Úplněk a jeho vliv na lidskou psychiku


Měsíc v úplňku má významný vliv na naše tělo i psychiku. Tato nejsilnější fáze Měsíce je považována za magickou. Země se nachází mezi Měsícem a Sluncem, osvětlena je celá přivrácená polovina Měsíce. Je vědecky prokázán vliv Měsíce a jeho 28-denního cyklu na řadu přírodních jevů, na zvířata i lidi. O působení na lidské chování a psychiku se mluví, ale jasné důkazy pro to nejsou. Ovšem i lékaři se přiklánějí k tomu, že zde jistý vliv je. Stejně jako nás ovlivňují roční období a denní cyklus, působí na nás i měsíční fáze.


Naši předkové uměli energii Měsíce využít ve svůj prospěch. Dnes se nám to moc nedaří, jsme méně spjati s přírodou.


Měsíc ovlivňuje emoce

Měsíc je z astrologického pohledu zodpovědný za lidské emoce. Při úplňku můžeme vše více prožívat. Citliví lidé pociťují úzkost a změny nálad. Jakmile je Měsíc v úplňku, neměli byste očekávat, že váš psychický stav bude ideální. Pravděpodobně budete neklidní a je možné, že se nebudete rozhodovat zcela racionálně. Proto na tuto dobu raději nenechávejte žádná vážná rozhodnutí. Často pocítíme téměř zapomenutá přání a tužby. Mnoho lidí více vzpomíná na minulost. Na povrch vyplouvají naše touhy, přání, představy i křivdy minulé doby. Je zde možnost zvýšené agresivity a při úplňku je spácháno i více trestných činů. Lidé mívají dokonce větší sklon k sebevraždám. Hodně lidí v době úplňku nachází lásku. Ovšem je dobré to více než kdy jindy brát s nadhledem a rozumem. Vybraný protějšek nemusí být pro nás vůbec ideální. Zajímavé je, že muži jsou v této době více pozorní a vstřícní, zato ženy zase spíše labilní a podrážděné.


Jak je to se spánkem při úplňku

Mnoho lidí má při úplňku problémy se spánkem. Za jasných úplňkových nocí se často probouzejí, spánek je příliš krátký nebo se nám zdají špatné nebo divoké sny. Většina problémů se spánkem je přičítána silnému měsíčnímu světlu. To může spánek narušit, snižuje se totiž produkce hormonu melatoninu, který je za spánek zodpovědný. Ovšem otázkou je, proč mají v tu dobu problémy se spánkem i lidé, kterým měsíční světlo do ložnice nesvítí. Je tu i teorie toho, že Měsíc má v tuto dobu vyšší přitažlivou sílu. I příliv a odliv jsou v této fázi nejsilnější. V náměsíčnosti je ale úplněk zcela nevinně, i když se v tuto dobu občas projevuje výrazněji.


Úplněk a naše tělo

Za úplňku se hůře hojí rány, zhoršuje se průběh nemocí, pomaleji se zastavuje krvácení a není to doba vhodná pro plánované operace. Zajímavé je, že se za úplňku rodí nejvíce dětí. Je ovlivněna i chuť k jídlu. Při úplňku se nedoporučuje půst, naopak je dobře se najíst. Protože ale tělo v této době hůře spaluje tuky, metabolismus je pomalejší, vsaďte spíše na zdravou a lehčí stravu. Lidé jsou více unavení a vhodné není žádné náročné cvičení nebo těžká fyzická aktivita.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz