Jak ochránit seniora před podomními prodejci


Podomní prodej je v České republice rozšířeným fenoménem. Navíc není žádným tajemstvím, že podomní prodejci úmyslně cílí na starší generaci. Ve většině krajských měst je sice tato činnost zakázána, o to více se však prodejci přesouvají na vesnice a menší celky. Jak pomoci seniorům se podomním prodejcům bránit?


V první řadě je důležité se seniorem o situaci komunikovat a připravit jej na to, že podomní prodejce může zazvonit i u něj. Dobré je vysvětlit mu, že tito prodejci používají mnoha fint, jak ho přimět podepsat smlouvu.

Jedním z triků je, že se vydávají za místního dodavatele čehokoli, ať už elektřiny, plynu, internetu atd. Následně tvrdí, že od určitého data tato stávající firma přechází pod jinou a tudíž musí senior podepsat smlouvu, že u této společnosti i nadále zůstává, jinak bude odpojen od příslušné služby. Triků je ale mnoho, může například i tvrdit, že ho poslala seniorova vnučka, dcera apod., se kterou již vše dojednal a senior má "pouze" podepsat.

Ideální je domluvit se seniorem, že ať už u dveří zazvoní kdokoli, nebude v žádném případě na tyto nabídky reagovat a s podomními prodejci se rychle rozloučí. Někdy je to ale těžší, senior si chce nabídku vyslechnout a nenapadne ho, že prodejce lže. V tom případě je dobré seniorovi vysvětlit, ať si vyžádá jméno firmy, internetovou stránku, nebo vizitku. S tím, že zavolá příbuzným a pozeptá se, co je tato firma zač. Když vám pak senior zavolá, můžete firmu sami prověřit a se seniorem probrat, co mu prodejce tvrdil a co je skutečně pravda.

Senioři se často rozhodují pod tíhou okamžiku, kdy uvěří prodejcům, že nabídka je pro ně nejvýhodnější ze všech a je nutné ji vzít ihned. Pro tyto případy může mít senior doma na dveřích vylepeno vaše telefonní číslo, aby v případě nutnosti zavolal ihned a mohl s vámi danou situaci projednat. Když mají senioři více času si věc promyslet, navíc mají možnost pohovořit si i s příbuznými na telefonu, často si pak uvědomí, že podomní prodejci skutečně nenabízí žádné výhody.

Štítky:

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz