V USA bude platit zákaz syntetických částeček v peelingových přípravcích


V Americe bude od července 2017 zakázáno přidávání malých syntetických brusných částeček do peelingových přípravků, jako jsou mýdla, sprchové gely nebo zubní pasty. Tyto mikroperličky jsou totiž tvořeny plastem. Sice pomáhají zbavit tělo nečistot a odumřelých buněk kůže, ale na oplátku znečišťují půdu a vodu, mohou se šířit v potravinovém řetězci a škodí některým živým organismům.


Polyetylenové částečky jsou sice menší, než hlavička špendlíku, problémy, které způsobují, jsou ale veliké. Čistírny odpadních vod je totiž všechny nezachytí a v USA se jich podle dostupných údajů denně spláchne do oceánů i řek neuvěřitelných 8 bilionů! To je pro představu množství, které by naplnilo 300 tenisových kurtů. Drtivou většinu mikroperliček se sice v čistírnách zadržet podaří, přesto je jich ale do vody stále vypouštěno tolik. Je to alarmující. Kousky plastu pak zůstávají i v kalu z čistíren, který se pak vyváží na pole jako hnojivo. V půdě pak zůstávají a část je deštěm vyplavena do vod.


V čem spočívá hlavní problém? Plastové kuličky se v přírodě nerozloží a dokonce mohou být některými živočichy považovány mylně za potravu. Zůstávají pak v těle živočichů a dál putují potravním řetězcem, dostávají se do těl živočichů i lidí. Nehledě na to, že na plastu se mohou zachycovat různé toxické látky. Vědci odhadují, že až 90% ptáků za svůj život spolkne nějaký plast! A nejde samozřejmě jen o plast z kosmetiky.


Prezident Barack Obama podepsal zákon o mikroperličkách v kosmetice, který vejde v platnost 1. července roku 2017. Zajímavostí možná je, že už od roku 2014 platí zákaz kosmetiky s plastovými mikroperličkami ve státě Illinois. Soustava Velkých jezer je totiž plasty velmi znečištěnou oblastí. O tomto problému se tak už nějakou dobu ví, přesto je kosmetika dále vyráběna a používána. Veřejnost by měla být uvědomělá a sama přestat tyto výrobky kupovat, i když se zatím prodávat mohou a výrobci dostali dva roky na to, aby je nahradili částečkami, které se v přírodě rozloží. V Evropských zemích používání mikrokuliček nijak regulováno není, jejich přítomnost ale již pociťují v čistírnách odpadních vod. Otázkou je, zda budou firmy vyrábět jinou verzi kosmetiky pro USA a jinou pro zbytek světa, nebo se i naši zákonodárci do tohoto problému nějakým způsobem vloží. Na nás a našem zdravém rozumu ale je, abychom se těmto výrobkům vyhnuli a přednost dali abrazivním částečkám přírodního původu.

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz