Nenápadné příznaky, které mohou signalizovat vážné onemocnění


Některé příznaky považujeme za banální a nevěnujeme jim pozornost. Ty však mohou být varovnými signály vážného onemocnění a neměli bychom je podceňovat. Pokud se vyskytují jen občas, jde o běžnou záležitost, pokud vás však trápí delší dobu, je dobré zbystřit.


Krvácení z nosu

Jeho příčinou může být příliš prudké a časté smrkání nebo příliš suchý vzduch. Pokud se vám spustí krev z nosu občas, nic se neděje. Avšak spouští-li vám krev z nosu často, měli byste zbystřit pozornost. Časté krvácení z nosu může příčinou vysokého krevního tlaku. Dlouhodobý vysoký krevní tlak může být příčinou infarktu myokardu a dalších nemocí srdce.


Apatie

Některé nemoci se mohou projevovat duševními příznaky. Pocit lhostejnosti může být příznakem krvácení do mozku, tvorby cyst či různých nádorových onemocnění. Deprese mohou být příznakem rakoviny slinivky břišní.


Otoky nohou

Jejich příčinou může být nevhodná obuv nebo nadměrná fyzická námaha, zejména v horkém prostředí. Otoky nohou mohou také signalizovat problémy s cévním systémem, trombózu, nedostatečnou činnost ledvin, jater či štítné žlázy. Pokud máte ještě ztuhlá kolena, může se jednat o osteoporózu.


Bušení srdce, pocit tíhy na hrudi, píchání u srdce

Někteří lidé, zejména lidé na vesnici a ženy, mají sklon považovat tyto příznaky za banalitu, se kterou přece nebudou obtěžovat lékaře. Pokud jim buší srdce, aniž by je předtím něco vyděsilo či rozrušilo, obvykle si na chvíli odpočinou a věří, že to přejde. Podobně věří, že je přejde i pocit tíhy na hrudi. Neuvědomují si, že bušení srdce může být varovným znamením fibrilace srdečních síní, vážného onemocnění, které ohrožuje život. Podobně pocit tíhy na hrudi může znamenat blížící se infarkt myokardu. Ani píchání u srdce nemusí být maličkost, může se jednat o příznak srdeční vady, zánětů, onemocnění cév či poškození srdeční svaloviny.


Nemizející pupínek a další kožní změny

Pokud máte pubertu dávno za sebou a přesto vám vyraší na obličeji či na jiném místě červený pupínek, který nezmizí ani po několika týdnech, objednejte se co nejdříve ke kožnímu lékaři. Nemizející pupínek může totiž znamenat počáteční stádium bazocelulíního karcinomu, nazývaného také bazaliom. Počáteční stádium tohoto zhoubného nádorového onemocnění se projevuje jako malý vřídek. Varovným signálem nádorového onemocnění může být také změna pigmentace kůže a její nadměrné loupání.


Únava

Únava bývá často přehlíženým příznakem, spousta lidí se dívá na únavu jako na problém, který je třeba překonat silou vůle. Nevysvětlitelný pocit únavy může být příznakem nemoci srdce, nemoci jater, ledvin, diabetu mellitu 2. typu, u mužů také hypoganadismu. Hypogonadismus je onemocnění, které způsobuje pokles hladiny testosteronu a následnou ztrátu svalové hmoty.


Otupělost na konci dne

Příčinou, proč cítíte na konci dne otupělost, může být náročný den. Otupělost na konci dne může být také varovným signálem celiakie. Zejména, pokud je spojena s průjmem či zácpou, pocitem nadýmání či nevolností.


Xantóm

Xantóm je úložiště tuků pod kůži, obvykle se vyskytuje v oblasti šlach, na hřbetě ruky, prstech, lokti, koleni. Xantóm není pouze kosmetická vada. Nezřídka se jedná o varovná signál blížícího se infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo poruchy jater.


Krev v moči bez přítomnosti bolesti

Pokud se objeví v moči krev, jedná se o varovný signál a to i v případě nepřítomnosti bolesti. Vážné onemocnění nemusí být vždy spojováno s bolestí, která člověka dovede k lékaři, jako je tomu u ledvinových kamenů, infekce močového měchýře či onemocnění prostaty. Krve v moči bez přítomnosti bolesti si mnozí lidé nevšímají, což je chyba. Může se totiž jednat o počáteční stádium rakoviny ledvin, močovodu, močového měchýře, prostaty.


Bolest hlavy

Tento příznak zná většina z nás, a mnozí z nás ho považují za banalitu. Mnozí lidé řeší časté opakování bolesti hlavy či nárazový výskyt nesnesitelné bolesti hlavy užíváním léků proti bolesti hlavy, které koupí v lékárně. Neuvědomují se, že bolest hlavy může být příčinou encefalitidy, toxoplazmózy, boreliózy, epilepsie, mozkové příhody, rakoviny prsu, migrény a mnoha dalších onemocnění. Náhlá, trýznivá, nesnesitelná bolest hlavy může být příznakem krvácení do mozku. Umět tento příznak rozpoznat, zavolat si ihned rychlou záchrannou službu vás může zachránit nejen před smrtí, ale i před ochrnutím.


Bolest čelisti

Nad tímto příznakem mnozí lidé mávnou rukou, někteří z nich navštíví zubaře a odejdou s ujištěním, že jejich zuby jsou v pořádku. Bolest čelisti však nemusí mít vůbec žádnou souvislost s onemocněním zubů. Pokud se k těmto potížím přidá nadměrné pocení, únava, pocity nevolnosti, může se jednat s velkou pravděpodobností o vážné onemocnění srdce. V tomto případě je vhodné navštívit nikoli zubaře, ale praktického lékaře a sdělit mu všechny své potíže.


Poruchy zraku

Záblesky světla nebo černé body mohou být signálem počínajícího odchlípení oční sítnice. Před slepotou vás může zachránit včasný lékařský zákrok.


Noční pocení, nepravidelné menstruační krvácení

Tyto příznaky nemusejí znamenat pouze blížící se klimakterium u žen. Častou příčinou nočního pocení bývá zvýšená funkce štítné žlázy z důvodu jejího zánětu či autoimunitního onemocnění, nazývaného Basedowova choroba. Podobně nepravidelné menstruační krvácení může být příznakem počátečního stádia nádorového onemocnění.


Chrapot

Chrapot nemusí být pouze neškodný příznak, který svému nositeli ztrpčuje život. Chrapot se může objevit i krátce po prodělané chřipce. Pokud brzy odezní, není třeba ho řešit. Pokud však přetrvává delší donu, může se jednat o chronický zánět hrtanu či počáteční stádium nádoru hrtanu. Dalším příznakem počátečního stádia nemoci hrtanu jsou ušní bolesti při polykání.


Pálení žáhy

Tento příznak zná velmi dobře většina lidí. Pokud trvá krátkodobě, je jeho příčinou nadměrný příjem dráždivého jídla, kávy či jídla, které má v našem těle kyselinotvorný účinek. Pomůže-li jedlá soda s vodou a příznak se již nevrací, není třeba se znepokojovat. Jiná situace nastává, pokud trvá pálení žáhy déle než tři týdny. Může se jednat o refluxní nemoc jícnu, při které se žaludeční šťávy vracejí ze žaludku zpět do jícnu. Kyseliny mohou narušit sliznici jícnu a následně způsobit zánět, vředy a někdy dokonce i rakovinu.


Oteklé prsty

Prsty vám mohou otékat v horku, což je fyziologické. Pokud vám však otékají často a nepravidelně, může se jednat o poruchu jater, lymfatického systému. Oteklé prsty mohou být také příznakem neléčené boreliózy.


Průjem

Každý z nás občas pozná tento nepříjemný příznak, který často brzy odezní a není třeba ho řešit. Avšak několikadenní průjem vyžaduje návštěvu lékaře. Může se totiž jednat o laktózovou intoleranci, celiakii či dokonce o Crohnvou chorobu.


Třes

Třes nemusí být pouze projevem nervového napětí, vyčerpání, dehydratace. Třes může být také příznakem začínající Parkinsonovy choroby či obrny.


Závratě

Časté závratě nemusejí být pouze příčinou nízkého krevního tlaku. Mohou být také projevem počínající roztroušené sklerózy, epilepsie či cévní mozkové příhody.


Nadýmání, špatné trávení

Plynatost patří mezi běžné záležitosti, kterým spousta žen nevěnuje žádnou pozornost. To však je chyba. Chronické nadýmání může být příznakem nádoru vaječníků. Špatné trávení, nevolnost nejsou pouze nepříjemné příznaky, které brzy odezní. Tyto příznaky mohou signalizovat nádorové onemocnění jícnu, hrtanu, žaludku.


Hubnutí

Mnohé ženy se radují, že se jim podařilo zhubnout bez námahy. Nejenže tento příznak neřeší, naopak ho považují za přednost. Ani je nenapadne, že nevysvětlitelné hubnutí, zhruba 4 kg měsíčně může být známkou rakovinného bujení, Crohnovy nemoci, cirhózy, AIDS, diabetu, tasemnice, tuberkulózy či hyperaktivní štítné žlázy.


Nechuť k masu

Občasná nechuť k masu není nic vážného, tělo pouze signalizuje, že má některých látek, které se vyskytují v mase, nadbytek. Tělo nám také může signalizovat, že má nadbytek kyselinotvorných látek a že potřebuje detoxikace. Pokud však trvá nechuť k masu delší dobu, nelze nad tím mávnout rukou. Dlouhodobá nechuť k masu může být příznakem počínajícího stádia některého z nádorových onemocnění, například rakoviny plic.


Změny v ústech

Změny v ústech bývají často přehlíženy. Mnoho lidí si nevšimne bílých povlaků a dalších změn v ústech, které mohou být varovným znamením přednádorového stavu.


Změny mízních uzlin

Změny mízních uzlin, jako je bulka či otok mízní uzliny kdekoli na těle nelze přejít bez povšimnutí. Tyto změny mízních uzlin mohou být nejen častým průvodním jevem infekce. Mohou být také příznakem počátečního stádia nádorového onemocnění.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz