Umělé vůně do domácnosti


Máte rádi, když váš domov příjemně voní? Máte možnost pomoci si přírodní cestou nebo koupit některou z nabízených umělých vůní. Někdo na ně nedá dopustit, jiný se bez nich v klidu obejde. Jak to s různými osvěžovači vzduchu, vonnými tyčinkami, svíčkami, bytovými parfémy a dalšími a umělými vůněmi do bytu vlastně je? Škodí, nebo je můžeme bez obav používat?


Vůně nám mohou zlepšit náladu, navodit příjemnou atmosféru, povzbudit nás, potlačit zápach kouře, poradit si s pachy z vaření nebo osvěžit toaletu. Chemické osvěžovače vzduchu ale většinou obsahují škodlivé, alergenní nebo karcinogenní látky. Možná se vám to zdá překvapivé a říkáte si, že přece nic takového by se v obchodech neprodávalo, opak je ale pravdou. Najít v nich můžeme i takové složky jako benzen, formaldehyd, toluen, xylen, styren a další. K častým nežádoucím efektům patří bolest hlavy nebo potíže s dýcháním. K nejrizikovějším patří spreje na bázi aerosolu a vůně, které se zapojují do zásuvky. Mnohé výrobky, které se běžně prodávají, neprošly žádnými toxikologickými studiemi, legislativa v tomto pokulhává, neexistují pro ně žádné normy. U výrobku prověřte, zda má certifikaci IFRA, pokud na obale toto označení není, nemusí být produkt zdravotně nezávadný.


Sáhli jste raději po svíčkách a vonných tyčinkách, v domnění, že uděláte lépe? Co se týká vonných tyčinek, jejich problémem jsou aromatické polycyklické uhlovodíky s karcinogenními účinky, vznikající nedokonalým spalováním. Pokud už nedáte na tyčinky a františky dopustit, volte ty kvalitní, bez umělého dobarvování a se směsí rostlinných aromat.

Sehnat je ale nemusí být lehké. Podobné je to i se svíčkami. Měly by se používat pouze ve větší místnosti s dobrým větráním.


Jak provonět byt bez zbytečné chemie a spalování? Základem je samozřejmě udržovat čistotu a řádně větrat. Existují naštěstí přírodní vůně bez nežádoucích účinků, jejichž obliba narůstá. K provonění byt se osvědčují zejména éterické oleje. Příkladem mohou být přírodní difuzéry, které mají podobu skleněné lahvičky, jejíž uzávěr má otvory na vložení tyčinek z bambusu, ratanu nebo syntetických vláken. Lahvička je naplněna přírodními éterickými oleji, které vzlínají po tyčinkách, a jejich vůně se postupně uvolňuje do ovzduší. Existují i elektrické difuzéry na bázi těchto olejů. Byt ale pěkně provoní i citrusy, bylinky, koření, šišky a jehličí. Stačí tedy zapátrat v obchodech nebo více zapojit svou fantazii.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz