Šedivění v mládí


Šedivé vlasy jsou sice symbolem stáří, nezřídka nás ale zaskočí už v poměrně mladém věku. Nějaký ten šedivý vlas najde občas většina mužů i žen okolo třicítky, ale existují i případy šedivění ve dřívějším věku. Čím je to způsobeno a jde tomu nějak zabránit?


Kdy se šediny objeví, nelze přesně určit. Přirozenou barvu vlasů vytvářejí pigmentové buňky ve vlasovém folikulu. Výsledná barva je pak dána tím, kolik barviva (pigmentu melaninu) je v buňkách obsaženo. Spolu s věkem pigmentových buněk i barviva ubývá a také není už tak dobré zásobování vlasu tímto pigmentem. Dáno je to i geneticky, takže pokud vaši rodiče nebo prarodiče byli šediví brzo, je pravděpodobné, že vás to potká také. Úbytkem pigmentu ztrácejí vlasy svou původní barvu a objevují se šediny. U tmavovlasých lidí jdou samozřejmě vidět dříve, než u těch světlovlasých.


První šediny se přirozeně objevují okolo 30. až 40. roku života. Pokud šedivíte dříve, je to dáno poruchou tvorby pigmentu, většinou geneticky danou. Tímto předčasným šedivěním bývá zastihnuto více členů rodiny. Ovšem předčasně šedivé vlasy mohou být i následkem špatné psychiky. Pokud prožíváte častý stres nebo těžké emocionální prožitky, uvolňuje se do vlasů méně melaninu. Způsobit to může i podvýživa nebo některé vážné nemoci. V dnešní době je možné podstoupit vlasovou analýzu a dozvědět se toho o svých vlasech více.


Co dělat, abyste šedivění co nejvíce oddálili? Šediny trápí většinou ženy. Ty s nimi bojují barvením vlasů. U šedin to ale může být zrádné, mají trochu odlišné vlastnosti a také různý nádech, proto je lepší svěřit se do rukou zkušených kadeřníků. Využívají se dobře kryjící barvy a nedoporučuje se příliš tmavý odstín, ideální je alespoň o jeden stupeň světlejší, než jste měly v mládí. S věkem zesvětluje i pleť a příliš tmavé vlasy vypadají nepřirozeně. Pomoci může i různé promelírování, zkrátka metod, jak barvy vkusně nabarvit, je dnes mnoho.


Jak zkusit šedivění oddálit přírodní cestou? Důležitý je dobrý přísun živin, především minerálů, vitaminů a stopových prvků. Klíčový význam má zinek a vitamíny skupiny B.


Dobrá je i pravidelná masáž pokožky hlavy. Napomůže prokrvení a posloužit může třeba kokosový olej s citronovou šťávou, olivový olej nebo silný černý čaj s mořskou solí. Přirozenou barvu vlasů může posílit i odvar z indických mýdlových ořechů, použitý jako šampon.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz