Překyselení organismu


Pamatujete na ty barevné lakmusové papírky v chemických laboratořích, kterými jsme měřili pH různých roztoků? A napadlo vás někdy, že je nesmírně důležité udržovat správné pH také v našem těle a že všechno co jíme, děláme nebo prožíváme, má na tuto hodnotu vliv?


Acidobazická rovnováha (neboli rovnováha pH vnitřního prostředí organizmu) je velice důležitá pro správné fungování našeho těla a je ovlivňována celou řadou skutečností. Pro udržení této rovnováhy je důležitý příjem vyvážené stravy, její důkladné zpracování (sliny v ústech totiž obsahují enzym ptyalin, který neutralizuje kyselinotvornou potravu), pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu nebo dechová cvičení a také minimalizace stresu a negativního vlivu prostředí. Pokud jsou tyto podmínky dodrženy, všechny kompenzační mechanismy těla (především krev, plíce a ledviny) fungují správně a organizmus je v rovnováze.


Pokud vaše strava ale není dostatečně pestrá (velká část lidí konzumuje příliš kyselinotvornou potravu), jste vystaveni toxickým vlivům prostředí, stresu anebo nemáte dostatek pohybu či spánku, váš organizmus může být překyselený. Jak to ale poznáte? Mezi nejčastější příznaky překyseleného organizmu patří bolesti hlavy, častá únava a podrážděnost, zhoršený stav pleti (celulitida, zvětšené póry, bledá anebo žlutavá barva kůže), pálení žáhy, zhoršený stav vlasů, pokožky hlavy a nehtů, potah na jazyku a často také zápach z úst. Tyto příznaky jsou pouze orientační a v žádném případě nenahrazují odborná vyšetření ideálně u lékaře. Pokud na sobě tyto příznaky pociťujete i přesto, že máte pocit, že jíte vyváženě a své tělo ani jinak nezatěžujete, bylo by dobré navštívit výživového poradce anebo lékaře. Není totiž vůbec jednoduché poskládat si bez vzdělání správně jídelníček a zdravý životní styl obecně, tak aby pomáhal udržovat pH našeho organizmu v normě. Některé potraviny jsou kyselé, jiné zásadité, je ale důležité brát v potaz především to jak působí na náš organizmus – i kyselá potravina totiž může být zásadotvorná a naopak. Je jasné, že změnou stravy se příznaky neztratí ihned, ale pokud budete pravidla zdravého životního stylu dodržovat, už nikdy se nevrátí.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz