Naše zdraví v říjnu


Teplé šťavnaté jídlo, kompoty které jsme si zavařili v létě, skořice a jemný pohyb v teple a pohodlí domova, to jsou tipy redaktorky Ivony, jak se během hektického a sychravého podzimu udržet v dobré kondici.


Říjen je měsíc, který prožíváme již v plném nasazení. Prázdninový režim už je tatam, a tak v práci trávíme hodně času, ba někdy i přesčasy.


Blížící se zima popohání zahrádkáře, aby vše připravili, zasadili, ochránili, ještě i rychle sklidili a následně zazimovali, uskladnili, zavařili a zakompostovali. Příroda a vše živé se před zimou poctivě zásobuje, aby následnou zimu mohla přežít.


Životní tempo je rychlé, dny se zkracují a světla je čím dál méně, a tak se v tom shonu věnujme především našemu zdraví: jídlu, pití a pohybu.


Jako první věnujeme pozornost jídlu a potravinám. Sezónní ovoce a především zelenina je na prvním místě, ideálně tepelně zpracované, abychom své tělo zahřáli, i nejlépe na pořádném tuku a hezky šťavnaté, ať i naše tělo má zásoby na zimu. Vhodné potraviny jsou houby, dýně, brambory, kapusta, jako ovoce jsou vhodná jablka ve formě kompotu, zavařené máme třešně, meruňky, mirabelky, švestky.


Pokud nás přepadlo podzimní rychlé tempo, u jídla se pozastavme a náramně si čas stolování vychutnejme. V měsíci říjnu hýčkejte především svůj žaludek, protože není nic důležitějšího, než se řádně a s chutí najíst. K pití postupně zařazujeme zahřívací přísady jako je zázvor, lékořice anebo skořice.


A co pohyb? Pohybem k pevnému zdraví, protože ve zdravém těle zdravý duch, tak se snažme podpořit obojí. Postupně již směřujme sportovní aktivity dovnitř, protože i tělesné teplo je potřeba držet uvnitř těla před vlezlými nezmary počasí. Soustřeďte se na pomalá dechová cvičení, upřednostňujte soustředění na sebe samé. Za pokus stojí jóga, pilates, kalanetika anebo jednoduchá statická posilovací cvičení u vás doma. Pokud sportu zrovna neholdujete, dopřejte si relaxační masáže s originálními rostlinnými oleji plné vitaminu E a omega mastných kyselin, jako je například mandlový olej. Pokud chcete ještě více podpořit zdraví relaxací, můžete zvolit éterické oleje ať už jako přídavek k masážím anebo prostřednictvím aromalampy, kde si nakapete pár kapek vámi vybraného éterického olejíčku. Takový eukalyptus anebo borovice mají výborné antibakteriální a antivirotické účinky a jsou vhodné především při potížích dýchacích cest.


A na konec pranostika, která je na říjen jak ušitá:

Svatý František zahání lidi do chýšek. Svatý František – v poledne košile, ráno kožíšek.


Krásný říjen přeje vaše Ivona.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz