Crohnova choroba

Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu. Projevuje se v kterékoli části, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Méně často v tlustém střevě, jícnu a ústní dutině. Onemocnění vzniká na základě imunitních procesů či genetické dispozice, spouštěčem může byt i bakteriální či virová infekce. Postihuje pacienty ve věku 20 až 40 let. Nemoc objevili tři američtí lékaři, Burrill Bernard Crohn, Leon Ginsburg a Gordon Oppenheimer v roce 1932. Četnost onemocnění v posledních letech narůstá, v České republice onemocní asi 20 lidí ze 100 000 za rok.


Projevy Crohnovy choroby

Onemocnění se projevuje ve vlnách, fáze s výraznými obtížemi střídají období zcela bez příznaků. Hlavním příznakem jsou křečovité bolesti břišní dutiny. Časté jsou také průjmy, které závisí na místě poškození, mohou být silné, řídké, časté, s příměsí krve. Dále se může vyskytovat svědění či bolest v oblasti konečníku, bolest při polykání, zvracení, nadýmání či tvorba aftů v ústní dutině. Symptomy se mohou projevovat i mimo trávicí trakt, například horečka do 38,5°C, ztráta hmotnosti, poruchy růstu, zánět duhovky, artritida, osteoporóza, trombóza, erythema nodusum, bolesti kloubů, žlučové a ledvinové kameny.


Prevence Crohnovy choroby

Příčina tohoto onemocnění není zatím známa, proto neexistuje ani zaručená prevence. Negativní vliv může mít složení potravy, nadbytek rafinovaných cukrů a nedostatek vlákniny. Rizikovým faktorem je užívání antibiotik, nesteroidních antirevmatik a hormonální antikoncepce. Pacienti, u kterých se nemoc v rodině vyskytuje by měli být sledování na gastroenterologickém pracovišti. Vzplanutí nemoci podporuje i kouření.


Diagnostika Crohnovy choroby

Hlavním úkolem lékaře je rozlišit tuto nemoc od ulcerózní kolitidy, která se projevuje velmi podobně. Diagnóza se stanovuje na základě klinických obtíží, koloskopie, rentgenového vyšetření. Biochemické a hematologické vyšetření krve prokáže chudokrevnost, nízké hladiny minerálů a známky zánětu. Vyšetření stolice odhalí přítomnost krve a vyloučí přítomnost parazitů. Během koloskopie lékař pozoruje střevní stěny a v případě potřeby odebere vzorky tkáně střeva. K vyšetření může být použit i ultrazvuk nebo CT. Pokud u pacienta nemůže být provedena koloskopie nebo gastroskopie přistupuje se ke kapslové endoskopii, kdy pacient spolkne kapsli s kamerou, která pořizuje záběry v průběhu průchodu trávicí soustavou.


Léčba Crohnovy choroby

Způsob léčby závisí na umístění, rozsahu a aktivitě nemoci.


Šetřící režim – pacient by se měl vyhýbat fyzicky náročným činnostem.


Vhodná strava – měla by obsahovat všechny nutriční složky. V těžších případech může být podávána soundou do tenkého střeva. V krajních případech se přiklání k parenterální výživě, kdy pacient dostává všechny složky potravy do žilního řečiště.


Mesalazin – neboli kyselina 5-aminosalicylová, má protizánětlivý účinek a zasahuje do imunitních procesů. Je podávána ve formě tablet, čípků i klyzmatu.


Kortikoidy – předepisují se při těžším průběhu nemoci. Dávka se postupně snižuje, avšak vzhledem k širokému spektru nežádoucích účinků nejsou léky vhodné k udržovací léčbě. Imunosupresiva snižují účinek kortikoidů, ale ten se projeví až za 6-8 týdnů.


Probiotika – jsou to živé mikroorganismy, které pozitivně působí na střevní onemocnění.


Chirurgická léčba – provádí se v komplikovaných případech nebo pokud organismus nereaguje na léky. Chirurg odstraní postiženou část střeva, což může vyžadovat vyvedení konce zdravého střeva přes břišní dutinu a zavedení stomie.


Helmintická léčba – je léčba pomocí kontrolované infekce pacientů tenkohlavcem prasečím. Jedná se o alternativní způsob léčby, který je zatím v oblasti výzkumu.


První pomoc

U některých pacientů se nemoc může projevit náhle, většinou se jedná o náhlou příhodu břišní, která vyžaduje okamžitý převoz do nemocnice. Tento stav se podobá zánětu slepého střeva. Břicho je velmi citlivé na dotek.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz