Zvířata – lék na depresi?

 

Domácí mazlíčci mají velmi dobrý vliv na naše zdraví, psychiku a spokojenost. Péče o ně je jedna z nejlepších věcí, kterou pro sebe můžeme udělat. Pro mnoho lidí je zvíře kamarádem a přítelem. Zvíře může pomoci v mnoha životních situacích. Největší vliv má ale jeho přítomnost v každodenním životě. Pro lidi, kteří mít doma zvíře nemohou, je ale dobrý každý kontakt s nimi. Mazlíčci pomáhají bojovat především proti stresu a depresím.

 

Lidé, kteří mají doma zvířátko, mají nižší sklon k depresím, jsou celkově spokojenější a zdravější. Už jen pohled na psa, kočku nebo třeba rybičky v akváriu, má na psychiku pozitivní vliv. Relaxační efekt pak představuje i hlazení zvířecí srsti, uvolníme se, sníží se tlak a zpomalí tep. Výzkum ukázal, že vlastnictví zvířete někdy pomůže k vyrovnání tlaku lépe než medikamenty. S tím souvisí i prevence infarktu myokardu. Majitelé psů nebo koček mají větší šanci infarkt přežít, než lidé, kteří žádné zvíře nemají. Je to proto, že ti, kteří žijí v depresi nebo sami, mají na zvládnutí tohoto problému menší naději.

 

Starší lidé, kteří vlastní psa nebo kočku, bývají daleko lépe schopni zvládat své každodenní povinnosti než ti, kteří žijí sami. Podle výzkumů se dokážou lépe vyrovnat s přirozeným procesem stárnutí a mají nižší zdravotní náklady. Zvířata mají kladný vliv i na děti. Ty jsou pak více soběstačné, snadněji se zapojí do kolektivu a mají vyšší psychickou odolnost. Pes je kamarádem a důvěrníkem, zlepšuje kvalitu života dětí.
 

Podle studie, která proběhla mezi dospívajícími lidmi žijícími ve městě, mají ti, kteří vlastní psa, lepší vztah k ostatním lidem, zvířatům i sami k sobě. Jsou zkrátka více spokojeni s vlastním životem. Vyskytuje se mezi nimi méně závislých na drogách a méně delikventů.

 

Ne nadarmo se zvířata stávají součástí terapií pro lidi každého věku. Pomáhají především dětem, zdravotně či mentálně postiženým, starým lidem a dlouhodobě nemocným. Návštěva terapeutického psa pomáhá třeba při zdlouhavých léčebných procedurách a při nudném životě v domech seniorů.

 

Zvíře navíc pomáhá navazovat vztahy s ostatními lidmi. Stačí vzít psa a jít s ním na procházku. Poměrně snadno se můžete dát do řeči s ostatními lidmi, a to nejen pejskaři. Šance zapředení hovoru je daleko vyšší, než kdybyste se procházeli sami. Zvíře je vždy vděčným tématem hovoru a dokáže „prolomit ledy".

 

Zvíře může výrazně pomoci i v případě ztráty někoho blízkého. Plní funkci společníka a navíc nás donutí dělat toho mnohem více, než kdybychom jej neměli. Každý vlastník domácího mazlíčka musí vyvíjet určité úsilí, aby se zvíře mělo dobře. Vědomí povinnosti a potřebné rutiny poskytuje pocit naplnění, a dává také smysl života mnoha osamělým lidem nebo lidem v depresi. Jednou ze základních lidských potřeb je být užitečný a cítit se milovaný. Obojí nám zvíře, především pes, dokáže poskytnout. Proti depresím pomáhá ale daleko více druhů zvířat, nejčastěji kromě psů také kočky, koně, akvarijní rybičky nebo delfíni.

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

Please reload

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci