Vánoční nehody


Vánoční svátky, svátky klidu a radosti bývají často doprovázeny nepříjemnými událostmi. Jaké nehody na nás číhají o vánocích a na co si dát pozor?


Požáry různého druhu

Požáry patří mezi časté vánoční nehody. Jejich příčinami bývají:


• Požáry od tradičních svíček – svíčky vytvářejí příjemnou atmosféru, která podporuje kouzlo vánoc. Stačí však chvilka nepozornosti a místo příjemné atmosféry plné pohody a radosti náhle pořádné horko. Zapomenutá hořící svíčka v ložnici nebo neopatrná manipulace s vánočním stromkem, na kterém hoří svíčky, může způsobit rozsáhlý požár.


• Požáry od prskavek – jedním ze symbolů vánoc jsou prskavky. Jiskřičky odlétající od hořících prskavek působí úchvatně. Tyto ohnivé jiskřičky však mohou odlétnout tam, kam nemají a způsobit požár. Výjimkou není požár od hořících prskavek na vánočním stromku.


• Požáry způsobené instalací a zapínáním elektrických svíček – elektrické svíčky nejsou sice otevřený oheň, to však neznamená, že nemohou být příčinou požáru. Ke vzniku požáru stačí naštípnutý či zlomený kabel, umístění stromku se zapnutými elektrickými svíčkami blízko krbů, radiátorů, trouby, či umístění v blízkosti snadno vznítitelných předmětů, jako jsou záclony či papírové dekorace.


• Požár způsobený pádem vánočního stromku – pád vánočního stromku může znamenat pouze rozbití vánočních ozdob, pokud však během pádu hoří na stromku svíčky, může velmi snadno vzniknout požár.


• Požáry od rozpáleného oleje – původcem požáru může být také rozpálený olej, který se vznítí na pánvi při smažení kapra nebo řízků.


Zranění způsobená vánočním stromkem

Ozdobený smrk, borovice nebo jedle v obýváku je symbolem vánoc i zdrojem různých úrazů. Časté jsou pády během věšení ozdob na stromek. Při těchto pádech dochází často ke zlomeninám končetin, rozseknutí hlav nebo pořádným pohmožděninám. Zranění mohou způsobit střepy ze skleněných vánočních ozdob při pádu vánočního stromku. Poranění oči v důsledku švihnutí větvičky nebo zadrhnutí o jehlice stromu patří k méně častým zraněním.


Vytopení koupelny

Někteří lidé si kupují živého kapra, kterého na Štědrý den zabijí. Někdy se stane, že voda ve vaně s živým kaprem přeteče a vytopí sousedy.


Úrazy v kuchyni

Úrazy v kuchyni patří k nejčastějším úrazům během vánoc. Řezné rány, popáleniny, opařeniny. Řezné rány různého rozsahu bývají nejčastěji způsobeny při porcování kapra. V kuchyni se můžeme opařit vařící vodou, popálit se olejem při smažení kapra nebo řízků, spálit se o troubu při vyndávání cukroví nebo pečené ryby či masa. Popáleniny může způsobit také výbuch tlakového hrnce.


Popáleniny

K popáleninám nemusíme přijít pouze v kuchyni. K popálení stačí mít gelové nehty v blízkosti otevřeného ohně. Gelové nehty jsou z hořlavého materiálu, v blízkosti otevřeného ohně se rychle zahřejí, mohou se vznítit a způsobit nám popáleniny. Dalším způsobem, jak přijít k popáleninám mimo kuchyni je lití olova. Jedná se o starý, lidový zvyk, kdy se lije roztavené olovo do vody a podle tvarů se předpovídá budoucnost. Roztavené olovo se však nemusí vylít pouze do nádoby s vodou, část roztaveného olova nás může pořádně popálit.


Kapří kost v krku

Na milovníky smaženého kapra číhá nehoda v podobě uvíznuté kapří kosti v krku. Pokud vám uvízla v krku kapří kost, zkuste jí zajíst suchým chlebem. Od uvíznutí kapří kosti v krku vám může pomoci některý z vašich spolustolovníků, který se vám pokusí uvolnit dýchací cesty pořádným úderem do zad. Pokud se vám nepodaří odstranit zaseknutou kost, nezbývá než navštívit pohotovost.


Zranění při rozbalování dárků

I taková radostná událost, jako je rozbalování dárků může s sebou přinést nepříjemnost v podobě střihnutí nůžkami nebo bodnutí nožem. Důvodem je shon, spěch, touha vyzkoušet si nový dárek co nejdříve.


Zdravotní potíže způsobené přejedením

Hory jídla plného tuků a sacharidů a tím i kalorií vedou k přejídání i k následným zdravotním problémům. Mezi časté potíže, způsobené přejídáním patří pálení žáhy, nevolnost, zvracení, nadýmání, zácpa, průjem. Tyto potíže vás sice dovedou pořádně potrápit, obejdou se však bez následků.


Nadbytek tučného a sladkého jídla v nevhodných kombinacích vám může také způsobit vážné zdravotní potíže jako je podrážděný žlučník, žlučníkový záchvat nebo akutní zánět slinivky břišní. Od mírných žlučníkových potíží vám pomohou speciální čaje, které obsahují nať máty, list boldovníku, nať jablečníku a řepíku či kořen a nať pampelišky. Tyto čaje působí proti křečím, nadýmání i zácpě. Avšak při žlučníkovém záchvatu nebo akutním zánětu slinivky břišní jsou naopak tyto čaje zakázané. Jediným řešením je zavolat rychlou záchrannou službu. Další nepříjemnou komplikací je nutnost držet speciální dietu, ve které je omezován příjem tuků.


Alergické reakce

Ryby, měkkýši, korýši, ořechy, avokádo, mango či papája patří mezi časté alergeny. Alergické reakce na tyto potraviny vám mohou znepříjemnit vánoční svátky. Lehčí příznaky alergie, jako je pálení očí, kopřivka, svědivé červené pupínky zaženou léky proti alergii, odborně nazývané antihistaminika. Při silnějších reakcích je nutné volat rychlou záchrannou službu.


Nadměrné množství alkoholu

Sklenka dobrého vína, aperitiv patří neodmyslitelně k vánocům. Střídmé pití kvalitního vína je povzbuzením pro chuť i pro dobrou náladu. Avšak nadměrné množství alkoholu vám zkazí oslavy. V lepším případě vyjdete z těchto oslav pouze s bolestí hlavy a tělesnou malátností. V horším případě, kdy k nadbytku alkoholu přidáte nadbytek tučného, těžko stravitelného jídla, vás může postihnout žlučníkový záchvat nebo akutní zánět slinivky břišní.


Kila navíc

Nadbytek tučného a sladkého jídla, bohatého na kalorie spolu s nedostatkem pohybu vede k tloustnutí. Často se stává, že po vánocích je vám oblečení těsnější. Dopřejte si menší porce méně kalorického svátečního jídla a dostatek pohybu, vaše oblečení vám bude stejně volné jako před vánocemi.


Jak předejít vánočním nehodám

• Umístěte všechny dekorace v dostatečné vzdálenosti od zdrojů otevřeného ohně i od zdrojů tepla, jako jsou například elektrické svíčky. Než opustíte byt nebo si jdete lehnout, ujistěte se, že v bytě nezůstala zapálená žádná svíce nebo lampička. Pokud si zapálíte prskavky, dbejte na to, aby kolem nebyl žádný hořlavý předmět.


• Buďte opatrní při zdobení stromku i při jeho manipulaci, hořící svíčky na stromku patří mezi časté příčiny vzniku požáru.


• Buďte opatrní, pracujte v klidu. Buďte v kuchyni sami nebo pouze s těmi, kteří vám pomáhají.


• Buďte pozorní a předvídaví, zabráníte tím mnoha nehodám.


• Zjistěte předem, zda má některý z vašich spolustolovníků alergii a na co.


• Jezte v klidu a střídmě, vychutnávejte si jídlo. Vánoce jsou svátky klidu, pohody a setkání s rodinou, přáteli. Vánoce nejsou svátky přejídání se. Střídmost platí i u alkoholu. Nezapomeňte na dodržování pitného režimu i na dostatek pohybu. Předejdete tím zdravotním komplikacím i nechtěně nabraným kilům.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz