Zvířátko pod stromeček – je to dobrý nápad?


Mnoho lidí napadne před Vánoci myšlenka darovat někomu pod stromeček jako překvapení zvířátko. Je to ale dobrý nápad?


Pokud to zobecníme, tak není. Zvíře je sice velká radost, ale i závazek. Nejde o spotřební věc, kterou odložíme, až nás omrzí. Pokud někomu dáváme zvířátko, dáváme mu závazek a povinnosti, zavazujeme jej tím se o něj starat po celý zvířecí život. Pokud darujeme mazlíčka dětem, jako rodiče musíme počítat s tím, že denní péče pravděpodobně spadne na naši hlavu. Záleží samozřejmě i na věku dětí. Málokteré dítě je ale tak uvědomělé a dokáže se úplně samo o zvíře postarat. Příchod nového člena rodiny proto musí odsouhlasit celá rodina a dobře se na něj připravit. Máme dost finančních, časových i prostorových možností?

Proč to ale dělat zrovna na Vánoce? Zvíře si můžeme pořídit po celý rok. Už to, že musíme živého tvora před obdarovaným nějak utajit, nemusí být příjemné ani pro nás, ani pro zvíře. Pokud se jedná o mládě, hlavně se to tedy týká štěňat, nastane celé rodině kolotoč v podobě venčení, utírání loužiček, učení čistotnosti a mnoha starostí. Jste na to připraveni zrovna o svátcích? Útulky po Vánocích a Novém roce praskají ve švech. Není výjimkou nález zvířat u popelnic nebo někde pohozených či přivázaných v lese. Většinou jde o nevyžádané vánoční dárky, které brzo omrzely. Uvědomte si, že nemůžete jen tak donést zvíře do útulku, když vás přestane bavit.


Pokud tedy chceme darovat zvířátko dětem, musíme si být jisti, že se o něj když tak postaráme jako zodpovědní dospělí a sami si jej chceme pořídit. Jinak to bude pro celou rodinu trápení. Je mnoho plemen psů a koček, a mnoho zvířat v útulcích. Každý má jinou povahu, vlastnosti a nároky. Pokud někdo touží po psovi, chce si jej téměř vždy vybrat sám, protože je to společník minimálně na deset let.


Darovat zvíře k Vánocům může být případně dobrým nápadem tehdy, když víme, že po něm obdarovaný opravdu touží, a že mu nebude vadit, když jej vybereme za něj. Takovým případem může být třeba křeček, morčátko nebo papoušek, zkrátka zvíře, které obdarovaný už hodně dlouho chce, ví jak se o ně postarat, a jsme si jisti, že netouží si jej v obchodě pro zvířata nebo u chovatele vybrat sám. Další situací je ta, že chceme drobné zvířátko, které umřelo třeba na stáří, pomoci nahradit novým. Vždy ale platí, že lepší než překvapení, je umožnit zvíře si vybrat.Pokud jsme milovníci psů, máme již zkušenosti a víme, že na to máme doma dobré podmínky, můžeme třeba poskytnout na Vánoce domov zvířeti z útulku po pečlivé úvaze a volbě. V tom případě ale musíme počítat s tím, že aklimatizace bude nějakou dobu trvat a nemusí jít všechno hned hladce.


Pokud to tedy nějak shrneme, zvíře ve většině případů není dobrý dárkem jako překvapení. Může potěšit po předchozí domluvě a zralé úvaze. Musíme ale vědět, že jej dokážeme dobře vybrat, nebo nechat obdarovaného, ať si svého zvířecího kamaráda vybere sám. Je potřeba obstarat dopředu všechny chovatelské potřeby, aby zvíře nijak nestrádalo. O svátcích nemusí být otevřeny specializované prodejny s krmivem a pomůckami pro chovatele.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz