Alergie na krmivo


Alergie na krmivo se vyskytuje a diagnostikuje stále častěji. Podobně jako u potravinové alergie u člověka se jedná o reakci imunitního systému na určité složky potravy.


Pozor, není to to samé, jako nesnášenlivost (intolerance) krmiva. U nesnášenlivosti se totiž nezapojuje imunitní systém psa, ale na krmivo či nějakou jeho složku špatně reaguje trávicí systém. Intolerance se projeví trávicími problémy, jako je plynatost, zvracení nebo průjem. Potíže nastávají většinou hned zezačátku podávání tohoto druhu krmiv.


Naopak k alergii většinou dochází postupně. Imunitní systém psa identifikuje určitou složku jako škodlivou a začne vůči ní vytvářet protilátky. Psi na složky v potravě nejsou přirozeně alergičtí. Některé suroviny jsou ale běžně používané v komerčních krmivech pro psy, takže naši mazlíčci jsou jimi houfně krmeni. U části z nich se dříve či později alergie na některou složku krmiva projeví. Často se jedná o kuřecí maso, kukuřici, sóju nebo pšenici.


Alergie na krmivo se většinou projevuje kožními problémy, ač to může být pro někoho velmi překvapivé. Příznakem bývá svědivost, olizování, vykusování srsti, kožní vyrážky, záněty kůže, záněty uší a další projevy. Ovšem pozor: jakmile se váš pes začne hodně škrábat, nemusí to znamenat, že má alergii na krmivo. Kožní problémy jsou způsobeny desítkami příčin, mnohdy i parazitárními, a jejich zjištění je úkolem veterináře. Potravní alergie navíc představuje jen jednu z možných alergií, ke kterým patří třeba alergie na bleší kousnutí a nekontaktní (atopická) alergie.


Pokud je zde podezření, že pes je na některou ze složek své stravy alergický, veterinář stanoví postup, který byste měli jako majitelé zvířete pečlivě dodržet. Jedná se o eliminační dietu, kdy jsou ze stravy psa na čas vyřazeny všechny dosavadní složky. Součástí nového krmení musí být bílkoviny, se kterými se pes ještě nesetkal, a také se vyřadí všechny složky, které alergie nejběžněji způsobují. Pokud pes jedl celý svůj život granule s kuřecím masem, podává se mu speciální dieta s jiným druhem masa – zvěřina, jehně, kachna, ryby, králík a další. Takováto speciální krmiva jsou k dostání u veterináře. Důležité je dávat po celou dobu psovi pouze toto krmení, žádné pamlsky, které by mohly průběh zhatit. Pokud pes trpí alergií na krmivo, příznaky by měly do měsíce až 6 týdnů ustoupit. Obvykle je tomu ale dříve. Pokud se tak stane, další součástí procesu je postupné zařazování dalších složek stravy. Tak se dá zjistit, která složka alergii vyvolává. Většinou se každá složka zkouší týden. Pokud se nic neděje, zařadí se další.


Jakmile se zjistí původce, je nutno vyřadit tento spouštěč ze psí stravy. Dnes je k dostání mnoho hypoalergenních krmiv. Příznivci krmení syrovou stravou samozřejmě také mohou v tomto pokračovat, spolu s eliminací daného alergenu, pokud se to úspěšně daří. Cílem je zdravý a spokojený pes bez kožních či jiných projevů alergie.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz