Psychologie barev – jak nás barvy ovlivňují?


Barvy jsou všude kolem nás. Naše oči vnímají jednotlivé barvy jako světlo o různých vlnových délkách. Ovlivňují naši náladu, naše pocity, i když si to přímo neuvědomujeme. Každá má svůj význam, který se prolíná do našich pocitů, nálad.

Každá základní barva má spoustu odstínů, dokonce mezi tak protikladnými barvami, jako je černá a bílá existuje desetitisíce víceméně jemných barevných odstínů. Mezi základní barvy patří černá, bílá, červená, zelená, žlutá, modrá, hnědá, šedá, oranžová, růžová a fialová. Chromoterapie, léčba barvami, má své kořeny ve starověkém Egyptě. Při léčbě se volí vhodná kombinace prolínání intenzity základních barev obvykle ve formě světel, která se rozsvěcují, zhasínají a jinak se mění. Není lhostejné, jakými barvami se obklopujeme. Jak na nás působí jednotlivé barvy?


Barvy v interiéru a jak na nás působí

Barvy v interiéru nás obklopují většinu času, je proto třeba věnovat jejich výběru pozornost. Jsou důležité pro vytvoření harmonického prostředí, opticky zmenšují nebo zvětšují prostor, působí na naši psychiku. Pro výběr barvy je důležitý také účel místnosti. Barvy je třeba vhodně sladit, jen tak vytvoříme příjemné, harmonické prostředí, ve kterém se budeme cítit dobře.


Jak na nás působí jednotlivé barvy a kam se hodí?

Bílá – je neutrální, nevýrazná barva, symbolizující čistotu, naději, nevinnost, dokonalost, ideál a pravdu. Bílou barvu upřednostňují spolehliví a upřímní lidé. Bílá barva opticky zvětšuje prostor, je vhodná pro jakékoli prostory kromě podlahy. Bílá podlaha působí dojmem nejistoty. Bílou barvu lze použít i na fasádě, je však příliš oslňující a proto je dobré ji kombinovat s jinou libovolnou barvou. Bílá i béžová barva se hodí do bank, obě barvy vzbuzují pocit serióznosti.


Béžová – je neutrální barva, která vyvolává pocit světla a bezpečí. Opticky zvětšuje prostor a dodá mu lehkost a čistotu. Béžovou barvu lze použít kdekoli.


Žlutá – působí jasně, povzbuzuje, podporuje intelekt, rozveseluje, zlepšuje paměť a schopnost koncentrace, vyvolává optimismus, prosvětluje prostor. Podporuje trávení, chuť k jídlu. Žlutá barva je oblíbená u pozitivních lidí, kreativců a vyrovnaných povah, co zvládají zátěžové situace. Je vhodná pro kuchyně, haly, schodiště, jídelny, obývací pokoje a dětské pokoje. Žlutá barva je sice ideální do dětského pokoje, nikoli však pro hyperaktivní děti, které by ještě více „zaktivizovala".


Oranžová – je pozitivní, optimistická barva s antistresovými účinky. Je spojována s energií a se zdravím, povzbuzuje energii a aktivitu, zahřívá, rozjasní, proteplí, představuje slunce a teplo. Tato barva je oblíbená u hravých a zvídavých lidí, kteří jsou velmi impulzivní. Oranžová barva ve větších plochách vyvolává pocit prozáření a pozornosti. Dobře se hodí do dětských a obývacích pokojů, tmavých schodišť, stinných místností, kuchyní, jídelen. Není vhodná pouze do prosluněných, jižně orientovaných místností, protože tam může způsobit optické „přehřívání".


Žlutozelená – je svěží a klidná. Má blahodárný vliv pro naše oči, představuje jaro, probuzení. Hodí se do dětských pokojů, koupelen. Teplejší odstíny této barvy jsou vhodné také pro obývací pokoje a kuchyně, zatímco světlejší odstíny na fasády.


Červená – je barva života, aktivity, temperamentu, vášně, představuje sílu, energii, oheň, krev, žár, nebezpečí. Tato barva dodává energii, dynamiku, zvyšuje výkon. Je oblíbená u psychicky silných, otevřených, impulsivních lidí, kteří jdou za svým cílem. Díky silnému emočnímu náboji použití červené barvy na větší plochy podněcuje agresi nebo naopak unavuje. Proto je vhodné ji kombinovat s klidnějšími odstíny. Červená barva podporuje trávení, dodává sílu a energii, zvyšuje krevní tlak, u osob se vznětlivou povahou podněcuje k agresi. Červenou barvu lze použít na předměty nebo místa, která chceme zdůraznit. Ve světlých, pastelových nebo tlumených tónech je vhodná do obývacích pokojů, kuchyní, dětských pokojů, v cihlových odstínech na fasády.


Vínová – je symbolem elegance a vznešenosti, dodává nádech luxusu. Není tolik agresivní jako ostrá červená. Používá se na předmětech nebo místech, která chceme zdůraznit.


Růžová – zklidňuje emoce, působí jemným a decentním dojmem. Lehké a světlé odstíny této barvy působí uklidňujícím dojmem. Růžová barva vyvolává chuť na sladké. Je vhodná do dětských pokojů a do ložnic. Růžová barva je oblíbená u citlivých, vřelých a přátelských lidí.


Fialová – je barva tajemství a nepokoje i ztišení mysli a meditace. Dodává inspiraci, podporuje kreativitu, intuici. Je vhodná k relaxaci, snižuje krevní tlak, potlačuje chuť k jídlu. Je vhodná zejména do pracoven umělců a tvořivých lidí, do obývacích pokojů i koupelen. Je dobré ji používat spíše jako doplňkovou barvu. V pastelových a tlumených tónech světlých odstínů se hodí do ložnic a dětských pokojů.


Modrá – je barva vody a vzduchu, uvolňuje, uklidňuje, symbolizuje čistotu, ideály, čest, mír, klid. Vyvolává pocit klidu, chladu, hloubek, dálek, oblohy, podporuje koncentraci, intuici, harmonizuje prostředí, opticky zvětšuje místnost. V tmavších odstínech podporuje inspiraci, v jemných a světlých odstínech uklidňuje mysl a zpomaluje dýchání. Modrá barva se díky uklidňujícím účinkům skvěle hodí do ložnice. Je vhodná také do dětského pokoje a studovny. Modrá barva podporuje komunikaci, hodí se proto na úřady i do místnosti, kde probíhají porady. Modrá barva potlačuje chuť k jídlu, proto je nevhodná do kuchyně, jídelny. Lidé, kteří, mají rádi modrou, jsou klidní, věrní a přizpůsobiví.


Tyrkysová – je barva vody a dálek. Působí odlehčujícím a osvěžujícím dojmem. Je ideální barvou pro místnosti spojené s vodou, např. koupelna, ve světlých odstínech se hodí i pro ložnice a obývací pokoje, orientované k jihu.


Zelená – je barva přírody, zdraví, růstu, je symbolem naděje a vyrovnanosti. Vyvolává klid a pohodu, zklidňuje mysl, zvyšuje pozornost, posiluje psychiku, nenamáhá oči, je vhodná pro relaxaci. Zelenou barvu mají rádi přátelští, vytrvalí, trpěliví lidé, plní energie. Zelená barva subjektivně snižuje vnímání hluku, proto je vhodná do hlučnějších místností. Je vhodná do pracoven, koupelen, ložnic, obývacích pokojů, dětských pokojů a ve světlých odstínech i do kuchyně a na fasády. Zelená barva se hodí také do úřadů.


Hnědá – je barva země, vyvolává pocit jistoty, tepla, bezpečí, domova, působí útulně. Tato nenápadná, decentní barva je symbolem země a domova. Hodí se do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje, koupelny, kuchyně.


Šedá – je nevýrazná, neutrální barva, působící dojmem smutku. Symbolizuje opatrnost, nerozhodnost, neutralitu, kompromisy. Je vhodná pro zvýraznění živých barev, tmavé odstíny působí ponuře, negativně. Použití v interiéru: Dle odstínu. Tmavší odstíny spíše jako barva doplňková. Světlejší mohou zvýraznit barevný prvek. Je vhodná do moderních objektů v kombinaci s teplou barvou, hodí se též na fasády. Šedá barva ve větším množství může vést až k depresi.


Černá – je temná barva, která představuje smutek, tajemství, věrnost, působí depresivně. Je symbolem elegance, síly, moci, tajemství, strachu, vzdoru, věrnosti, luxusu, tmy a zániku. Zdůrazňuje živé barvy, používá se pouze jako doplňková barva s oranžovou, žlutou barvou. Není doporučováno používat černou barvu ve velkých plochách v obytných místnostech, protože může narušit psychiku.


Barvy a jejich vliv na nakupování na internetu

Volba vhodné barvy může zvýšit nákup na internetovém obchodě. Barvu volí prodejce podle skupiny zákazníků, na kterou se chce zaměřit. Lidé, které baví se procházet po obchodních centrech a prohlížet si výlohy nejvíce osloví žlutá barva, která působí svěžím dojmem. Červená barva se využívá u výprodejů kvůli vyvolání dojmu okamžitosti, jedinečné možnosti, urgence. Modrá barva je barva byznysu a spolu s bílou barvou také bank. Modrá barva vzbuzuje pocit jistoty a důvěryhodnosti. Zelená barva má relaxační účinky, symbolizuje také bohatství. Oranžová barva je příbuzná červené barvě, sugestivně nabádá k objednání zboží, odeslání objednávky, ke kliknutí na tlačítko na webových stránkách. Růžová barva působí dojmem sladkosti, něžnosti, romantičnosti, je ideální pro cílovou skupinu dívky a ženy. Černá barva je symbolem luxusu, moci a elegance, samostatně působí také negativně. Používá se v kombinaci se zlatou, třpytivou barvou, která odstraňuje negativní účinky černé. V této kombinaci zůstává neodolatelná pozitivní dojem luxusu, elegance a moci. Fialová barva uvolňuje napětí, používá se proto často na web, specializující se na prodej kosmetiky.


Barvy mění nákupní chování a oslovují různé typy zákazníků. Impulzivní zákazníky přivedou k nákupu černá, červená, oranžová a královská modrá. Námořnická modrá a tyrkysová barva motivují k nákupu zákazníky, kteří mají přesný rozpočet a vědí, co chtějí. Běžné zákazníky v internetových obchodech, hlavně v ochodech s oblečením přivádějí k nákupu růžová, světle růžová a bledě modrá.


Barvy oblečení a jejích vliv na naši náladu

Naši náladu ovlivňují také barvy našeho oblečení. Bílá barva, barva čistoty a nevinnosti je velmi elegantní v kombinaci s jinou barvou. Samotná může působit chladně až nepřátelsky. Žlutá barva, barva slunce, dodává teplo, dobrou náladu a dokonce podporuje činnost metabolizmu. Je vhodná jako doplňková barva, jinak může upoutat pozornost, o kterou zrovna nemusíte stát. Oranžová barva, barva optimismu, radosti a veselí je stejně jako žlutá barva, vhodná jako doplňková barva, samotná působí výstražně. Červená barva, barva lásky, vášně i nenávisti vám dodá energii. Je výborná jako doplňková barva, samotná působí agresivně. Světlé odstíny růžové barvy působí něžně a uklidňujícím dojmem, její syté odstíny mohou být však nepříjemné a svazující. Modrá barva, barva míru, klidu, vyrovnanosti podporuje soustředění a kreativitu. Může však také podpořit vaše pocity smutku a melancholie. Zelná barva, barva klidu a harmonie, uklidní a dodá dobrou náladu. Hnědá barva vyvolává dojem spolehlivosti, rozvahy, jistoty, ale i smutku a těžkopádnosti. Černá barva je barva je nejen barvou smrti, zla a smutku, černá barva působí také dojmem síly a moci, což se někdy může hodit. Černá barva opticky zeštíhluje, je proto oblíbená u lidí, kteří chtějí skrýt nedokonalosti postavy i nějaké to kilo navíc.


Jaké jsou vhodné kombinace barev?

Ne každá barva se ke každé hodí. Velmi elegantní je kombinace černé barvy s bílou, černé s hnědou. Hnědá se hodí také k zelené a ke zlaté. Šedá se hodí k mnoha barvám, výborná je k vínové barvě. Šedá barva vypadá elegantně také s oranžovou v barvě pomeranče. Velmi elegantní je sytě modrá s šedými podtóny. Podobně i černá barva je neutrální, která se hodí, podobně jako šedá barva, ke každé barvě. Bílou barvou je také možno kombinovat s téměř každou barvou, nevýhodou bílé barvy je, že opticky rozšiřuje. Kombinací živých, pestrých barev s neutrálními barvami, jako je bílá, šedá, černá, odstíny tmavě modré barvy nelze nic zkazit.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz