Jak proměnit novoroční předsevzetí v realitu


Dávat si novoroční předsevzetí je skoro to samé jako vytvářet si plané naděje, tedy, pokud to děláme tak, jako většina – se sklenkou šampaňského v 0:01 do větru voláme po všem, čeho bychom chtěli dosáhnout. Chceme být krásní, zdraví, chytří, bohatí a mluvit plynně deseti jazyky. Rozlišujme raději reálné, konkrétní cíle od přáních typu „chci zhubnout polovinu své váhy za týden". Mluvme teď o tom, jak si skutečně splnit to, po čem doopravdy toužíme.


Krok 1

Nejprve se zamyslete nad tím, jak chcete žít svůj život a čeho chcete dosáhnout, tyto cíle si rozdělte podle toho, jestli se týkají například mezilidských vztahů, jestli jsou spojené s vašim vzhledem či zdravím nebo za se týkají kariéry. Nebo jde o místa, která sníte navštívit? To už je na vás. Nyní přeneste tyto cíle na papír.


Krok 2

Jednou variantou je vytvořit si nástěnku vizí a přání. Ta se dělá tak, že na větší papír, karton nebo nástěnku připnete v různých sekcích obrázky nebo texty zobrazující vaše přání a cíle. Může to být obrázek kabelky na kterou si chcete našetřit, domu kterého chcete postavit, postavy, které chcete docílit, školy kterou chcete vystudovat, projekty, které chcete zrealizovat, prostě cokoliv, co si přejete. Druhou variantou je napsat si dopis – tento dopis pište tak, jako byste ho psali z budoucnosti ( třeba z roku 2019) a dívali se zpět na to, co jste všechno dokázali. Pogratulujte si, poděkujte si a oslavte v dopise vše, čeho jste dosáhli, neostýchejte se! Stejně jako u nástěnky vizí, i zde postupujte podle sekcí, například od vědomostí, kterých chcete nabýt, přes vztahy, k tělesné kondici a zdraví ke kariéře, rodině, čemukoliv chcete. Vytvořte si vlastní strukturu složenou z vašich přání. A pokud chcete, klidně si udělejte jednak nástěnku vizí, tak i dopis. To je vlastně úplně nejlepší, v dopise máte cíle detailněji popsané a na nástěnce je máte zase hezky vizualizované.


Krok 3

Vašim třetím úkolem bude přijít na to, jak těchto cílů dosáhnout, tedy vypracovat si strategii. Vědět, jakým způsobem si za svým cílem půjdete. Jako příklad uvedu cíl zhubnout 5 kg, strategií vedoucí ke splnění takovéhoto cíle může být například závazné přihlášení se na pravidelné cvičení, nebo omezení denního příjmu kalorií a podobně. Strategii vytvořte ke každému cíli.


Krok 4

Posledním krokem vstříc životu takovému, jaký ho chcete žít, jaký jste si vysnili, je skutečně začít plnit tyto strategie a den ode dne na sobě pracovat. Ano je to spousta práce, ale tato práce je velkou a vděčnou investicí, bude vás bavit, naplňovat a měnit vaše sny, vize, cíle, předsevzetí a přání na realitu.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz