Snižte míru modrého záření z obrazovek, zlepšíte si tím spánek i zdraví


Stáhněte si zdarma program, který naučí vaší obrazovku chovat se podobně, jako sluníčko. S nastupujícím večerem sníží úroveň modrého světla, vystupujícího na vás z obrazovky.


Ještě do nedávné doby byl člověk slunečnímu záření vystaven jen určitý počet hodin denně, který se navíc každým ročním obdobím změnil. Dnes máme sice velkou výhodu v tom, že si můžeme užívat světla i za úplné noci a leccos si tím ulehčit nebo si prodloužit dobu, kterou chceme strávit jinak, než spaním. Zároveň s tím ale nastává problém, a tím je kvalita našeho odpočinku. Mnozí z nás tráví večerní hodiny u zářících obrazovek. Pokud je tou obrazovkou televize, tak se ještě dá říct: dejme tomu. U ní alespoň přestáváme myslet na práci a všední starosti a ponoříme se do dobrodružství, probíhajícího před námi „na plátně". Pokud však trávíme večery prací, moříme se hned několika způsoby. Unavujeme mysl neustálým pracovním zapojením, nedovolíme jí ani na několik minut odběhnout do bezbřehých vod fantazie a spát chodíme s vírem myšlenek na spoření, hypotéku, školu a podobně. Unavujeme své oči tím, jak blízko u monitoru sedíme a navrch si do nich necháme svítit tolik modrého světla, jakoby byl den. Výsledkem jsou pak problémy s usnutím, nespavost, nekvalitní a mělký spánek. Ráno se nám pak špatně vstává, dopoledne jsme neproduktivní, odpoledne bychom si nejradši zdřímli a ožijeme zase až večer u počítače, kde snadno „přetáhneme" dobu kdy bychom si měli jít lehnout.


Pro většinu z nás je těžké si večerní práci zakázat. A pokud ne práci, tak sociální sítě, videa, která jsme přes den chtěli vidět, ale nestihli jsme to, chat s přáteli, volání s příbuznými na druhém konci světa a tak dále. Co tedy s tím? Alespoň malou úlevou pro náš zrak a nervový systém může být počítačový program f.lux, který upravuje barvy monitoru podle toho, kolik je hodin. V zimě okolo páté (a v létě až v devět večer) vaše obrazovka trochu potemní a zoranžoví – působí to útulně, jako by se náhle proměnila v novinový papír. Přes den by to působilo nepohodlně, večer se do ní takto ale až překvapivě dobře kouká. Usínání jde potom lépe a oči tolik nepálí. Potvrdí mnozí grafici, designéři, architekti i část naší redakce.

Celý program vám v počítači zabere necelých 600 kB místa.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz