Jak přežít virózu, když nemůžete ležetPřepadla vás viróza, ale musíte fungovat? Samozřejmě nejlepší je vše „vyležet", ale někdy to zkrátka nejde.


Než ale šířit nemoc dále mezi členy rodiny nebo kolegy v práci, je dobré najít způsob, jak se povinnostem alespoň na pár dní vyhnout. Některé věci nepočkají a důkladné vyležení nepřipadá v úvahu. Čím si můžeme pomoci?


Pokud máte zvýšenou teplotu do 38 až 38,5°C, nesnižujte ji, je prospěšná pro boj těla s nemocí.


Jelikož nedostatek vitaminu C snižuje odolnost organismu, má jeho dotování význam nejvíce jako prevence, ale nezapomínejte na něj ani v případě, že už jste onemocněli. Nejlepší je v přírodní formě, a pozor, účinek vitaminů se teplem snižuje, takže citron v horkém čaji je spíše otázkou chuti, než že by prospěl imunitě. Tělu pomohou i probiotika a omega 3 mastné kyseliny.


Teplým nápojem doplníte tekutiny a udělá dobře na bolavý krk. Pokud se rozhodnete užívat med, který je proti virům vynikající, dejte ho až do vlažného nápoje, nikoliv do horkého. Dostatek tekutin je velmi důležitý, doporučuje se vypít minimálně 2 litry denně. Zkusit můžete šípkový čaj, zázvorový čaj nebo čaj z černého bezu. Výborná je také horká česnečka.


V úplně počáteční fázi onemocnění může pomoci alkohol. A to tím, že zlepší krevní oběh, urychlí metabolismus a protilátky se rychleji dostanou k místu infekce. Jako desinfekce by ovšem pomohl jen tehdy, kdybyste ho kloktali ihned po vdechnutí viru.


Pastilky proti bolesti v krku nejsou špatnou volbou. Mnoho z nich obsahuje anestetika, která sliznice znecitliví a vám se uleví. Dobu onemocnění tím nezkrátíte, ale budete trochu více „použitelní". Na škrábání v krku zabírá i popíjení a kloktání Vincentky. K dostání je i ve spreji na proplachování dutin. Bylinné sirupy pomohou od zahlenění, například jitrocelový.


Co se týká kapek do nosu, v současnosti se doporučují ty na bázi mořské vody nebo jiné, které nezpůsobují návyk na obsažené látky a poškození sliznice.


Výborné je „vypocení". Zkuste pobyt pod duchnou po vypití horkého čaje, koupel s výtažkem z tymiánu nebo šalvěje. Příjemná může být obličejová „napářka" s heřmánkem či tymiánem.


V největší nouzi můžete vyzkoušet některý z volně prodejných přípravků na potlačení příznaků viróz. V lékárně vám poradí i v případě, že vás trápí kašel nebo silná rýma a doporučí vhodné léky. Někdo rád vsadí na homeopatika nebo tradiční čínskou medicínu. Pokud se ale virózy nezbavíte a příznaky po 5 dnech neustupují, je na čase navštívit lékaře. Je také možné, že nejde o běžnou virózu, ale o chřipku či angínu, nebo se přidaly komplikace v podobě bakterií či dalších virů.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz