Cena za zdraví bude vyšší – co letos čeká české pacienty?


Letošní rok je plný změn, příjemných i těch méně příjemných. Mezi ty příjemné patří snížení doplatku na některé léky. Naopak jednou z méně příjemných změn je zvýšení zdravotního pojištění.


Proč bude letos cena za zdraví vyšší?

Důvodem je zvýšení minimálních měsíčních záloh na zdravotní pojistné, které vybírají zdravotní pojišťovny. Osoby samostatně výdělečně činné budou muset letos sáhnout hlouběji do své peněženky. Minimální měsíční záloha se zvýšila z 1797 Kč na 1823 Kč.

Na zdravotní pojištění si musejí připlatit nejen živnostníci, ale také lidé, za které neplatí zdravotní pojištění jejich zaměstnavatel nebo stát. Nemáte-li žádné příjmy, neznamená to ještě, že nemusíte platit zdravotní pojištění.


Stát platí zdravotní pojištění pouze za některé skupiny obyvatel, jako jsou důchodci, invalidní důchodci, ženy na mateřské dovolené, nezaopatřené děti, nezaměstnaní evidovaní na úřadu práce a další.

Příčinou zvýšení minimálních záloh na zdravotní pojistné je nárůst průměrné mzdy.


Mění se i výše doplatků na některé léky

Někteří pacienti se naopak mohou radovat. Výše doplatků na některé léky se totiž naopak sníží. Státní ústav pro kontrolu léčiv připravil pro pacienty článek Informativní změny. Jedná se o tabulku, ve které je možné si najít změny, týkající se výše doplatků za léky.


Úhrady za léky jsou pouze informativní, cena léku se totiž změní až zveřejněním léku v Seznamu cen a úhrad léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely (SCAU). Podrobné informace o chystaných změnách výše doplatků na léky najdete na http://www.sukl.cz/zmeny-uhrad-rozhodnute-v-reviznich-rizenich


Štítky:

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

zde je místo pro vaši inzerci

ČLÁNKY O HUBNUTÍ

TAGY

© 2016 Zdravota.cz