Jak jíst na dovolené?


Mnoho z nás se na dovolené uchyluje k poměrně nezdravé stravě, u dovolenkového stravování totiž často klademe důraz na to, aby jídlo nebylo náročné na přípravu, aby to bylo jídlo rychlé, skladné, dobře přepravitelné. Takové polotovary a rychlo-jídla však nejsou zdravá, a tak přinášíme pár tipů, jak si užít dovolenou a přitom jíst hezky


Slovo dovolená už v sobě skrývá náboj této doby, máme si dovolit, odpočinout a dopřát si, což je velice důležité i u jídla. Zkuste vypnout, a alespoň pro jednou neřešit to, že jste si dali dvě skleničky kvalitního francouzského vína a plátek croque monsieur, že zkoušíte pravou italskou pistáciovou zmrzlinu a křupavé španělské churros. Čeho se však zkuste držet?


1. Sezóna


Zeptejte se, co se zrovna v době vaší výpravy sklízí, co zrovna zraje, prostě a jednoduše, co je sezónní. To si pak určitě dopřávejte, jednak to bude skvělá pochoutka ale také to u nás asi mít nebudeme, na což navazuje další bod.


2. Lokalita


Jezte to, co je pro danou lokalitu typické, v Řecku jezte datle, v Itálii třeba rajčata a ve Francii třeba ústřice. Pokud se ve vaší destinaci stravujete sami, rozhodně navštivte lokální trhy a nakupte si pořádné množství ovoce a zeleniny, vytvářejte nové chutě, zkoušejte místí speciality a užívejte si!


3. Pravidelnost


Je však dobré si to trochu naplánovat, ráno je ideální nasnídat se sezónního ovoce, to vám dodá ohromné množství vitamínů, energie ale navíc je ještě, konkrétně v létě, velice chutné, ve Francii k němu musíte vyzkoušet ovčí nebo kozí jogurt. Přes oběd dodejte tělu nějaké sacharidy, třeba ve formě rýže arborio, k tomu nějaké bílkoviny, které zde mohou zastoupit třeba krevety, ale přidejte i tuky jako sýr, olivy, olivový olej, máslo, ale v menších poměrech. Večer pak můžete zasytit tělo lokální zeleninou nebo grilovanými rybami, a když už jsme u nich, rozhodně nevynechejte čerstvé mořské plody, pokud máte tu možnost nějaké ochutnat.


4. Bořte mýty!


Ze všechno nejdůležitější na dovolené je dodržovat pitný režim, protože pokud na pití někde zapomínáme – pak na cestách, je to třeba i z praktických důvodů, abychom nemuseli zastavovat na každé benzínce, což je samozřejmě nesmysl. Stejně tak je nesmysl bát se o peníze, pokud si kupujete ovoce, zeleninu, ryby a lokální suroviny. Dalším pravidlem českých „dovolenkářů", které by se mělo začít porušovat, je sezení v all-inclusive hotelu a neustálé přejídání se prokládané popíjením laciných drinků. Pokud mi chcete tvrdit, že si takto odpočinete, naprosto to chápu, ale myslím si že návrat domů a zjištění, že neoblečete veškeré vaše oblečení vám energii opět sebere. Každý člověk chce žít hezky, zdravě a být šťastný, zkuste si proto dovolenou udělat takovou, abyste z ní čerpali sil i spoustu dní po návratu domů.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz