Máte správný polštář?


Výběr polštáře je důležitá věc, podobně jako výběr matrace. Staré polštáře, které nedrží tvar a ze kterých vás ráno bolí za krkem, okamžitě vyhoďte a poohlédněte se po něčem, co vašemu zdraví naopak prospěje a pomůže ke zdravému spánku.


Jak poznat, že byl výběr polštáře správný? Leží se vám na něm pohodlně, po spánku se cítíte odpočatí, svěží a nikoliv rozlámaní. Takový rozhodně neseženete v oddělení s bytovými doplňky a budete si za něj muset něco připlatit. Investice do zdraví a pohodlí ale nikdy není zbytečná. Výběr tvaru, velkosti, výplně a výšky polštáře se musí přizpůsobit především poloze, ve které spíte, a také případným zdravotním potížím.


Dobrý polštář by měl odpovídat vaší spánkové poloze a přirozeně podpírat páteř, být pohodlný a flexibilní, pokud možno odolný vůči roztočům a hypoalergenní. První věcí, kterou rozhodujeme, je tvar polštáře. Anatomický polštář, nejčastěji ve tvaru dvojité vlnovky, sleduje linii hlavy, ramenou a krku, hodí se pro spaní na zádech a na boku. Klasický polštář v obdélníkovém tvaru se více hodí pro lidi, kteří rádi polohy při spánku střídají a rádi spí na břiše.


Pokud spíte rádi na břiše, potřebujete měkký nízký polštář, který se přizpůsobí vaší hmotnosti, nejvhodnější bude plochý polštář plněný mikrovláknem. Pro spánek na boku je vhodný pevný, anatomicky tvarovaný polštář, který hlavu podrží a zabrání zaklánění a pohybu hlavy do strany. Pokud rádi spíte na zádech, je anatomický polštář rovněž vhodný, ale sáhnout můžete po klasickém středně tvrdém polštáři.


A jak je to s materiálem? Dříve tolik populární peří je dnes nahrazováno modernějšími materiály, které jsou vhodnější pro alergiky a také se snadněji udržují. Nejčastěji se setkáme s polyesterovým mikrovláknem, nejčastěji v polštářích klasické podoby a tvaru. Na rozdíl od péřové náplně lze polštář prát a nedrží se v něm roztoči. Pokud už doma nějaký starší polyesterový polštář máte a chcete otestovat, zda ho vyhodit nebo ještě používat, zkuste jednoduchou zkoušku. Přeložte jej na polovinu a položte na něj botu. Pokud bota nevystřelí pryč, ale polštář zůstane ve stejné poloze, měli byste jej už vyměnit za nový.


Anatomicky tvarované polštáře se vyrábějí z pěn, ať už ze syntetických, nebo z přírodních materiálů. Chcete něco opravdu speciálního? Poohlédněte se po líné paměťové pěně. Přizpůsobí se teplotě i tvaru těla, poskytne ideální podporu, ale cena bývá o něco vyšší.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz