Dárcovství vajíček – co je k němu třeba a jak probíhá?


Pro ženy, které nemohou otěhotnět, je mimotělní oplodnění s darovanými vajíčky jedinou možností. Pokud nemohou docílit těhotenství pomocí vlastních zárodečných buněk, mohou přijmout darované vajíčko nebo dítě adoptovat. Darování vajíček je bezplatné a anonymní, příjemky se dozví jen rok narození a krevní skupinu dárkyně. Každá dárkyně získá také informace o zdravotním stavu, genetice a plodnosti. Touto metodou se dosahuje 60 až 70% úspěšnosti otěhotnění na jeden léčebný cyklus.


Dárkyně vajíček

Každá žena se dárkyní stát nemůže, proto před darováním vyplňuje dotazníky týkající se zdravotního stavu a rodinné anamnézy.


Podmínky pro dárcovství vajíček:

• Věk 18 – 35 let • BMI maximální hodnoty 29 • Dobrý zdravotní stav • Nepřítomnost genetického onemocnění • Nezávislost na alkoholu či drogách


Vyšetření, které musí dárkyně podstoupit:

• Vyšetření na pohlavně přenosné choroby (HIV, žloutenka typu B a C, syfilis a chlamydie) • Stanovení krevní skupiny a Rh faktoru • Vyšetření v gynekologické ordinaci • Hormonální vyšetření • Genetické vyšetření


Příjemkyně vajíček

Nejčastěji jsou vajíčka darována ženám, které neprodukují vajíčka vlastní. A to z důvodu nedostatečného vyvinutí vaječníků, jejich odstranění při operaci či při selhání jejich funkce. Dárcovství využívají i ženy s nekvalitními vajíčky a embryi a ženy ve vyšším věku s méně kvalitními vajíčky nebo neschopností uhnízdění embrya v děloze. Poslední skupinu příjemkyň tvoří ženy přenášející dědičné onemocnění a ty, které prodělaly chemoterapii.


Proces darování

Během měsíčního cyklu uzrává ve vaječnících jedno nebo více vajíček. Pro darování je potřeba, aby těchto vajíček uzrálo více, alespoň 10 – 15. Dárkyně proto obdrží hormonální preparáty ve formě injekcí, které jsou aplikovány od prvního či druhého dne menstruačního cyklu. Tento proces se nazývá stimulace a trvá asi 10 až 14 dní. Během tohoto období je zrání vajíček kontrolováno pomocí ultrazvuku. Až vajíčka dosáhnou požadované velikosti, je dárkyně pod krátkodobou narkózou a vajíčka jsou odebrána velmi tenkou jehlou přes pochvu. Poté jsou oplodněna spermiemi partnera příjemkyně nebo dárce ve zkumavce. Několik dní staré zárodky jsou pak vpraveny ženě do dělohy. Zbylá embrya si žena může nechat zmrazit a využít u dalšího procesu oplodnění.


Finanční odměna

Darování vajíček je bezplatné. Dárkyně má ale nárok na zaplacení vynaložených výdajů bezprostředně souvisejících s dárcovstvím. Vyplácená částka závisí na místě odběru, může však dosáhnout hodnoty až 23 000 Kč. Částka je vyplácena hotově v den odběru či je zaslána druhý den na účet dárkyně.


Rizika pro dárkyni a příjemkyni

U dárkyně se v místě vpichu stimulační injekce může objevit drobné zarudnutí kůže či bolestivost. Velmi vzácnou komplikací může být hyperstimulační syndrom související s nadměrnou odpovědí vaječníků.


Těhotenství vzniklé pomocí darovaných vajíček může ve 12 až 15 % končit potratem. Okolo 20 až 30 % těhotenství je vícečetných v závislosti na počtu embryí vložených do dělohy.


Další užitečné informace

Vajíčka mohou být darována opakovaně. Po každém darování jsou zhodnoceny výsledky odběru a vhodné dárkyně jsou v případě dalšího odběru vítány.


Užívání antikoncepce Vám v darování nebrání, lékař určí přesný termín vysazení této antikoncepce. Vajíčka nelze darovat při užívání injekční antikoncepce a po zavedení Norplantu.


Při odběru může žena pociťovat mírné tlaky a bolesti v podbřišku, které brzy odezní. Stejně tak se může objevit i slabé špinění. Proto je doporučován v den odběru klidový režim.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz