Režisérka a spisovatelka Eva Toulová: "Nejhorší je pro mě setkání s blbcem."


Eva Toulová je mladá česká spisovatelka, režisérka a výtvarnice. Na svém kontě má několik knih, krátkometrážních filmů a uměleckých děl. V roce 2014 uvedla jako scénáristka a režisérka do kin celovečerní film Šťastná, kterému byla předlohou kniha stejného názvu, ze které však, jak autorka sama říká, nezůstalo po šestnáctém přepisování scénáře skoro nic. S námi si popovídala o štěstí, tvoření a lidské hlouposti.


Jste šťastná? Co pro vás znamená štěstí?


Říká se, že člověk nepozná hodnotu něčeho, dokud o to nepřijde. Já se té hodnoty snažím vážit, i když mi nechybí. Jsem zdravá, mám skvělou rodinu, střechu nad hlavou – co víc si přát? Jsem úplně šťastná.


Co vás vedlo k napsání první knihy? Kam chodíte na nápady a inspiraci?


Já pořád něco tvořila už od malička. Když jsem zrovna nekreslila, tak jsme třeba s ostatními dětmi vydávali dětský časopis. Takže napsání knihy bylo, myslím, přirozeným vývojem, který nakonec přešel až ve filmovou režii – tu beru jako propojení právě toho mého výtvarného cítění s literárním.


Jak by vás popsali vaši přátelé?


Tak to netuším, to byste se asi museli zeptat jich. Ale myslím, že jsem poměrně klidný a nevýbušný člověk, se kterým se dá vždycky rozumně domluvit – tedy kromě lidské hlouposti – nic nesnáším víc, jak „setkání s blbcem" – s takovými lidmi se nedomlouvám naopak vůbec na ničem, ať je to jednání o čemkoli. Hodně nad věcmi přemýšlím. Jsem optimistka a umělecky „nepoužitelná" do života – takže vaření, úklid a řízení auta jsou pro mě hororové záležitosti.


Jaká je vaše denní zkrášlovací rutina?


Můj životní styl je dost hektický – snažila jsem si ve svém zkrášlovacím procesu udělat nějaký systém, ale marně. Líčení nosím po kabelkách a líčím se většinou v tramvaji nebo metru. Dbám akorát na odličování a jednou týdně užívám pleťovou masku. Po plavání se snažím mazat aspoň obličej krémem (užívám Allivictus se sérem s hadím jedem), ale moc důsledná v tom také vždycky nejsem. Starám se spíš o vlasy – mám je suché a kudrnaté, tak konce pravidelně olejuji arganovým olejem. To je asi celé.


Jak relaxujete? Máte pravidelné odpočinkové rituály?


Natáčení je z relaxačního hlediska příjemné v tom ohledu, že je vždycky krátkodobé. Reklama se točí den, maximálně dva. Film měsíc. Pak nastává postprodukčně-rekreační fáze, kdy jen sedíte ve střižně, a stříhá se nebo zvučí, což pro mě poměrně odpočinkové je. Žádné delší dovolené nepotřebuji. Často pracuji i o víkendu, ale jak říká má střihačka Ilča – „to vůbec nevadí, protože si neděli uděláme třeba ve středu." – i v tom je ta krása uměleckého života.


Jak se staráte o své zdraví?


Je to asi 4 měsíce zpátky, co jsem začala pravidelně 5x týdně plavat. Přesto si myslím, že zásadní je především správné stravování. Jsem poměrně velkým příznivcem „superpotravin". Ráno snídám kaši s chia semínky, kustovnicí, lněným semínkem, probiotickým jogurtem a medem. Snažím se jíst hodně ovoce a zeleniny – dost z toho si doma pěstujeme sami. Užívám chlorellu a právě jsem dopila mladý ječmen (za což jsem moc ráda, protože zrovna mé chuťové buňky nenadchl).


Jak bojujete proti podzimním chmurám?


Já na podzim nechmurním – naopak! Podzim miluju! Je to asi mé nejoblíbenější roční období. V zimě je mi věčně zima, protože jsem zimomřivá a ve velkých vedrech mi to zase nemyslí. S podzimem mám spojené samé příjemné zážitky jako sbírání hub, procházky přírodou, hromádky barevných listí a očekávání blížících se Vánoc.


Dáváte si novoroční předsevzetí? Jaká se vám povedla letos naplnit a jaká plánujete na příští

rok?


Velmi ráda si dávám hubnoucí předsevzetí a rok co rok zcela marně. Ale letos jsem se alespoň trochu přiblížila zařazením zdravé stravy do jídelníčku. Žádná zásadnější předsevzetí si nedávám – většinou mi totiž žádná nevyjdou.


Čím si děláte denně radost?


Určitě jídlem – jím hrozně ráda. Nejčastěji nějakou sladkostí – jsem velký mlsoun. Také se snažím každý den plavat, což mi poměrně vychází.


Poradíte našim čtenářům, jak být šťastná?


Na to samozřejmě žádný recept neexistuje – ale překonání lenosti, strachu nebo jiných bariér, udělat si čas na ty skutečně důležité věci a být spokojený sám se sebou určitě není špatným základem.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz