Problém zvaný osina


Že dokáže být osina nepříjemná, je známá věc. Tento malý kousíček trávy dokáže pořádně potrápit i psy. Zapíchnutá osina je častým problémem, kvůli kterému navštíví páníčci se svými čtyřnohými mazlíčky veterinární ordinace.


Nebezpečí číhá především na loukách v létě a na podzim. Obilné osiny sice řádně píchají, nezpůsobují ale takové zákeřné problémy, jako ty z trávy. Obaly semen, kterým se říká plevy, bývají zakončeny štětinovitými výběžky, zvanými osiny. Osina usnadňuje průnik semene do půdy v době jeho zralosti. Bývá různě dlouhá, a vždy je ostrá. Semena trav mají navíc aerodynamický tvar, a snadno vnikají díky osinám do různých materiálů.

Pokud se dostane osina do psí kůže, většinou se vstup za ní uzavře. Osina putuje do podkoží, kde vadí, mechanicky poraňuje a infikuje. Vzniká zánět a bolest.


Jak se problém s osinou projeví? Pes začne kulhat, olizuje si tlapku nebo jiné místo, kam osina vnikla. Při vážnější infekci se objeví teplota, apatie, nechutenství. Většinou osina prostoupí kůži mezi prsty. Meziprstí je pak zarudlé a horké, celá oblast s osinou je bolestivá na dotek. Ve většině případů postupně vznikne bulka s hnisem, která může prasknout. Psovi se pak výrazně uleví, ale do tohoto stadia bychom to rozhodně neměli nechat zajít.

Osina dokáže v těle putovat. V místě, kudy vnikne, se často utvoří hnisavé ložisko, ale v něm ji nenajdeme, protože putuje dál. Mnohdy je třeba menší chirurgický zákrok, aby se osina našla, je totiž poměrně malá a špatně nalezitelná.


V každém případě patří léčba do rukou veterináře. Dokud se osina nenajde a nevyjme, problémy budou přetrvávat. Někdy pomůže „černá mast" s účinnou látkou ichtammolum, pokud zrovna veterináře nemáme po ruce. Trochu masti vymáčkneme na gázu a tlapku ovážeme. Mast desinfikuje, redukuje zánět a někdy napomůže osinu z těla „vytáhnout". Rozhodně na to ale nemůžeme spoléhat. Ne každý problém v meziprstí je navíc vyvolán osinou.

Osiny nemusí způsobit problémy pouze na tlapkách. Dokážou se zachytit ve spojivkovém vaku, v zevním zvukovodu, ve slabinách, nebo projít kůží kdekoliv na těle. Diagnostikovat a řešit je nemusí být zrovna jednoduché.


Problémů s osinami nejde moc dobře zabránit. Nejlepší je vyhýbat se místům s odkvetlou trávou, ale mnohdy by to znamenalo psa odkázat na pohyb na vodítku na chodníku. Po procházce vždy psa prohlédněte, zejména tlapky a uši. Nějakou dobu většinou zůstane osina zabodnutá v kůži a tehdy ji lze ještě vidět a vyjmout. Jakmile se ale v těle uzavře, vzniká velký problém. Dobré je také vystřihávat srst na tlapkách u dlouhosrstých plemen. Osina se pak nemůže tak snadno zachytit.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz