Nízký tlak neboli hypotenze. Co s ním?


O nebezpečí vysokého krevního tlaku se hovoří hodně. Avšak i nízký tlak může přinést komplikace. Kromě toho charakteristické projevy nízkého krevního tlaku, jako je únava, spavost, mžitky před očima, motání hlavy a závratě při prudké změně polohy či při dlouhém stání, studené končetiny, dokáží ztrpčit život. Jak si poradit s nízkým krevním tlakem?


Co je nízký krevní tlak a proč vzniká?

Nízký krevní tlak, nazývaný hypotenze je projev určité nemoci, jako je Parkinsonova nemoc, nádory mozku či snížená funkce štítné žlázy. Nízký krevní tlak mohou vyvolat také některá psychofarmaka. Akutní hypotenze bývá součástí šoku, způsobeném masivním krvácením, rozsáhlými popáleninami, dehydratací, anafylaktickým šokem.


Krevní tlak je tlak, který působí na vnitřní stěny cév proudem krve, rozháněné impulzy ze srdce k cílovým orgánům. Výše krevního tlaku závisí na srdečním výkonu a na pružnosti cév, proto se měří dvě hodnoty tlaku. Je-li 100/65 mmHg a méně, hovoříme o hypotenzi, nízkém krevním tlaku. Hypotenze je vyvolána poruchou srdečního výdeje, což znamená, že srdce nepumpuje do tepen dostatečné množství krve nebo poruchou cévního řečiště, to znamená, že cévy nejsou dostatečně pružné, aby dokázaly správně regulovat odpor krve. Za fyziologických podmínek je v těle stále stejný objem. Je-li někde potřeba více krve, na jiném místě je krev ubrána stažením cév v tomto místě.


Jaké jsou komplikace nízkého krevního tlaku?

Komplikace vysokého krevního tlaku jsou známé, méně známé jsou komplikace nízkého krevního tlaku. Vlivem nízkého tlaku nejsou všechny orgány dostatečně prokrveny a mohou nastat problémy s těmi, které jsou citlivé na prokrvení. Další nebezpečnou komplikací mohou být úrazy způsobené pády při motání se nebo omdlívání.


Jaká je léčba nízkého krevního tlaku?

Při nízkém krevním tlaku se zkoumá příčina jeho vzniku, pokud je známá, léčba nízkého krevního tlaku se zaměřuje na léčbu této příčiny. Není-li známá příčina, léčba je podle výše hypotenze. Lehká hypotenze, kdy jsou hodnoty krevního tlaku mírně pod normou a jsou pouze mírné potíže, není léčená.


U těžké a dlouhodobé hypotenze hrozí velké riziko poškození orgánů, citlivých na nedostatečné prokrvení, jako je mozek, ledviny. Na řadu přicházejí léky, které ovlivňují napětí ve stěně cév. Užívá-li léky proti hypertenzi, je třeba upravit dávku.


Co pomáhá zvýšit krevní tlak

Více solit – sodík, minerál, který je součástí soli, zvyšuje krevní tlak. To však neznamená hojnou konzumaci hotových slaných jídel, bramborových lupínků, instantních jídel, konzervovaných jídel a dalších potravin, ve kterých je nadbytek soli. Je třeba pouze více solit, například čerstvou nebo vařenou zeleninu.


Vitamín C – zvyšuje nízký krevní tlak, tím, že podporuje působení hormonu adrenalinu, hormonu, který má vliv na vzestup krevního tlaku. Adrenalin se tvoří v nadledvinkách a v části vegetativního nervového systému. Vitamín C má i další účinky, díky nimž nezvyšuje vysoký krevní tlak. Na rozdíl od sodíku, obsaženém v kuchyňské soli, si vitamín C mohou v hojné míře dopřávat i lidé s vysokým krevním tlakem. Bohatými zdroji tohoto vitamínu je citrusové ovoce, kiwi, jahody, brusinky, černý rybíz, rajčata, papriky, brokolice, listová zelenina, zelené natě, šípek, květák, rakytník, růžičková kapusta, hlávkové zelí, mrkev, česnek, ředkvičky. Smícháním1 dl čerstvé šťávy z mrkve, 1 lžíce šťávy z řapíkatého celeru, 1 dl šťávy z petržele, 1 dl šťávy z červené řepy, 1 lžičky čerstvé citronové šťávy, a 2 dl vlažné vody připravíme nápoj nabitý vitamínem C, který popíjíme ráno nalačno po dobu dvou týdnů.


Dostatek tekutin – lidé s nízkým krevním tlakem by měli dostatečně pít nápoje, které dodávají tělu vodu, aby se objem jejich krve udržel na vysoké úrovni. Nejvhodnějšími nápoji je voda a minerální vody. Krátce po probuzení by měli vypít sklenici vody, jejich tlak se zvýší zhruba na dvě hodiny. Káva a víno sice zvýší krevní tlak, avšak u některých lidí může po krátkodobém zvýšení tlaku dojít k jeho prudkému poklesu.


Pravidelná fyzická aktivita – nemusí se jednat o sport, pomůže i svižná chůze. Pravidelná fyzická aktivita zrychlí prokrvení a tím zvýší krevní tlak. Dlouhodobá pravidelná fyzická aktivita zlepšuje fyzickou kondici, zlepšuje také činnost srdce a cév. Pravidelná fyzická aktivita normalizuje krevní tlak, proto se doporučuje i lidem s vysokým krevním tlakem. Zpočátku sice dojde k momentálnímu zvýšení krevního tlaku, avšak díky zlepšení činnosti srdce a cév se brzy krevní tlak normalizuje. Proti ospalosti a závratím pomáhají dřepy nebo zkřížení nohou ve stoji, přičemž pohyby se provádějí pomalu. Při nízkém krevním tlaku je třeba se při vstávání vyvarovat prudkým pohybům, mohlo by dojít k závrati. Osvědčeným prostředkem je ráno provádět deset minut cvik, známý pod názvem „jízda na kole". Cvik je jednoduchý, lehneme si na záda a pohybujeme nohami, jako kdybychom jeli na kole. Pomáhá také lehnout si na záda, zvednout nohy a opřít je o zeď, následně dojde k lepšímu prokrvení, čímž se zabrání závratím, pocitu na omdlení a únavě.


Lékořice – kořen této rostliny obsahuje aromatickou látku glycyrrhizin, která podporuje vylučování draslíku. Glycyrrhizin podporuje vyplavení hormonů nadledvinek, které zadržují v těle sodík, následně se změní hospodaření s vodou a stoupne krevní tlak. Přestože je lékořice účinným prostředkem ke zvýšení krevného tlaku, je třeba jíst pouze menší množství této rostliny. Při změně hospodaření s vodou je riziko otoků. Lékořice je součástí cukrovinek známých jako pendreky.


Rozmarýn – je jedna z bylin, které zvyšují krevní tlak. Používá se jako aromatické koření k masu, je možné jí použít i na přípravu rozmarýnového vína. Toto víno připravíme smícháním 1l bílého vína s 20 g suchách lístků rozmarýnu a láhev uzavřeme a víno necháme 5 dní stát. Potom přecedíme a užíváme dvě skleničky denně k jídlu. Rozmarýn jako prostředek na zvýšení krevního tlaku je možné užívat i ve formě čaje a kapiček. Čaj na nízký krevní tlak připravíme smícháním půl lžičky skořice, čtyř tlučených hřebíčků, jedné lžičky rozmarýnu, jedné lžičky nastrouhaného zázvoru. Smíchané koření zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Potom přecedíme a popíjíme ráno, po dobu 4 týdnů. Pro přípravu kapiček na zvýšení krevního tlaku potřebujeme 1 lžíci rozmarýnu, 1 lžičku kvalitního zeleného čaje, 1 lžičku skořice, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky. Všechny léčivky smícháme, přelijeme lihem a necháme 14 dní v teple louhovat. Během této doby je dvakrát denně protřepáváme. Potom přecedíme a užíváme dvakrát denně 15 kapek po dobu čtyř týdnů. Jelikož kapičky povzbuzují organismus, neužíváme je po 18. hodině.


Strava a nízký krevní tlak

Pro lidi trpící nízkým krevním tlakem není vhodná kombinace sacharidů s draslíkem, jako je třeba müsli s ovocem. Taková snídaně, přestože je zdravá, může těmto lidem způsobit potíže, jako nervozitu, podrážděnost, ochablost, křeče. Je lépe si dát snídani bohatou na bílkoviny s dostatkem vitamínů skupiny B a soli. Takovou snídaní může být chléb s vejcem, sýrem nebo kvalitní dušenou šunkou. Při nízkém krevním tlaku je doporučována lehká strava, která usnadní práci systému srdce. Lidé s nízkým tlakem by měli dbát na dostatečný příjem železa, zinku, hořčíku a vápníku.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz