Vánoční panika aneb Jak si užít Vánoce v klidu?


A je to tu zase, pečení, nakupování, balení dárků, úklid, vaření, zdobení... Jestli máte pocit, že to nikdy nemůžete stihnout, tak se na chvíli zastavte a nadechněte se. Vše je o správné organizaci času a o tom, že si uvědomíte, že skutečně není třeba „vyšilovat".


Naopak, všechny činnosti spojené s adventem by měly být alespoň částečně relaxační a měly by navozovat atmosféru domácí pohody. Pokud jde tedy o pečení, zapojte všechny pomocníky, které doma máte, nákupy dárků si užijte s kamarádkou a udělejte si společně hezký den. Na úklid si klidně přizvěte pomoc a k balení dárků si pusťte film a pobrečte si nad už tradiční Láskou nebeskou. A o zdobení snad už ani nemusím psát. Neznám ženu, ba ani muže, které by nebavilo zdobit stromeček, zapalovat svíčky a v pohodlí domova trávit čas s celou rodinou.


Čtyři neděle do Vánoc, to je dost času, jednu sobotu před prvním adventem věnujte nákupům, druhou sobotu před adventem pečení, třetí uklízejte – ano záměrně až po pečení, a čtvrtou už jen balte dárky, zdobte, pouštějte filmy, koledy, a užívejte si čas rodinou. Co se týká neděl, pokud ctíme Vánoce asi bychom měli ctít i neděli, kdy se prostě "nemá dělat" – obzvláště pak v tu adventní.


Dárky

U dárků je klíčový seznam. A nesmějte se! Copak se Vám nestalo, že jste zapomněli co komu chcete koupit? Copak se Vám nestalo, že jste na někoho zapomněli? Řekla bych Vám, kdybych věděla, že to stačí – že si seznam nemusíte psát, že to máte v hlavě. Ale z vlastních zkušeností vím, že zapamatovat si dárek pro každého není vůbec snadné. Pokud Vás tlačí čas, sedněte k počítači a začněte nakupovat. Dárkové poukazy, předplatné časopisu, zážitky, poukázky na masáže... možností je opravdu mnoho, pokud ale budete přes internet objednávat hmotný dárek, hlídejte si, zda stihne do Vánoc dorazit za Vámi.


Pečení

Druhý adventní víkend věnujte třeba pečení a nebojte se zapojit celou rodinu. Jen ať si každý řekne, jaké má rád cukroví a jen ať se každý zapojí! A že máte odrostlé děti? I ty rády pečou! Vanilkové rohlíčky, perníčky, linecké, nebo třeba něco úplně nového? Chcete zkusit cukroví zdravější? Slazené medem, bez cukru, z celozrnné mouky a kokosového oleje? Hurá do toho! Nemusíte mít napečeno tři kila cukroví, přece jen všichni dobře víme, že to není vůbec zdravá pochutina, takže hezky po málu a tak, ať si to užijete.


Úklid

Spousta lidí má s adventem spojený i Vánoční úklid a to je dobře, opravdu velký úklid by se měl dělat určitě v prosinci, následně pak na jaro, tedy na přelomu března a dubna, a později pak před začátkem školního roku, vychází to přibližně na co čtyři měsíce, to není tak moc ne? Myslíme tím ale opravdu velký úklid, který spočívá hlavně ve třídění věcí, ve vyhazování toho, co už nepotřebujete, a souvisí s takovým tím novým startem, kterým Nový rok, jaro i nový školní rok zcela určitě jsou.


Zdobení a balení

Poslední víkend před Vánocemi už jen skutečně relaxujte, k balení dárků si pusťte film a udělejte domácí svařené víno. A až budete mít zabaleno, všechny dárky naskládejte do krabice, nebo proutěného koše, usnadníte si tak práci a na Štědrý den už je jen tajně vyskládáte pod stromeček a zazvoníte. Dozdobte co potřebujete a připravte si suroviny na vánoční menu.


Krásné Vánoce :)

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz