Péče o seniora. Co dělat, když se nedokáže postarat sám o sebe?


Umístění seniora do domova důchodců by mělo být až tou poslední možností. Předchází jí ještě řada jiných cest.


Pokud již senior skutečně nezvládá péči sám o sebe a o byt, je jednou z variant pořídit pečovatelku. Pečovatelka je paní, která seniorovi uvaří, nakoupí, pomůže se vším, co je potřeba. Není nutné, aby byla v bytě celý den. Stačí, když se zastaví jednou denně na určitý čas. Senior si pak uvařené jídlo může jen přihřát, vše ostatní udělá pečovatelka za něj.


Pokud nemáte k pečovatelce důvěru, je další možností vzít seniora k sobě. V mnoha rodinách se najde volný pokoj navíc a senior je obklopen rodinou, což je pro něj dokonce mnohem příznivější, než jednodenní návštěva pečovatelky na pár chvil. Kdykoli by něco potřeboval, má rodinu po ruce.


Pokud se rozhodnete vzít seniora k sobě domů, je dobré řídit se několika tipy. Je ideální zapojit seniora do nějakého domácího dění. Bude mít radost, když mu svěříte nějaký úkol a bude mít pocit, že se více účastní a podílí na domácí atmosféře. Samozřejmě s ohledem na seniora to mohou být jen maličkosti, ale už i ty potěší.


Kromě toho je vhodné umístit do bytu pár věcí, které seniorovi usnadní pohyb a zajistí mu větší bezpečí. Jednou z nich je například protiskluzová podložka do vany či do sprchového koutu. Také je ideální zkontrolovat, že se v běžných domácích cestičkách nepovalují žádné kabely nebo šňůry. Děti tyto šňůry s radostí přeskakují a vy je automaticky přejdete, ale senior si jich nemusí ani všimnout a neštěstí je na světě.


Do bytu lze umístit i dodatečná osvětlení, aby senior všude viděl. Obecně je důležité co nejvíce usnadnit seniorovi pohyb po bytě či domě a co nejvíce mu tato místa zpřístupnit, aby se musel co nejméně namáhat.

Štítky:

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz