Potraviny pro kočky a psy nebezpečné

 

Ne vše, co jíme my, může být dobrým přilepšením pro naše mazlíčky. Zde je přehled nejvíce nebezpečných potravin, které bychom určitě neměli psům a kočkám podávat. Některé potraviny, které jsou u lidí neškodné nebo dokonce zdravé, obsahují látky pro zvířata jedovaté a život ohrožující. Jak vidíte, není jich zrovna málo. Proto dobře promyslete, čím svému zvířátku přilepšíte, a při jakémkoliv podezření na otravu vyhledejte veterinární pomoc.

 

Avokádo

 

Má vysoký obsah tuku, takže hrozí zvracení, žaludeční potíže nebo zánět slinivky. Obsahuje toxickou složku persin, která lidem nevadí, ale u zvířat ta poškozuje plíce, srdce a další tkáně. Avokádo nepodávejte ani papouškům, je pro ně rovněž jedovaté. Příznaky otravy jsou zvětšení břicha, potíže s dýcháním, hromadí tekutin v hrudníku. Není přesně známo množství, které otravu způsobuje.

 

Cibule, česnek, pažitka

 

Obsahují N-propyldisulfid a alylpropylsulfid. Ty jsou pro zvířata jedovaté. Týká se to pažitky a cibule v syrovém, vařeném i sušeném stavu. Dojít může ke kumulativnímu poškození, to znamená i po podávání malých množství v časovém odstupu se účinek nakumuluje. S česnekem může pes přijít do styku v minimálním množství, obsahuje méně škodlivých látek než cibule. Látky obsažené v těchto potravinách narušují červené krvinky. Může dojít ke slabosti, anémii a dýchacím potížím. Kočky jsou ještě více náchylné k otravě těmito látkami, než psi.

 

Čokoláda

 

Obsahuje theobromin, který kočky a psi nedokážou zpracovat a proto je pro ně toxický. Nejvíce nebezpečná je čokoláda na vaření a hořká čokoláda. Ovšem jakákoliv čokoláda ve větším množství může zvíře zabít. 90g čokolády na vaření nebo 650 g mléčné čokolády může zabít psa o váze 10 kg. Příznaky se nemusí projevit hned, ale třeba po několika hodinách. Otrava se projevuje záchvaty, bezvědomím a smrtí.

 

Hroznové víno a hrozinky

 

Mohou způsobit selhání ledvin, i malé dávky mohou být smrtelné.
 

Jádra hrušek a jablek, pecky meruněk, třešní, švestek a broskví
 

Obsahují kyanid, při každém požití dochází k jeho hromadění v těle. Pár pecek nebo jadérek problémy způsobit nemusí, ale častá nebo větší konzumace ano. Problém může způsobit i špatné polknutí, při kterém se zvíře začne dusit.

 

Káva, čaj

 

Kofein stimuluje centrální nervový systém a cévní systém. Při pozření většího množství může dojít k neklidu, bušení srdce, zvracení a během několika hodin dokonce i ke smrti.

 

Makadamové oříšky

 

Mohou způsobit třes, slabost nebo ochrnutí. Příznaky obvykle bývají pouze dočasné.

 

Muškátový oříšek

 

Může způsobit křeče, třes a smrt.

 

Vlašské ořechy

 

Skořápky ořechů jsou po zvlhnutí napadány toxickou plísní. Ta způsobuje průjem, nevolnost, zvracení, třes, problémy s koordinací, nechutenství, postižení jater. Ve zvratkách nebo stolici může být krev. Může ovšem trvat i několik dní, než se objeví příznaky po pozření.

 

Mléčné výrobky a mléko

 

Mléko může způsobovat plynatost, průjem nebo dokonce zánět slinivky. Většinou dělají problém výrobky s vyšším obsahem tuku, ty nízkotučné bývají bezpečnější. Kravské mléko mnohdy kočky a psi nemohou strávit kvůli obsažené laktóze, může být příčinou průjmu. Problémy s ním mívají i venkovní kočky, ale u nich důsledek většinou nevidíme. Pokud chceme kočce nebo psovi dopřát mléko, existuje speciální mléko pro kočky. Kysané mléčné výrobky většinou problémy nezpůsobují.

 

Rajčata

 

Obsahují jedovatý alkaloid tomatin, podobný solaninu. Především stonky a listy v sobě mají i atropin, způsobující třes, rozšíření zornic a arytmii. Zralá rajčata jsou méně nebezpečná. Mezi příznaky otravy patří slinění, netečnost, dýchací potíže, průjem nebo zácpa, zvracení, rozšířené zornice, křeče.

 

Sůl

 

Ve větším množství sůl vyvolává potíže s ledvinami. Slaná potrava způsobuje nadměrné pití vody, u velkých plemen to může být i příčina nadýmání, torze žaludku, což je život ohrožující stav vyžadující rychlý zákrok.

 

Šunka, slanina, smažené a tučné potraviny

 

Obsahují mnoho soli, tuků, to může mít za následek problémy s ledvinami, nadměrné pití nebo zánět slinivky.

 

Syrová játra, časté podávání jater vařených

 

Játra obsahují mnoho vitamínu A, ten může být ve větším množství toxický. Může způsobit nechutenství, úbytek hmotnosti, deformaci kostí.

 

Houby

 

Mohou vyvolat slinění, zvracení, bolest břicha, křeče, bezvědomí a dokonce i smrt. Někdy dochází k poškození jater a ledvin.

 

Kuřecí kosti, vařené kosti

 

Během trávení se tyto kosti mohou štěpit a tříštit, a tím poškodit vnitřní orgány. Častá bývá zácpa s pozření kostí, obzvláště pokud na jejich konzumaci pes není zvyklý.

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

Please reload

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci