Zklidněte se heřmánkovým čajem


Uklidňující vůně heřmánku navozuje pocit pohody. Jeho účinky znali již ve starověkém Egyptě, kde ho spojovali se sluncem.


Heřmánek používal jako léčivku řecký lékař Diskoridés i římský přírodovědec Plinius. Heřmánek je známým pomocníkem při žaludečních a střevních potížích či při bakteriálních infekcích nebo zánětech močových cest. Méně známé je používání heřmánku pro dobrou náladu.


Popis heřmánku

Heřmánek je jednoletá, bylinka, patřící do čeledi hvězdicovitých, s příjemnou aromatickou vůní. Její přímá, hojně větvená lodyha dorůstá výšky 15 – 50 cm. Na lodyze vyrůstají střídavé jemné listy. Od května do září se na lodyze objevují zlatožluté, trubkovité květy, které jsou po obvodu bílé, jazykovité. Plodem je drobná nažka, ani ne 1 mm dlouhá.


K čemu se používá heřmánek

Heřmánek má protizánětlivé, desinfekční, protialergické účinky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče, zvyšuje pocení. Heřmánkový čaj podporuje zažívání, uvolňuje křeče a střevní plyny, pomáhá také při průjmu, při zánětech močových cest a pohlavního ústrojí. Působí proti streptokokovým a stafylokokovým bakteriálním infekcím, používá se také k výplachům očí. Heřmánkové koupele pomáhají při léčbě popálenin, zánětů kůže. Podporuje také hojení ran a tlumí křeče. Méně známé jsou zklidňující účinky heřmánku, heřmánkový čaj pomáhá při usínání, dodává úlevu při nervovém napětí, podporuje dobrou a klidnou náladu.


Heřmánek pro dobrou náladu i klidný spánek

Látky obsažené v heřmánku působí na mozek stejným způsobem jako léky, které se užívají při úzkostných stavech. Heřmánkový čaj podpoří psychické uvolnění, zmírní stres, zklidní tělo a usnadní usínání. Heřmánek je relaxační bylinka pro naše nervy i pro naše zažívání. Jeho hlavní schopností je dávat úlevu. Heřmánkový čaj je přírodní prostředek pro zklidnění nervů. Než sáhnete po lécích tlumících úzkost nebo po antidepresivech, vyzkoušejte uklidňující účinky heřmánkového čaje.


Někteří odborníci se domnívají, že schopnost heřmánku zklidnit nervy souvisí s jeho schopností uklidnit žaludeční potíže. Žaludeční potíže bývají často psychosomatického původu, což znamená, že hlavní příčinou jejich vzniku je dlouhodobý stres. Většina lidí, trpících nervozitou mívá podrážděný trávicí trakt.


Mírně sedativní účinky heřmánkového čaje ocení lidé, kteří mají problémy s usínáním. Heřmánek působí jako mírné sedativum, na rozdíl od léků nedochází při pití heřmánkového čaje k vrávorání. Heřmánek na rozdíl od léků na spaní navodí klidný, přirozený spánek bez přerušování buzení. Na rozdíl do léků na spaní nemá heřmánek vedlejší účinky ani není návykový.


Příprava heřmánkového čaje

Heřmánkový čaj připravíme ze dvou čajových lžiček sušených květů heřmánku, které zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 až 15 minut louhovat. Není dobré ho nechat louhovat déle než 15 minut, čaj by měl hořkou chuť. Potom nálev scedíme a popíjíme teplý, nejlépe 3krát denně po jídle nebo jeden hrnek na noc. Nejlepší je neslazený čaj, pokud je někdo zvyklý na slazené nápoje, může si heřmánkový čaj osladit medem. Heřmánkový čaj připravujeme vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.


Heřmánku by se měli vyhnout lidé, kteří užívají warfarin či jiné léky na ředění krve i lidé, kteří užívají léky proti epilepsii. Lidé, kteří jsou alergičtí na ambrózie, chryzantémy nebo sedmikrásky, mohou být alergičtí i na heřmánek. Heřmánek je botanicky příbuzný s ambrozií, chryzantémou i sedmikráskami.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz