Jídlem proti celulitidě


Celulitida se pro svůj vzhled připomínající kůru pomerančů nazývá pomerančová kůže. Není to nemoc, může být však příčinou jejího vzniku. Kromě toho představuje estetický problém. V reklamách i časopisech se objevují „zaručené" prostředky proti celulitidě. Mnohé ženy neváhají za ně utratit vyšší částky peněz, mnohdy totiž netuší, že řešení mají na dosah. Proti celulitidě jim může pomoci strava.


Co je celulitida?

Celulitida je hrudkovitá forma tuku, která se ukládá v podkoží jako následek špatné funkce lymfatického systému a nedostatečného metabolismu tuků. Hrudkovitá forma tuku způsobuje nerovnosti na povrchu těla. Nejčastěji bývají postiženy partie, kde se nejvíce ukládá podkožní tuk, jedná se o vnitřní strany stehen, boky, paže, oblast hýždí, břicha.


Jak se projevuje a komu nejvíce hrozí?

Celulitida postihuje většinou ženy, avšak i muži mohou mít celulitidu. Ženy mají větší předpoklady pro vznik celulitidy díky hormonu estrogenu i díky změně hormonů v krvi v období puberty, těhotenství, menopauzy, při užívání hormonální antikoncepce. Další rizikové faktory pro vznik celulitidy je ochabování vazivové tkáně, nedostatek tekutin, nedostatek pohybu, nedostatečná funkce jater, krevního a lymfatického systému, obezita, stres, kouření, hojná konzumace sladkostí, tučných a smažených jídel, alkoholu a kávy. Přestože celulitida bývá spojována s obezitou, objevuje se i u štíhlých lidí.


Rozvoj a projevy celulitidy se dají rozdělit do čtyř fází. V první fázi není celulitida viditelná, pouze při stisku podkoží se na povrchu objeví mírné nerovnosti. V další fázi je celulitida viditelná pouze v některých situacích, jako je sezení, kdy se stlačí určitá část těla. Po této fázi nastupuje fáze viditelných projevů, kdy již nelze celulitidu skrýt, celulitida je vidět v jakékoli poloze. Poslední fáze je nazývaná fáze rozsáhlých projevů. V této fázi se celulitida objevuje všude, kde je podkožní tuk. V této fázi již nelze celulitidu vyléčit, je možné pouze zmírnit její příznaky. Celulitida není nemoc, může být však příčinou vzniku nemocí. Mezi zdravotní problémy, způsobené celulitidou patří nedostatečné prokrvení končetin, zejména dolních končetin, vznik křečových žil, bércových vředů, bolestivých otoků.


Strava jako pomocník proti celulitidě

Chcete-li se zbavit celulitidy, je třeba vyřadit ze svého jídelníčku potraviny, které podporují její vznik. Jedná se o velmi tučná jídla, jako jsou smažená jídla, sladkosti ve formě dortů, cukrovinek, jídla s vysokým obsahem soli, červené maso, polotovary a instantní jídla, která obsahují kromě vyššího množství soli i spoustu chemických látek, jako jsou konzervanty, zvýrazňovače barvy, chuti, a další. Při celulitidě je vhodné také omezit konzumaci alkoholu, kávy a dalších nápojů obsahujících kofein.


Naopak je třeba zařadit do jídelníčku velké množství čerstvé zeleniny a také ovoce. Zelenina a ovoce jsou zdrojem vlákniny, vitamínů, zejména vitamínů skupiny B, vitamínu E a vitamínu C, který pomáhá proti celulitidě, minerálů, hlavně vápníku, hořčíku, železa, zinku i křemíku, který udržuje hladkou a pevnou pokožku, a dalších ochranných látek. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět bílkoviny ve formě drůbeže, ryb, mléka a mléčných výrobků s nižším obsahem tuků. Zdroji sacharidů jsou celozrnné obiloviny, luštěniny a čerstvé ovoce. Proti celulitidě pomáhají omega-3-mastné kyseliny obsažené v mořských rybách, plodech moře, lněných semínkách a lněném oleji. Výborným pomocníkem proti celulitidě je olivový olej. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin, což znamená 2 až 3 l denně. Mezi vhodné tekutiny patří voda, stolní neperlivé vody bez příchuti, minerální vody, neslazené čaje, nepřislazované šťávy z čerstvé zeleniny a čerstvého ovoce.


Top potraviny proti celulitidě

Mezi potraviny, které nejvíce pomáhají v boji s celulitidou, patří:


Zelenina a ovoce – zejména listový salát, celer, mrkev, okurky, papriky, brokolice, jablka, černý rybíz citrusové plody.


Ovesné vločky – posilují vazivovou tkáň, dokáží zasytit na delší dobu, zpomalují vstřebávání cukru do krve, jsou bohatým zdrojem vitamínu E, některých vitamínů skupiny B, hořčíku, zinku. Ovesné vločky zvyšují kvalitu pokožky.


Zelený čaj – zrychluje metabolismus, snižuje vstřebávání tuků, pomáhá při regulaci glukózy v krvi. Zelený čaj také zdrojem silných antioxidantů.


Konopná semínka – jsou zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin.


Tofu – je bohatý zdroj rostlinných bílkovin a zároveň obsahuje malé množství tuků.


Luštěniny – zdroj vlákniny, rostlinných bílkovin. Luštěniny obsahují malé množství tuků.


Neperlivá voda – pomáhá vyloučit toxické odpadní látky z těla, čistí tělo, je nezbytná pro správnou funkci všech biochemických reakcí v těle.


Kustovnice čínská – nazývaná také goji je bohatým zdrojem vitamínu C, antioxidantů a vlákniny.


Pivo – přestože alkohol zhoršuje průběh celulitidy, malé množství piva naopak pomáhá. Pivo je zdrojem křemíku, stejně jako některé minerální vody, celozrnné potraviny, cibule, kořenová zelenina. Křemík udržuje pokožku hladkou a pevnou.


Co kromě stravy pomáhá proti celulitidě?

Vhodná skladba stravy má velký vliv na vznik i průběh celulitidy. Ne však jediný. Klíčovou úlohu hraje také pravidelný pohyb, který zlepšuje tok lymfy. Vhodná strava a pohyb podporují nárůst svalové hmoty, která zamezuje tlaku kolagenových vláken na pokožku. Proti celulitidě pomohou také lymfatické masáže, střídavé sprchování se teplou a studenou vodou, speciální krémy, masti, oleje, sprchové gely peelingy, občasná detoxikace těla stravou, saunování. Vzdušné oblečení pomůže zajistit dostatečnou cirkulaci krve. V boji proti celulitidě pomáhá také vyhýbání se syntetickým hormonům, dostatek spánku, odpočinku i správné zvládání stresu.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz