Bělení zubů – doma nebo v ordinaci?


Mít zářivě bílé zuby je snem mnoha lidí a krásný úsměv ovlivňuje našeho sebevědomí. Málokdo se může pochlubit bílými zuby od přírody. Ovlivněno je to genetikou, životním stylem a ústní hygienou. A pokud se se svou barvou zubů přece jen nesmíříte, můžete zkusit bělení zubů. Pokud se provede správně a dodrží se všechny zásady, nemusíte se ani bát, že si zuby zničíte.


Metod bělení je spousta. Některé z nich jsou ale dost nerozumné a rizikové, jiné vás donutí sáhnut hlouběji do vaší kapsy. Zájem o estetické změny chrupu ale neustále narůstá. Barevný nádech zubu je geneticky dán, rozlišuje se žlutý, hnědý a šedý nádech, jehož intenzitu ovlivňuje i síla skloviny. Nepěkné zbarvení zubů pak člověk sám podpoří nezdravým životním stylem, špatnou ústní hygienou, jídlem, nápoji nebo kouřením. Barevnost zubu se ale může ovlivnit už v dětském věku, například podáváním některých antibiotik.


Bělost zubů můžete ovlivnit tím, že se vyvarujete některých jídel a nápojů, spolu se zapojením správného čištění zubů. Jedná se především o příliš horká, sladká nebo kyselá jídla a nápoje, červené víno, kávu a čokoládu.


Rozhodli jste se přece jen o vybělení zubů chemickou cestou? Pak pozor, zda nepatříte mezi ty, kteří by jej podstoupit neměli. Jedná se o mladistvé do 16 let, kojící a těhotné ženy, silné kuřáky, a zpozornět by měli alergici. Zuby nesmí být s kazy, mít obnažené krčky, popraskanou sklovinu, člověk nesmí mít příliš krvácivé dásně, zánět v ústní dutině, příliš mnoho plomb, překážkou mohou být můstky a korunky. Pokud máte zuby citlivé nebo s kazy, je třeba je před procedurou ošetřit.


Zuby se dají bělit doma nebo v ordinaci odborníka


Bělení zubů doma probíhá pomocí past, gelů, pásek nebo pudrů. Na trhu je těchto výrobků mnoho. Liší se cenou i účinností. Jsou schopny často odstranit nežádoucí pigmenty z chrupu, ale nečekejte zázraky. Koncentrace peroxidu vodíku je nízká, asi 3%. Někdy vzniknou nevzhledné fleky, které pak musíte řešit u zubaře. Efekt navíc není dlouhodobý. Některé výrobky jsou k dostání v drogeriích nebo lékárnách. Pokud trváte na domácím bělení, je nejlepší navštívit zubaře a koupit si sadu na domácí bělení. Ta obsahuje gel s koncentrací peroxidu vodíku 10 až 15 %. V ordinaci vám provedou otisk chrupu a podle něj zhotoví průhledný plastový nosič. Tento nosič s gelem si nasazujete denně na určitou dobu, lze to provádět i na noc. Pokračujete, dokud nedosáhnete požadovaného vybělení. Jde o metodu zdlouhavou, ale poměrně šetrnou k zubům.


Bělení zubů v ordinaci je nejbezpečnější a nejrychlejší cestou. Celý proces zabere asi hodinu času, někdy je ale třeba návštěv více. Používají se koncentrované gely s obsahem peroxidu vodíku 25 až 40 %. Účinek gelu se navyšuje použitím plazmatické lampy. Dásně jsou přitom chráněny speciální ochrannou hmotou.


Po bělení je třeba dodržovat určité zásady. Vyhněte se potravinám a nápojům, které sklovinu zabarvují, a pokud možno i kouření.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz