Co dělá s lidskou psychikou čtení?


Čtení působí blahodárně na dospělé i děti, proto bychom na něj neměli zapomínat ani v dnešní přetechnizované době. Je známo, že děti, které se s knížkami seznámí v útlém dětství, jim většinou přijdou na chuť a inklinují ke čtení i později.


Čtení knih je zábavou i školní povinností, prospěšné je z řady důvodů. Především trénuje mozek, koncentraci, paměť. Příběhy z knih nás vtáhnou do jiného světa, můžeme popustit uzdu fantazii a tomu se nic nevyrovná. Nezáleží ani tak na tom, k jakému žánru inklinujeme a jakým autorům dáváme přednost. Důležité je, že čteme, že nás to baví, a že tuto činnost provozujeme pravidelně.


Pomocí čtení, a to se týká i prvních obrázkových dětských knížek, získávají děti první zkušenost se symbolickým ztvárněním reálných věcí. Společné chvíle při čtení posilují citové vazby. I starším dětem, které již zvládnout číst samy, je dobré občas předčítat. Obecně si dospělí s dětmi poměrně málo povídají a knížky nebo časopisy napomáhají najít společné téma a trávit spolu hodnotně čas. Děti se díky knihám učí soustředění, s věkem se samozřejmě prodlužuje doba, po kterou se dítě dokáže koncentrovat. Jak je známo, čtení rozšiřuje naši slovní zásobu a zlepšuje vyjadřovací schopnosti, a to celoživotně. Četba rozvíjí naši fantazii. Čtení je mnohem namáhavější než zapnout televizi a zapojují se při něm různé části našeho mozku. Ten je tak neustále trénován, mnohem více, než mozek lidí, kterým čtení nic neříká. Vyžaduje to trénink, což se ale zúročí i v běžném životě, během studia nebo v práci.


Bylo prokázáno, že lidé, kteří pravidelně čtou, jsou empatičtější, dokáží se lépe vcítit do pocitů druhých. Čtením navíc neustále získáváme nové informace o světě, historii, cizích zemích i lidské psychologii. Čtení zvyšuje schopnost koncentrace, rozvíjí se kreativita, rozšiřuje slovní zásoba, projev je daleko sofistikovanější. Určitě také dáte zapravdu, že dobrá knížka vám zlepší náladu. Dokonce díky ní lze až o 60 procent snížit hladinu stresu, a to určitě stojí za to.


Pokud chceme, aby naše děti četly, musíme jim jít příkladem. Zpočátku jim je třeba předčítat a číst společně s nimi. Je skvělé, pokud vidí, že ve svém volnu také čteme. Bude to pro ně dar, který zúročí po celý život.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz