Režisérka a spisovatelka Eva Toulová: "Nejhorší je pro mě setkání s blbcem."

 

Eva Toulová je mladá česká spisovatelka, režisérka a výtvarnice. Na svém kontě má několik knih, krátkometrážních filmů a uměleckých děl. V roce 2014 uvedla jako scénáristka a režisérka do kin celovečerní film Šťastná, kterému byla předlohou kniha stejného názvu, ze které však, jak autorka sama říká, nezůstalo po šestnáctém přepisování scénáře skoro nic. S námi si popovídala o štěstí, tvoření a lidské hlouposti.

 

Jste šťastná? Co pro vás znamená štěstí?

 

Říká se, že člověk nepozná hodnotu něčeho, dokud o to nepřijde. Já se té hodnoty snažím vážit, i když mi nechybí. Jsem zdravá, mám skvělou rodinu, střechu nad hlavou – co víc si přát? Jsem úplně šťastná.

 

Co vás vedlo k napsání první knihy? Kam chodíte na nápady a inspiraci?

 

Já pořád něco tvořila už od malička. Když jsem zrovna nekreslila, tak jsme třeba s ostatními dětmi vydávali dětský časopis. Takže napsání knihy bylo, myslím, přirozeným vývojem, který nakonec přešel až ve filmovou režii – tu beru jako propojení právě toho mého výtvarného cítění s literárním.

 

Jak by vás popsali vaši přátelé?

 

Tak to netuším, to byste se asi museli zeptat jich. Ale myslím, že jsem poměrně klidný a nevýbušný člověk, se kterým se dá vždycky rozumně domluvit – tedy kromě lidské hlouposti – nic nesnáším víc, jak „setkání s blbcem" – s takovými lidmi se nedomlouvám naopak vůbec na ničem, ať je to jednání o čemkoli. Hodně nad věcmi přemýšlím. Jsem optimistka a umělecky „nepoužitelná" do života – takže vaření, úklid a řízení auta jsou pro mě hororové záležitosti.

 

Jaká je vaše denní zkrášlovací rutina?

 

Můj životní styl je dost hektický – snažila jsem si ve svém zkrášlovacím procesu udělat nějaký systém, ale marně. Líčení nosím po kabelkách a líčím se většinou v tramvaji nebo metru. Dbám akorát na odličování a jednou týdně užívám pleťovou masku. Po plavání se snažím mazat aspoň obličej krémem (užívám Allivictus se sérem s hadím jedem), ale moc důsledná v tom také vždycky nejsem. Starám se spíš o vlasy – mám je suché a kudrnaté, tak konce pravidelně olejuji arganovým olejem. To je asi celé.

 

Jak relaxujete? Máte pravidelné odpočinkové rituály?

 

Natáčení je z relaxačního hlediska příjemné v tom ohledu, že je vždycky krátkodobé. Reklama se točí den, maximálně dva. Film měsíc. Pak nastává postprodukčně-rekreační fáze, kdy jen sedíte ve střižně, a stříhá se nebo zvučí, což pro mě poměrně odpočinkové je. Žádné delší dovolené nepotřebuji. Často pracuji i o víkendu, ale jak říká má střihačka Ilča – „to vůbec nevadí, protože si neděli uděláme třeba ve středu." – i v tom je ta krása uměleckého života.

 

Jak se staráte o své zdraví?

 

Je to asi 4 měsíce zpátky, co jsem začala pravidelně 5x týdně plavat. Přesto si myslím, že zásadní je především správné stravování. Jsem poměrně velkým příznivcem „superpotravin". Ráno snídám kaši s chia semínky, kustovnicí, lněným semínkem, probiotickým jogurtem a medem. Snažím se jíst hodně ovoce a zeleniny – dost z toho si doma pěstujeme sami. Užívám chlorellu a právě jsem dopila mladý ječmen (za což jsem moc ráda, protože zrovna mé chuťové buňky nenadchl).

 

Jak bojujete proti podzimním chmurám?

 

Já na podzim nechmurním – naopak! Podzim miluju! Je to asi mé nejoblíbenější roční období. V zimě je mi věčně zima, protože jsem zimomřivá a ve velkých vedrech mi to zase nemyslí. S podzimem mám spojené samé příjemné zážitky jako sbírání hub, procházky přírodou, hromádky barevných listí a očekávání blížících se Vánoc.

 

Dáváte si novoroční předsevzetí? Jaká se vám povedla letos naplnit a jaká plánujete na příští

rok?

 

Velmi ráda si dávám hubnoucí předsevzetí a rok co rok zcela marně. Ale letos jsem se alespoň trochu přiblížila zařazením zdravé stravy do jídelníčku. Žádná zásadnější předsevzetí si nedávám – většinou mi totiž žádná nevyjdou.

 

Čím si děláte denně radost?

 

Určitě jídlem – jím hrozně ráda. Nejčastěji nějakou sladkostí – jsem velký mlsoun. Také se snažím každý den plavat, což mi poměrně vychází.

 

Poradíte našim čtenářům, jak být šťastná?

 

Na to samozřejmě žádný recept neexistuje – ale překonání lenosti, strachu nebo jiných bariér, udělat si čas na ty skutečně důležité věci a být spokojený sám se sebou určitě není špatným základem.

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

Please reload

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci