Přírodní léky a přírodní kosmetika: výhody a nevýhody

 

Poslední dobou se mnoho lidí vrací k přírodě a hledá v ní uzdravení. Hledá pomoc u alternativní medicíny, která léčí příčinu nemoci, zatímco klasická medicína léčí pouze následky a příznaky. Velkým hitem poslední doby je také přírodní kosmetika. Jaké výhody nám přinášejí přírodní léky a přírodní kosmetika?


Výhody a nevýhody běžných léků

 

Výhodou běžných léků je pohodlnost a snadná dostupnost. Stačí zajít k lékaři, pro volně prodejné léky dokonce stačí zajít do lékárny. Na rozdíl od přírodních léků mnohdy není na pacientovi požadována zásadní změna stravy, zásadní změna životního stylu, který vedla ke vzniku nemoci. Výjimkou jsou některá onemocnění, jako je diabetes mellitus 2. typu. V některých případech se člověk bez běžných léků neobejde, jsou však mnohé případy, kdy by stačilo léků méně či dokonce jejich nahrazení léky přírodními.

 

Léky nejen léčí, ale mnohdy způsobují různé potíže, které nazýváme vedlejšími účinky. Neexistuje lék, který by neměl žádný vedlejší účinek. Před užíváním je třeba si přečíst možné vedlejší účinky. Každý lék má jiné a jsou uvedeny na příbalovém letáku. Jelikož mnozí pacienti nečtou příbalový leták, nenapadne je spojitost jejich potíží s užíváním léku. Častou příčinou vedlejších účinků je interakce, to znamená kombinace s dalšími léky a některými potravinami. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří bolest žaludku, ospalost, závrať, bušení srdce, suchý kašel, bolest svalů. Lékaři vás ujišťují, že každý lék je pečlivě zkoumán a nežádoucí účinky se objevují třeba jen u každého pětitisícího jedince. Nikdo vám však nezaručí, že tím pětitisícím jedince budete zrovna vy.

 
Nejčastější vedlejší účinky některých léků

 

Mnozí lidé užívající antidepresiva nezadržitelně tloustnou. Lékaři to mnohdy zlehčují tvrzením, že se stačí denně projít a bude po tloustnutí. To však není pravda, chůze na zastavení nezadržitelného tloustnutí vlivem psychofarmak nestačí. Je třeba užívat takový lék, který nevyvolává obezitu. Mezi typické vedlejší účinky patří sucho v ústech, ospalost, chronická únava, malátnost, sexuální dysfunkce, rozmazané vidění, kožní vyrážky, výrazný nárůst tělesné hmotnosti, nespavost, podráždění. Mezi časté vedlejší účinky antibiotik patří kožní alergické reakce, které se projevují kopřivkou, svěděním, vyrážkou. Častým nežádoucím účinkem léků na vysoký krevní tlak je suchý dráždivý kašel, u některých léků této skupiny může dojít k otoku dolních končetin. Pokud máte lupénku, může dojít k jejímu zhoršení.

 

Zdravotní potíže vám můžou způsobit i volně prodejné léky, zejména proti bolesti, ani ty nejsou bez vedlejších účinků. Vedlejší účinky mají volně prodejné léky na běžné nachlazení, kašel, teplotu i léky proti bolesti, jako je ibuprofen, prodávaný pod obchodními názvy Apo-Ibuprofen, Brufen, Dolgit, Ibalgin, Ibumax, Nurofen. Pokud někdo užívá vyšší dávky ibuprofenu kvůli dlouhodobým silným bolestem, má zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu, cévní mozkové příhody i nemocí střev. Nežádoucí účinky léků je možné najít na webových stránkáchhttp://www.pribalovy-letak.cz/.

 
Proč kupovat přírodní léky

 

Léčivou sílu přírodních léků znal již starověký lékař Hippokrates, když prohlásil: „Lékař léčí, ale příroda uzdravuje." Přírodní léky jsou častou používány v alternativní medicíně, která hledá a léčí příčinu nemoci. Aby byly přírodní léky účinné, je třeba, aby nemocný žil zdravě a dodržoval příslušná režimová opatření podle nemoci i její příčiny. Výroba přírodních léků se na rozdíl od výroby běžných léků obejde bez chemicky vyrobených látek. Vedlejší účinky přírodních léků jsou minimální a to i v kombinaci s jinými přírodními léky, některé byliny nemají žádné vedlejší účinky.

 

Přírodní látky jsou pro tělo přirozené, podporují regenerační procesy těla, zatímco chemické léky, zejména kortikoidy je naopak potlačují. Mnohé přírodní látky podporují detoxikaci těla, zatímco při zpracování chemických léků vznikají v těle toxické odpadní látky. Po přírodních lécích nebylo zjištěno žádné úmrtí, tímto úspěchem se nemohou chlubit běžné léky, zejména pokud jich nemocní užívají několik druhů. Přírodní léky jsou vyráběny z toho, co v ní může samo vyrůst, proto jsou pro naše tělo přirozené a působí na ně příznivě množstvím různých látek, prospěšných pro naše zdraví. V některých případech je užívání běžných léků nutností, to však neznamená nutnost zříci se přírodních léků.

 
Výhody a nevýhody běžné kosmetiky

 

Na našem trhu je k dostání spousta druhů běžné kosmetiky. Některé přípravky obsahují mnoho chemických látek, jiné jich obsahují málo. Běžné přípravky na pleť obsahují syntetické konzervanty, barviva a další látky, které mohou dráždit citlivou pokožku. Další nevýhodu je, že ve většině případů je nutné používat větší množství přípravku. Bez různých chemických látek se neobejdou ani přípravky pro děti a přitom děti potřebují přípravky, které jsou co nejšetrnější pro jejich velmi citlivou a jemnou pleť. Technologické postupy výroby běžných kosmetických přípravků a technologické postupy přírodních přípravků se velmi liší. Běžné kosmetické přípravky jsou sice pečlivě testovány, problém však nastává při použití většího množství přípravků či při používání různých přípravků. Naopak výhodou běžných kosmetických přípravků je jejich delší trvanlivost a menší riziko, že se v nich začnou množit bakterie.

 
Jaké chemické látky můžeme najít v běžné kosmetice?

 

Výroba běžné kosmetiky se neobejde bez chemických látek, mezi nejběžnější chemické látky, které jsou v ní obsaženy, patří:

 

Silikony – mají vyhlazující účinky, proto se běžně přidávají do vlasových přípravků. Další jejich předností je zlepšení roztíratelnosti přípravků. Silikony přidané do krémů a make-upů usnadňují roztírání, zjemňují konzistenci a vyhlazují povrch pleti. Silikony mají i své nevýhody, ucpávají póry, čímž brání pokožce v dýchání a kromě toho podporují tvorbu vrásek.

 

Minerální oleje – tento název vyvolává představu přírodních olejů. Ve skutečnosti jsou minerální oleje uměle chemicky vyrobeny. Minerální oleje sice přilnou k pleti a tím ji ochrání před vnějšími nepříznivými vlivy, zároveň však vytvářejí na pokožce neprodyšný film, díky kterému kůže nedýchá, ucpávají se póry a může se objevit i akné. Navíc brání schopnosti pokožky regenerovat se.

 

Polyethylenglykoly (PEG) – stabilizují konzistenci a proto se používají při výrobě přípravků, ve kterých je třeba spojit vodu a olej. Jejich výhodou je, že lépe pronikají do pokožky. Mohou však vyvolat alergie a narušit citlivou pokožku.

 

Parabeny – jsou používány v kosmetických přípravcích pro svoji schopnost zvyšovat trvanlivost výrobků a bránit vzniku plísní a bakterií v přípravku. Mezi konzervanty vedou z toho důvodu, že jich stačí velmi malé množství, na rozdíl od jiných. Mohou tak pomáhat předcházet alergickým reakcím. Diskutuje se však o tom, zda nemají vliv na endokrinní systém, zda některé alergické reakce naopak nevyvolávají, a zda se neusazují v játrech, ledvinách i v lymfatických uzlinách.

 

Parfémy a barviva – dodávají přípravkům vůni a barvu. Parfémy slouží k překrytí pachů z chemických látek. Hromadí se v tukové tkáni, u citlivé kůže mohou vyvolat alergii.

 
Proč používat přírodní kosmetiku

 

Přírodní kosmetika obsahuje minimum chemických látek, některé produkty neobsahují žádné chemické látky. Díky tomu je šetrnější k naší pleti, k našim vlasům. Přírodních kosmetických přípravků není třeba používat větší množství. V přírodní kosmetice nenajdeme syntetická barviva ani parfémy, při přípravě přírodních kosmetických přípravků je používání většiny syntetických konzervantů, emulgátorů a stabilizátorů zakázáno. Jedná se o rizikové chemické látky, které mohou vyvolat různé alergie, vyrážky. Přírodní kosmetika je návrat k moudrosti našich předků, kteří znali dary přírody a uměli je využívat pro své zkrášlení. Přírodní kosmetika využívá nejnovější vědecké poznatky, které potvrzují moudrost našich předků. Nevýhodou přírodní kosmetiky je nižší trvanlivost a menší účinnost.

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

Please reload

Please reload

zde je místo pro vaši inzerci