Není třeba panikařit, těhotná žena by především neměla manipulovat s kočičím trusem, dobře omývat zeleninu a na zahrádce pracovat v rukavicích. Rozhodně není třeba kočky se zbavovat, nákaza hrozí prakticky jen tehdy, pokud by se mladá nebo nová kočka akutně toxoplasmou nakazila a žena nedodržovala správnou hygienu při manipulaci s ní a s kočičím trusem. Mnoho lidí má navíc v krvi proti toxoplasmose protilátky, aniž by věděli o tom, že se s ní setkali.


Velmi nepříjemné může být kožní plísňové onemocnění dermatofytoza, kterým onemocní zvíře a díky manipulaci s ním také člověk. Pokud má vaše zvíře kožní problémy nebo dokonce prokázanou plíseň, určitě je lepší manipulace v rukavicích a důsledné mytí rukou.

Závažným onemocněním je psitakóza, kterou mohou trpět exotičtí ptáci, například papoušci chovaní doma. U lidí může způsobit až těžký zápal plic.


Od zvířete se můžete nakazit také salmonelou. 95% nákaz je sice z jídla, ale jistá možnost zde je. Hlavním zdrojem infekce jsou z domácích zvířat plazi. Možností mohou být i psi a kočky krmní syrovým masem. I zde platí důsledné dodržování hygieny.


Existuje „nemoc kočičího škrábnutí", kterou způsobuje bakterie s názvem Bartonella, která se dostane do krve při škrábnutí nebo kousnutí. Přenášet ji ale mohou i blechy nebo dokonce klíšťata. Bakterie způsobuje především poruchy imunity, nervového systému, změny na kůži. K léčbě jsou zapotřebí antibiotika.


Důležité je nezanedbávat zdravotní péči o zvíře, při každém jeho zdravotním problému navštívit veterináře a dbát na prevenci. Zejména proti parazitům je třeba bojovat. Důsledné dodržování hygieny a zapojení zdravého rozumu nás může před většinou nemocí, které by se mohly ze zvířete na nás přenést, uchránit.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz